{S.P.O.C.K.}
přidáno 04.09.2016
komentářů9
čteno1147(9)

Znáte to: Vrátil jsem se z dovolené - odpočatý, plný energie a nápádů. Otevřel jsem si seznam.cz a tam: Martin Konvička spáchal teroristický útok na Staroměstském náměstí.

Tahle zpráva (a následná diskuze) mě rozčílily natolik, až mě z toho rozbolelo břicho a chytl jsem střevní chřipku. Zůstal jsem doma na nemocenské a tu jsem (kromě spánku) trávil čtením.

Stačilo málo - únava z nemoci, jedna politická diskuze, domnělá nespravedlnost, jeden den v práci a náhle jsem se vrátil do stavu před dovolenou: Stejná únava, stejná nálada a chuť na stejnou hudbu.

* * *

Synthpop měl vždycky pochopení pro téma odcizení lidí a já měl vždy pochopení pro Synthpop. Objevil jsem S.P.O.C.K. Zaujali mě hitovkou Alien Attack a už jsem se vezl. Hlavou mi znělo Never trust a Klingon, poněkud nesvá Spooky ale hlavně refrén Take me to the stars:

Vem mě ke hvězdám,
já chci opustit zem.
Zmizet v dálavách
(a už konečně)
sbohem dát lidem.


* * *

Něco se však přes dovolenou změnilo. Zatímco před dovolenou jsem si tuhle píseň zpíval ze znechucení nad lidmi, po dovolené jsem si jí zpíval více doslova. Během nemoci jsem totiž četl sci-fi.

O sci-fi se někdy říká, že je to úniková literatura. A docela to i funguje - čtenář si lítá vesmírem a střevní chřipka s docentem Konvičkou zůstávají na zemi.

Funguje to ale jen při čtení. Při psaní se totiž ukáže to, o čem nás učí Lemova Solaris, a totiž že do vesmíru si své osobní problémy bereme sebou.

Mám už delší čas rozepsanou jednu sci-fi povídku. Napsal jsem celkem povedený začátek a vymyslel děj, odkazující se právě k Solaris. Vím, jak to má pokračovat, a vím, jak to skončí, ale ne a ne to dopsat.

Povídka se totiž dotýká jednoho pro mě palčivého problému. Ba co hůř - její námět je vlastně odrazem mých nejhorších úzkostí. Přesto věřím, že se mi někdy podaří povídku dokončit. Jednou, až její námět nebude ze života ale čistá sci-fi.

* * *

A planet full of beings,
no one looks the same
Strange ways of acting and
no one thinks the same
Inimical, irascible,
emotional, illogical
Some thousand years of so called life
hasn't proved anything at all
Take me to the stars, I want to leave this place
Fly across the universe, never see this race
Some lunatic gets a crazy idea and
all of a sudden people die
No one really dares to get involved,
the reward is a hole between the eyes
Chemicals, girls and children too,
life is a merchandise
Money is the law and rules the world,
everything got it's price
Take me to the stars, I want to leave this place.
Fly across the universe, never see this race
přidáno 18.04.2017 - 20:18
Severak: Děkuji za informaci. Překvapilo mě to, ale líbí se mi, že je tomu tak. Jsem jsem se zatím s jinými takovými seriály nesetkal/a.
přidáno 18.04.2017 - 13:09
Singularis: nechci nikterak snižovat význam seriálu Daria, ale rád bych podotknul, že různé písničky závěrečných titulků podle dílu jsou v seriálech celkem běžná věc (namátkou třeba Odložené případy)
přidáno 18.04.2017 - 05:52
Severak: A také mám podezření, že žánr "myšlenky" + písnička pochází ze seriálu Daria, odkud ho převzala Ester Krejčí; viz na http://ekrejcixf.sweb.cz/d_hudba.htm písně označené "closing credits" (první je k epizodě S01E05, druhá S01E08 a pak už je ke každé další epizodě jiná píseň).
přidáno 18.04.2017 - 05:36
Severak: Co se týče Staré neznámé, rád/a bych připomněla i moje Komentáře k okénkům, které na tom měly také podíl. ( http://www.psanci.cz/denik.php?denik_id=3532-komentare-k-okenkum
).
přidáno 18.04.2017 - 00:27
(opravena chybějící zvuková stopa)
přidáno 18.04.2017 - 00:22
Zamila: ten žánr (deník + písnička) ve skutečnosti stvořila (nebo odněkud přinesla) slečna Stará neznámá. Já ho jen přejal a zdokonalil.
přidáno 17.04.2017 - 19:08
To je dobrý, tohleto. Máš bezva schopnosti upoutat, navíc jakobys vytvořil docela nový literární žánr. Jednou z Tebe fakt něco bude, musíš rozhodně něco sepsat!! :-)
přidáno 05.09.2016 - 09:12
Singularis: souhlasím. Když to jde, skutečně se politickým diskuzím vyhýbám.

Co se týká útěku do sci-fi povídek: V průběhu nemoci to rozhodně není na škodu.

Mimochodem - jedním z důvodů, proč mě zaujal právě S.P.O.C.K. je to, že jejich angličtině rozumím už z poslechu bez nějaké větší snahy.
přidáno 04.09.2016 - 18:32
Pokud mají politické diskuse takový vliv na tvoje zažívání, možná by ses jim měl začít vyhýbat.

Příliš bych nespoléhal/a na to, že se ti podaří povídku dokončit, až její téma nebude aktuální. Mám takovou zkušenost, že ti pak spíš bude připadat, že něco takového nemělo smysl ani začínat psát. Pokud máš k něčemu takovému inspiraci, buď vášnivě a s radostí piš, nebo to vzdej.

Co se týče písně, nevadí mi si ji poslechnout, ale k mým oblíbeným se nezařadí. S textem by se dalo hodně polemizovat (ač nevím, zda to nebyl záměr autorů) a cítím z něj jen nekonstruktivní znechucení tím, jak lidský svět navenek vypadá. Útěk od lidí není funkční řešení. Olga Hepnarová už to zkoušela. Leda snad útěk k počítačům... Ale časem zjistíš, že ty počítače stejně programují lidé. (Ehm... jako programátor už to vlastně asi víš... :-D )

Zajímalo by mě, zda by se ti líbily písně http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/offspring-the/kill-the-pr
esident-74413
a http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/offspring-the/jennifer-lo
st-the-war-74418
. Není to synthpop, ale připadá mi, že text by se k podobné náladě mohl hodit.

Děkuji za zmínku o Solaris. Asi zkusím film...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Take me to the stars : trvalý odkaz

Následující deník autora : fragmenty z facebooku
Předchozí deník autora : I Just Want To Make It New With You

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Milada Kubová, Psavec
» nováčci
Hledač 01
» narozeniny
isatre [15], Pedro [14], Bettye [12], Gaia77 [5]
» řekli o sobě
mr Scraper řekl o rry :
moc a moc se mi líbí styl jakým píše :) hlavně do jejích povídek na literu jsem uplnej blázen. a navíc je moc super a sleduje anime ;-)
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPhone 14 Pro

Na velkém iPhonu 14 Pro vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2023 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku