![]() |
komentáře uživatele :
Hrubka v názvu a množství otazníků kazí dojem z jinak docela fajn díla...
Nikytu: Rozhodně nejsem odborník, ber mě s rezervou. Ale haiku je mnohem více než forma 5-7-5 slabik. Vychází z jedinečného kulturního prostředí, má dlouhou tradici a určitá pravidla vnitřní kontinuity, které zahrnují použití tzv. sezónního slova (kigo), dva kontrastní obrazy, které tvoří paralelu a ještě několik dalších estetických principů, které bez znalosti japonské kultury ani nejde přeložit do jiného jazyka.
Říkejte mi konzerva, ale myslím si, že pokud haiku není napsáno s tímto vědomím a znalostmi o jeho rpincipech (a možná i v japonštině), nejedná se o haiku, ale pouze o hrubě okleštěnou a neumělou západní variaci na tento útvar. To neznamená, že takováto variace nemůže být krásnou a citlivou miniaturou - pouze to, že se nejedná o haiku.
Jo a 'kamínky skály' mi nepřipadají jako gramaticky správná fráze.
Říkejte mi konzerva, ale myslím si, že pokud haiku není napsáno s tímto vědomím a znalostmi o jeho rpincipech (a možná i v japonštině), nejedná se o haiku, ale pouze o hrubě okleštěnou a neumělou západní variaci na tento útvar. To neznamená, že takováto variace nemůže být krásnou a citlivou miniaturou - pouze to, že se nejedná o haiku.
Jo a 'kamínky skály' mi nepřipadají jako gramaticky správná fráze.
Jak to děláš, to nikdy nepochopím... tradičně nádhera, byť jen střípek. Kdy vydáš mozaiku?
Čekala jsem vynalézavější herezi (třeba bez čárky ve druhém verši), ale i tak je to, well, boží :'D
Závidím ti ten jakoby manický náboj tvého psaní, nutkání něco sdělit - to je pro silnou poezii důležité, možná nejdůležitější. (Kdo ví. Stojí silná poezie za realitu co k ní vede?)
Souhlas s Jessie, působí přirozeně, nesvázaně formou a zadáním - za mě super.
one: Náhodou, gympl je jedno z nejvíce představivost povzbuzujících míst. Na gymplu se může stát všechno.
Další z nekonečných variací na zamilovanej angst a mladou patologickou apatii - jsem cynik, piju kafe, venku je šedý ráno a ono to stejně bolí.
Ale když se prožívá, tak je pravá a co na tom, že stejnejch cyniků už byla spousta a podobnejch básní taky.
Líbí se mi.
Ale když se prožívá, tak je pravá a co na tom, že stejnejch cyniků už byla spousta a podobnejch básní taky.
Líbí se mi.
Ten konec mě nechává v očekávání, působí utnutě, i když formálně není co kritizovat. Taky mi trošku drhne 'dcera, jež zvaná je Rimbaudova' - celkově je to ale dobrá atmosférická črta, i když možná postrádá pointu (nebo je tak hluboko či tak osobní, že mi unikla.)
Also, vítej.
Also, vítej.
mechanická okurka: díky - je specificky o loučení básníků, tak jsem ráda, že se dotkla.
Singularis: To rozhodně - ale to všechno jsou podkategorie loučení, nejdůležitější je možná to, kdo je odcházející a kdo opouštěný. (Samozřejmě jsou i loučení na půl cesty, ale zřídka)
Ale možná ho ani nelze rozdělit a popsat.
Chápu, že báseň tě neoslovuje, je hodně osobní, spíš pro mě než pro čtenáře a taky hodně nesrozumitelná.
Ale možná ho ani nelze rozdělit a popsat.
Chápu, že báseň tě neoslovuje, je hodně osobní, spíš pro mě než pro čtenáře a taky hodně nesrozumitelná.
A42: Neumím vymýšlet názvy, bohužel - asi už se to stane tradicí. Taky nemyslím v jednom jazyce a často mě fráze z jednoho inspiruje k napsání něčeho v jiném. (A děkuji za inspiraci, teď chci napsat něco o překládání významů.)
Letadlo: Děkuji - jsem ráda, když se poezie týká. Jinak to nemá smysl.


