Bajka o moudrém netopýru a králi.
přidáno 22.02.2021
hodnoceno 5
čteno 36(10)
posláno 0
Bajku vždy vyprávěli šašci králům, aby neztratily hlavu a král aby ji našel.

Netopýři mají citlivý sluch můj králi. Slyší odraz ultrazvuku, který vydávají a pokud se odrazí od kořisti, umožňuje jim to potravu lokalizovat a takový sluch měl i jeden starý netopýr. A víš můj králi co dělají netopýři v zimě? Spí a k tomu potřebují absolutní klid, proto od počátku věků zalétali do hlubokých jeskyní, jednak tam bylo tepleji, ale byl tam klid. A proč mi to povídáš šašku? Protože tvůj alchymista vymyslel petardy a lidé těmi petardami celou zimu dělají rámus při oslavách a tím netopýry budí. Představ si můj králi, že bys spal v posteli a měl jejich sluch a najednou by ti každou chvíli někdo dal petardu našeho alchymisty pod postel. Co je to za šaškárnu!!! To bych se tak lekl, až bych přestal snad i dýchat od toho uleknutí. Ba právě můj králi a to se stává netopýrům celé roky. Při spaní se už tak bojí toho leknutí, že sotva dýchají strachy, až jsou z toho nemocní. Mají dušnou nemoc můj králi. Ale tu má v mém království kde kdo a mnoho mých poddaných na to umírá. To já dobře vím můj králi. Ta nemoc vznikla v jeskyních po celém království, proto jsme proti ní bezbranní. Cožpak ti netopýři si s tím neumí poradit šašku? Většinou umřou jak vylétnou děsem a stráví tak svoje zásoby a tím se nám to pěkně šíří v kraji můj králi, ale v podhradí žije ježibaba, co zná starého netopýra a prý dokáže přičarovat schopnost jim rozumět můj králi, ale sotva s námi lidmi budou chtít mluvit, natož nám radit, když jim tak škodíme.
Král nemohl usnout, ráno vzbudil šaška a honem za ježibabou od které si koupil lektvar netopýří řeči a už se dral do jeskyně za starým netopýrem s šaškem věrně v patách.Netopýr byl starý a moudrý, to jak visel často hlavou dolů. Byl to král netopýrů, a tak chápal krále lidí. Oba si rozuměly, až z toho šašek radostí dělal stojky a přemety.Když se král vrátil domů zakázal ohňostroje a petardy a nahradil je optickými projekcemi s krásnou hudbou. Netopýr mu totiž prozradil, že se nemoci dá zbavit prudkým přehřátím. Netopýři tak činí usilovným létáním a vy se šaška zeptejte, jak to mají udělat lidé, ale teď ho nerušte, dal si teplou koupel a nyní si nahřívá před kamny záda, nespěchá, nic nehoní, hodně pije, méně jí. S pana krále a netopýra se stali přátelé a šašek dělal stojky ještě víc , aby dostal rozum.

přidáno 24.02.2021 - 20:55
Šašci bejvaj chytrý, ne vždy to od nich lidi přijmou a pochopí. Rozhodně ne všichni a ne hned. Šašci trochu narůstaj a kolem nich snad i nižší šlechta. Ahoj šašku s rackem na ramenou.
přidáno 23.02.2021 - 20:25
Psavec: Děkuji za komentík, kdyby něco, ber tu bajku jako návod. Ale pomalu....ledviny a zátylek jako průtokový ohřívač. Hodně zdaru. A dech je čerpadlo, abych nezapomněl.
přidáno 23.02.2021 - 20:18
Psavec: Snad jsem to vychytal. Vždy sleduji vlákno myšlenky, a když se to konečně rozběhne z kopce-- jupí!! tak je gramatika v řiti. Díky
přidáno 23.02.2021 - 09:46
Dobře se ni čeila.
přidáno 23.02.2021 - 05:58
Aktuální a zajímavé.
Jen bacha na tvrdá a měkká i/y ;o)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Jak zastavit světoví sen? : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla


Předchozí dílo autora : Vánoce v samotce

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Bělorusko živě
demonstrace
Duke of Budweis
Roman M

Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

MacBook Pro

Na novém MacBooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku