archivní metahemeralismus; proud myšlenek, asi mi přijde opět relevantní. anarchie
přidáno 15.01.2018
hodnoceno 11
čteno 241(23)
posláno 0
navzdory své neschopnosti víry a hluboké nenávisti vůči vynucené pokoře miluju judeokřesťanskou tradici – anděly, polnice a peklo soptící a ze všeho nejvíc jitřenku co padá k ránu, pro kterou peklo ještě vzdálený je sen, na chvíli svobodnou, jako jsou lidé – jak ji unesem? Svobodu krutou, nevšímavou, řvoucí, jak nepohoršit kolemjdoucí jak přežít život každodenní kde nic není stálé a náhody všechno mění svobodu co přízračníky pod bílými chocholkami ztenčenými lety, jak cukrová vata mezigenerační střety bez vzpomínek na vnoučata proč svoboda je chová v dlaních proč vysouší je, proč se pase na nich, proč není něžná – svoboda astronauta když poprvé natáhne ruku do prázdna mezi hvězdami a s extatickým smíchem obíhat začne nad námi šestnáctkrát za den kolem světa, svoboda jako dítka pětiletá dupající na broučky protože se neutekli schovat, svoboda – tu máme oslavovat?

přidáno 12.02.2018 - 07:12
Líbí se mi, jak se mi v hlavně postupně zvyšuje hlas, když to čtu. Zaujal mě moc, tvůj myšlenkový proud.
přidáno 18.01.2018 - 05:16
Vzpomněl/a jsem si k tomuto tématu na Strach ze svobody od Ericha Fromma ( https://www.databazeknih.cz/knihy/strach-ze-svobody-4561 ). Připadá mi, že jde o totéž téma, až na to, že v jeho případě lidé neutíkají k Bohu, ale k Adolfu Hitlerovi. Lidé se bojí svobody a jedinečnosti, protože je činí osamělými a vylučuje ze společnosti, zatímco společné podřízení diktatuře je spojuje a za konformitu jsou chváleni. Podívej se alespoň na recenzi: http://www.vaseliteratura.cz/recenze/odborna-literatura/4601-str
ach-ze-svobody


Ale se svobodou se poutá také zodpovědnost, a to jak za svoje činy, tak i za svoje pocity a člověk si možná mnohdy škodí sám, když svoji svobodu využívá k tomu, že se vyhýbá lidem, kteří by ho ocenili a se kterými by mu bylo dobře, a vyhledává lidi, kteří po něm budou chtít konformitu. Za to by pak neměl vinit svobodu, ale svoje špatná rozhodnutí, neznalost apod.
přidáno 16.01.2018 - 23:49
jo_: neschopnost víry ve vyšší moc, která řídí jednotlivé osudy, děsivá svoboda vůle, můžeme cokoliv co chceme. měli bychom? není měli jiné než to co si určíme. jako člověk, jako lidé.
přidáno 16.01.2018 - 22:08
Pořád nad tím přemýšlím... hlavně nad tou neschopností víry :-) není to tak, že kde je naděje, je i víra?
A není to tak, že spousta lidí je příliš pasivní a čeká na "svoji svobodu"? Co když svoboda vzniká naším aktivním přičiněním?
přidáno 16.01.2018 - 21:48
Souhlasím se Singularis.. Teda až na ty čárky :-) svoboda je v nás, jsme tak svobodní, jak chceme být.. je to stav mysli..
Zaujalo mě sousloví "neschopnost víry"..
Btw. máme svobodu oslavovat cokoli, třebas i tu svobodu..
A můžeme hodně, rozhodně víc, než chceme..
Mmm, hodně zajímavé zamyšlení, přiměje člověka zastavit se v čase a přemýšlet.. díky
přidáno 16.01.2018 - 14:49
Yana: on je rozdíl nesmět a nemoct - a tohle je spíš o tom jak moc můžem..
přidáno 16.01.2018 - 13:55
Téměř řekl bych pamflet na svobodu. Moc dobré.
přidáno 16.01.2018 - 11:31
Hm, myslím nemáme co oslavovat, žijeme ve svobodné zemi, často se zamýšlím nad tím, že velmi nesvobodní. Tolik zákazů, příkazů, směrnic, doporučených postupů, dodržováním všech nařízení, opěvováním a následně zneužíváním lidských práv a různých deklarací. Nevím utíkám od toho myslím že tahle doba je vesměs dosti nesvobodná. Myslím že když si to psala mohlo ti být i do breku, přesto myslím že právě tak jak si to napsala tvé nitro je svobodné, děkuji
přidáno 16.01.2018 - 05:05
Také mi přijde relevantní. A tématicky mi asociuje píseň, kde se zpívá: "The holy dove will be caught again, bought and sold and bought again: the dove is never free." Svoboda je jen tak něžná, jak něžní jsou ti, kdo jsou svobodní. Podobně jako hvězdná temnota není zlá, je v ní jen tolik zla, kolik ho tam někdo vnese.

Možná úplně nechápu, kam v tom textu patří čárky, kam ne a proč. Nevidím v tom systém...
přidáno 15.01.2018 - 19:19
Orionka: děkuju :) našla jsem to v šuplíku a překvapeně zjistila že se to dá číst
přidáno 15.01.2018 - 18:31
Paráda, svoboda je všechno, jenom ne něžná. Zaujalo mě, jak se ti to přirozeně řadí do veršů. Někdo má rozdělení do veršů jen grafické, u tebe je tomu naopak.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
přízračník : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : stejskavá
Předchozí dílo autora : malá měsíční

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPad Pro

Na velkém iPadu Pro vám půjde psaní básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Krátké a mnohdy vtipné či šokující vystřihovánky ze života.

© 2007 - 2019 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku