Aktualizace staršího srovnání na základě nových zkušeností. Stolní počítače jsou stále mírně výhodnější, ale notebooky už jsou na tom lépe.
přidáno 23.08.2020
komentářů5
čteno1133(4)
Na rozdíl od staršího zápisku tentokrát srovnání seskupím podle kritérií:

1. hlučnost

Notebook je tišší. Dnešní stolní počítač obvykle obsahuje velké množství hlučných větráků – jeden na zdroji, jeden na procesoru, dva až tři na GPU a někdy také několik dalších na skříni. Proto je typický stolní počítač nepříjemně hlučný a hlučnost stolního počítače je jedním z hlavních důvodů, proč dát přednost notebooku.

⇒ + pro notebook

2. cena

Stolní počítač je levnější, obzvlášť pokud již některé komponenty máte (typicky monitor, klávesnici, myš, webkameru, SSD disk). Při srovnání stolního počítače s notebookem se stejnými základními parametry (např. velikost RAM), bývá stolní počítač dokonce výrazně levnější (cca o polovinu).

⇒ + pro stolní počítač

3. hmotnost a přenosnost

Notebook je přenosný. Přenést stolní počítač je náročné vlivem jeho vyšší hmotnosti, vyžaduje to mnoho odborné práce s kabeláží a opotřebovávají se přitom konektory. Přenosnost notebooku je je druhou hlavní výhodou oproti stolnímu počítači.

⇒ + pro notebook

4. životnost

Praktická životnost stolního počítače je výrazně vyšší než u notebooku. Běžný stolní počítač je možno bez podstatných zásahů používat zhruba deset let a jeho životnost lze i dál prodloužit za cenu toho, že již nebude kompatibilní s novým hardware. Oproti tomu u notebooků je běžná životnost 2 až 5 let a další prodloužení již nemusí být možné; některé notebooky neumožňují vyměnit či vyjmout baterii a její kapacita a účinnost po několika letech klesne natolik, že přestane být rozumně použitelná.

Notebooky se také víc přehřívají, což praktickou životnost jejich komponent dál snižuje.

⇒ + pro stolní počítač

5. spotřeba

Notebook (pokud k němu nepřipojíme externí komponenty) má výrazně nižší spotřebu elektřiny než stolní počítač. Notebooky (zejména ty dražší) jsou výrazně optimalizovány na životnost baterie, což vyžaduje, aby všechny komponenty byly co nejúspornější, takže komponenty notebooku se inteligentně vypínají či zpomalují, kdykoliv nejsou využity.

Notebook je tedy výrazně vhodnější pro nepřetržitý provoz s menší či občasnou zátěží.

⇒ + pro notebook

6. výběr komponent a možnost výměny

Výhodou stolního počítače je, že nabízí větší výběr komponent a více možností jejich kombinace, výměny a opravy.

Výhodou notebooku je, že má většinu komponent již vestavěných a předvybraných výrobcem (displej, touchpad, klávesnice, mikrofony, webkamera, reproduktory, WiFi apod.). To je ale současně nevýhoda, protože nemůžete snadno např. vyměnit displej za větší a naopak s každým novým notebookem platíte (zbytečně) za nový displej, klávesnici, touchpad, webkameru atd.

SSD disk či otočný pevný disk a paměť RAM lze obvykle vyměnit jak u notebooků, tak u stolních počítačů, u stolních počítačů jsou ale menší omezení ze strany základní desky.

Výhodu integrovaných komponent přináší stolním počítačům skutečnost, že v mnoha monitorech jsou již integrované reproduktory.

⇒ nerozhodně

7. disková kapacita

Stolní počítač umožňuje uživateli trvalý přístup k výrazně vyšší diskové kapacitě než notebook. (v současnosti je to až cca 40 TiB, další kapacitu lze doplnit připojením externích úložišť.) Notebook navíc použitím otočného disku ztrácí některé ze svých výhod, takže za rozumné maximum vestavěné kapacity lze v dnešní době považovat 2 TiB.

Tento argument ale již pro většinu uživatelů není příliš rozhodující, protože pro běžné použití jsou stovky gibibajtů dostačující a zvláštní případy lze překlenout pomocí externích úložišť, dostupných přes síť nebo přes USB.

⇒ malé + pro stolní počítač

8. odolnost proti výpadku napájení

Každý notebook (i starý a opotřebovaný) snadno přežije výpadek napájení a při vyčerpání baterie umožní bezpečně ukončit uživatelské programy a operační systém. Stolní počítač sám o sobě takové zajištění neposkytuje, vyžaduje u něj instalaci speciální (a drahé) UPS jednotky, jejíž životnost je navíc podobně omezená jako u notebooku.

⇒ + pro notebook

9. zobrazovací plocha

Stolní počítač obvykle nabízí grafickou kartu s větším množstvím výstupů a podporou vysokých rozlišení, což umožňuje uživateli (za cenu větší spotřeby) připojit více monitorů (dva, tři, nebo dokonce čtyři) a používat je ve vícemonitorové sestavě. Notebooky obvykle kromě vlastního displeje nabízejí jen jeden grafický výstup (starší notebooky obvykle nabízejí dva), u některých notebooků ale lze tento nedostatek překonat použitím dokovací stanice.

⇒ malé + pro stolní počítač

10. USB konektory

Základní deska stolního počítače obvykle nabízí velké množství USB portů, umožňující připojení velkého množství externích komponent (typicky šest až osm). Notebook naopak typicky nabízí jeden až tři USB porty.

V obou případech lze tento počet navýšit pomocí USB hubů, v případě některých notebooku také pomocí dokovací stanice. V případě stolního počítače lze využít USB hubů vestavěných v moderních monitorech, takže není potřeba žádné dokupovat.

⇒ + pro stolní počítač

11. předinstalovaný bloatware

Stolní počítače i notebooky bývají převážně dodávané s předinstalovaným operačním systémem. U notebooků ale bývá předinstalované výrobcem i velké množství převážně nežádoucího softwaru, protože výrobce notebooku je za jeho předinstalaci placen dodavateli tohoto softwaru. U stolních počítačů není předinstalovaný bloatware tak běžný.

⇒ + pro stolní počítač

12. záchranná brzda

Některé stolní počítače ještě mají funkční tlačítko reset, kterým lze přerušit jakoukoliv činnost počítače okamžitě. Každý stolní počítač je také vybaven hardwarovým vypínačem u zdroje, který umožňuje okamžité přerušení napájení.

Notebooky mívají pouze funkci vypínacího tlačítka, že odpojí napájení, je-li tlačítko stisknuto alespoň pět sekund.

⇒ + pro stolní počítač
Které kritérium je pro vás při rozhodování se mezi notebookem a stolním počítačem nejvýznamnější?

[0x]
hlučnost
[0x]
cena
[0x]
hmotnost a přenosnost
[0x]
životnost
[0x]
spotřeba
[0x]
výběr komponent
[0x]
odolnost proti výpadku napájení
[0x]
váš zvyk
[0x]
jiné


hlasovat mohou pouze přihlášení
přidáno 25.09.2020 - 00:22
Singularis: děkuji. ano, určitě jsem tu našla pár bodů k zamyšlení :)
přidáno 24.09.2020 - 19:38
Těžké rozhodování to je. Budu ti držet palce, aby se ti podařilo vybrat něco, s čím budeš dlouhodobě spokojená, a doufám, že ti můj zápisek pomohl. :-)
přidáno 24.09.2020 - 19:21
Začala jsem to číst a hned místo práce jsem hodinu a půl strávila hledáním počítačů a notebooků. :D Potřebuju totiž něco nového do práce a pořád nevím jestli notebook nebo desktop a popř. jaký. Je to těžké rozhodování.
přidáno 27.08.2020 - 17:36
Severak: Moc děkuji za komentář. Souhlasím. V zaměstnání jsem na vývoj používal/a notebook, ale ani když to byl dost drahý notebook (navíc dokovatelný), nestačil kapacitou disku a velikostí RAM (výkon procesoru paradoxně až tak omezující nebyl); teď tam mám stolní počítač a stačí to.

Doma mám stolní počítač i notebook a každý je dobrý na něco jiného, takže je efektivně využívám oba. Ale i na tom notebooku to chce minimálně 16 GB RAM; mám 8 GB a omezuje mě to.
přidáno 27.08.2020 - 10:01
V současnosti používám doma notebook, stolní počítač v práci.

V ideálních světě bych asi měl obojí - stolní počítač pro na výkon náročnou práci (typicky střih videa) a notebook na chat/kancelářkou práci někde na cestách/na zahradě.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Stolní počítač versus notebook 2020 : trvalý odkaz

Následující deník autora : Pocit bezpráví na YouTube
Předchozí deník autora : Poznámky k dílu Prokop z Absurdistánu se vrací do mateřské školky

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming