Moje osobní zkušenosti na téma, které přetrvává již desítky let. Rok 2019. V komentářích uvítám vaše názory a zkušenosti
přidáno 30.07.2019
komentářů0
čteno201(2)
Sepsal/a jsem si svoje zkušenosti na toto téma:

Výhody notebooku:

✔ notebook je tišší
✔ notebook je přenosný
✔ notebook má vestavěné komponenty jako webkamera, displej, klávesnice, touchpad, mikrofon, reproduktory apod.
✔ notebook vždy přežije výpadek napájení (de facto má vestavěnou UPS jednotku)

Výhody stolního počítače:

✔ stolní počítač je levnější (obzvlášť, pokud už některé periferie máte)
✔ stolní počítač má výrazně vyšší praktickou životnost (méně se přehřívá, je možno měnit pevné disky, paměťové čipy a jiné komponenty; možnosti oprav jsou větší)
✔ stolní počítač může nabídnout vyšší diskovou kapacitu (i desítky terabajtů + další desítky terabajtů na externích discích)
✔ stolní počítač nabízí širší výběr procesorů a jiných komponent
✔ stolní počítač může mít výrazně větší zobrazovací plochu (s doplňkovými grafickými kartami třeba i čtyři nebo osm 28-palcových monitorů)
✔ stolní počítač nabízí výrazně vyšší množství portů pro připojení externích komponent (zejm. USB)(u notebooků lze dorovnat tzv. dokovacími stanicemi)
✔ na stolním počítači bývá méně předinstalovaného bloatware
✔ některé stolní počítače ještě mají funkční tlačítko reset

Zkušenosti

Dlouhodobě používám jak notebooky (levnější i dražší), tak stolní počítače (nyní třetí − na tom prvním byly Windows 95 a Windows 98, na druhém jsou dodnes Windows XP a na současném bylo/je Xubuntu 18.04 a Ubuntu Studio 18.04, krátce i Fedora 29.) Notebooků se mi za tu dobu vystřídalo asi pět, ale první mi byl koupen o mnoho let později než první stolní počítač, takže jejich skutečná praktická životnost je o mnoho nižší. U notebooků se typicky jako první porouchá DVD mechanika (možná proto už dnes řada notebooků tuto mechaniku ani nenabízí), následuje pokles kapacity baterie, který ale zpravidla lze vyřešit její výměnou nebo nepoužíváním.

Proč nepreferuji notebooky

Ačkoliv u notebooků skutečně využívám všechny čtyři jmenované výhody, je to spíš příležitostně. Integrované komponenty notebooku (snad s výjimkou webkamery, UPS jednotky a Wi-Fi) jsou obtížně použitelné, touchpadu chybí kolečko, takže je obtížně s ním scrollovat a ruší mě od psaní tím, že kliká, když se o něj omylem otřu rukou. USB porty po připojení externí klávesnice a myši snadno dojdou. Webkamera je zase po většinu času dobrá jen k tomu, abych ji přelepil/a, a vestavěný mikrofon znamená, že si musím dávat pozor, abych poblíž notebooku neříkal/a nahlas žádné tajné informace.

Povzdech na závěr

Nicméně, budoucí generace, pro kterou asi bude normální, že je každý jejich zaměstnavatel uvidí nahé, že když někomu zvednou mobilní telefon, volající se hned dozví, kde se volaný nachází, že jejich dokonale věrohodní počítačově generovaní dvojníci vystupují ve videoklipech vydělávajících velkým korporacím miliony a že „personalizované“ ceny zboží v e-shopu budou záviset na úspěších zákazníka v určité počítačové hře, že si e-shop bude mít právo prodané zboží od zákazníků zase vzít zpět a odvézt i bez jejich souhlasu a že mobilní telefon jim bude sám psát na sociální síť politicky korektní příspěvky o tom, kde a s kým byli a o čem spolu mluvili, pro tu generaci už budou asi notebooky/tablety s dotykovými displeji to pravé. Vzdych...

Další zdroje na toto téma:

- téma na PC-HELP (rok 2014)

- článek na PC-World (rok 2016)

- téma na Světě hardware (2008; možná již zastaralé)

Aktualizace 4. 8. 2019: podsvětlení klávesnice odstraněno; není tak absurdní, protože prosvítá označením kláves, takže to označení je pak ve tmě vidět.

Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Stolní počítač, nebo notebook? : trvalý odkaz

Následující deník autora : O angyklos
Předchozí deník autora : South Park − přehled témat

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Bělorusko živě
demonstrace
Duke of Budweis
Roman M

Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPad Pro

Na velkém iPadu Pro vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2020 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku