Komentář k videu o chabě zdůvodněné demonetizaci kanálu Dejepis Inak v roce 2019. Prosím o kritiku.
přidáno 18.12.2020
komentářů5
čteno114(8)

Video: Youtube mi demonetizoval kanál.

Sandra se tři roky snažila na YouTube vybudovat vzdělávací kanál a dařilo se jí to. Získala 40 tisíc odběratelů (dnes má 133 tisíc) a příležitost komunikovat se vzdělanými a zajímavými lidmi. Pak byl ale kanál, který založila, bez jakéhokoliv varování demonetizován.

To samo o sobě není katastrofa; jen jí přestaly chodit peníze za zobrazené reklamy, ztratila přístup k některým funkcím YouTube a YouTube zřejmě její videa přestalo propagovat, takže se jí do budoucna význě snížila šance oslovit další uživatele.

Úplně stejně (s chabým zdůvodněním) ale může být uživatel na YouTube i „zabanován“, takže videa, která tam nahrál, si budou žít vlastním životem, YouTube na nich bude vesele dál vydělávat, zatímco uživatel, který je tam vložil, se už na ně bude moci nanejvýš přijít podívat, ale ani komentář už k nim nenapíše! Další šokující věc byla, že v tomto případě to nemělo nic společného s autorským právem — zdůvodnění bylo „zavádějící ikony videí“ (což je sice zajímavé, ale v podstatě je to věc názoru a vkusu a nebyl jí prokázán žádný úmysl).

Takové chování YouTube nemusí vadit pasivním uživatelům, kteří se o nic nesnaží, a když jim YouTube zabanuje účet, tak si prostě založí nový, ale tvůrce jako Sandru, který se snaží vybudovat komunitu uživatelů kolem hodnotného obsahu, musí štvát, když pracuje „na cizím“; když nemá žádný nárok na uznání či propagaci výsledků své mnohaleté práce a někdo cizí, koho ani nezná, má právo jeho mnohaleté úsilí svévolně znehodnotit.

V USA v současnosti probíhá spor o to, zda by YouTube mělo být regulováno jako platforma, nebo jako vydavatel. Můj názor je takový, že by se YouTube mělo rozdělit — na platformu, která by ukládala a streamovala videa od jasně identifikovaných subjektů (firem a konkrétních fyzických osob) a vydavatele, který by podle vlastního uvážení umožňoval uživatelům internetu vkládat na platformu videa zdarma a jménem vydavatele a pak by taková videa propagoval, šířil prostřednictvím vlastní webové aplikace a umísťoval do nich reklamy. Díky takovému rozdělení by pak mohli YouTube jako platformu využívat i jiní vydavatelé a pro tvůrce by bylo snadné propagovat video mnoha vydavateli současně či přejít od jednoho ke druhému.

Odkazované Sandřino video mě ale naplnilo smutkem a nechutí výsledky své tvorby šířit prostřednictvím soukromých služeb typu YouTube.
přidáno 11.02.2021 - 16:21
Rosa: Já dávám přednost https://odysee.com , ale děkuji za tip – d.tube jsem neznal/a. Je dobře, že se alternativy k YouTube objevují. Když bude mimo YouTube víc zajímavého českého obsahu, budou tam víc chodit i diváci-Češi.

Mám trochu výhrady k slovnímu spojení „pravdivý názor“; můj názor je, že pravda a názor jsou dvě různé věci, které by se neměly moc míchat dohromady. Navíc je u takového slovního spojení značný potenciál k tomu, aby ho zneužívali lidé, kteří by místo něj nejraději řekli „jediný pravdivý názor“.
přidáno 11.02.2021 - 10:09
Měli bychom se všichni asi přeorganizovat na https://d.tube/ - ten necenzuruje. Hodně youtuberů, kterým byly bloklé účty kvůli svým pravdivým názorům na současné dění si teď tvoří účty tam. Jen je potřeba, aby to věděla i veřejnost.
přidáno 21.01.2021 - 17:46
Martin42: :-(
přidáno 17.01.2021 - 22:36
Yes
přidáno 17.01.2021 - 20:17
No tak pořád dopadla lépe než Trump:) když si tyto platformy dovolí banovat uřadujícího prezidenta usa tak si asi dovolí cokoliv. Tady ta cenzura začíná pozvolna v usa je to horší ....v podstatě všechno co se nyní děje spolu souvisí...... ale to by bylo na dlouho :)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Pocit bezpráví na YouTube : trvalý odkaz

Následující deník autora : Odpověď na komentář k povídce 13
Předchozí deník autora : Stolní počítač versus notebook 2020

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Audrey Diamond, Putri
» nováčci
Putri
» narozeniny
Zdendulinka [12], Pjpajkis [12], Rigor Mortis [10], MACHAJDA [10], mannaz [8], Loreley [8], misháá [7], Daisy Moore [6], gajda [3]
» řekli o sobě
milancholik řekl o Sokolička :
Jedna z prvních, kteří mě tu svými díly zaujaly. A zájem o její díla i ji samotnou trvá... Osoba, které se můžu svěřit se vším, jedna z múz.. Nikdy jsem nečekal, že bych mohl někoho tak skvělého poznat přes internet. Moc si ji vážím.
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Bělorusko živě
demonstrace
Duke of Budweis
Roman M

Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

MacBook Pro

Na novém MacBooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku