Je to už skoro rok, co jsem napsal úvahy „Budiž světlo“ a „Budiž tma“, ve kterých jsem se zabýval počátky vesmíru, kosmologickými úvahami a hlavně temnou hmotou. Nazrál čas na pokračování…
přidáno 29.08.2013
hodnoceno 12
čteno 1333(17)
posláno 0
Pro ty, co předchozí úvahy nečetli, se nejprve pokusím o jakési shrnutí.
Hypotéz o vzniku vesmíru je bezpočet. Od božského kýchnutí, přes sedmidenní dřinu (vlastně šestidenní, sedmý den Bůh odpočíval) až po Velký třesk. A právě teorie Velkého třesku je v současnosti „In“. Vychází z toho, že tu nejprve bylo veliké NIC. V tom NIC se přihodilo cosi, co způsobilo, že z NIC se stalo NĚCO – gigantický výron energie, která rychle vychládala, rozpínala se a měnila na hmotu = náš vesmír. A jeho (zrychlující se) rozpínání pokračuje až dodnes.
Na základě několika předpokladů, jako to, že rychlost světla ve vakuu je konstantní a známá, se lze ze současné velikosti vesmíru a rychlosti rozpínání „zpětně dopočítat“, kdy a kde ten Velký třesk nastal. Až sem v podstatě žádný velký problém není. Ten nastal, když fyzici vznik vesmíru začali modelovat v počítači.
Naprosto zásadním parametrem se ukázala hmotnost (respektive hmota obecně, tedy včetně energie, neboť podle Einsteina hmota a energie jedno a totéž jest) vesmíru. Když posčítáme hmotu veškerého známého vesmíru, dopočítáme se k hodnotě o hodně menší, než naznačují modely. Tak „lehký“ vesmír by se nemohl rozpínat rychlostí, kterou měříme! Něco je špatně. Buď model, nebo „nevidíme“ všechnu hmotu vesmíru. A jelikož fyzici nechtějí opustit model Velkého třesku (vysvětluje velice dobře spoustu dalších jevů), napadlo je, že velká část hmoty bude pro nás skrytá, neviditelná. Začali hovořit o temné hmotě a temné energii.
Takový konstrukt, kdy se pro vysvětlení nějakého jevu zavede nový pojem, se ve fyzice vyskytuje poměrně často. Pokud se dokážou předpovědět (vypočítat) jeho vlastnosti, je pak jen otázkou času, než se nějakým experimentem ověří správnost oné předpovědi.Například už v roce 1931 předpověděl na základě výpočtů Wolfgang Pauli existenci exotické (na tehdejší znalosti) částice neutrina. To bylo později (1956) opravdu objeveno a předpověď (vysvětlení nesrovnalosti v rovnicích) se ukázala jako správná.
Kolik fyziků předpovědělo něco špatně, to nevíme, historie o nich mlčí. Nicméně můžeme hádat, že těch špatných předpovědí bylo mnoho-mnoho násobně více, než těch správných.
Já sám má s temnou hmotou a temnou energií trochu problém. Nelíbí se mi, že by měla mít gravitační účinky (kvůli té rychlosti rozpínání), ale jinak by byla nepozorovatelná a nezjistitelná, znamenalo by to, že je tvořena nám neznámými a velice exotickými částicemi. Přikláním se spíš k chybě v hypotéze a tak nějak vyčkávám, s jakými konkurenčními hypotézami se někdo blýskne.
Jednu možnost jsem popsal v úvaze „Budiž tma“. Autoři napadli základní postulát konečné a konstantní rychlosti světla ve vakuu. Pokud by rychlost světla při Velkém třesku byla vyšší a postupně klesala do současné hodnoty, nebyla by temná hmota a energie třeba. (http://www.national-geographic.cz/detail/podle-spanelskych-fyzi
ku-se-z-vesmiru-ztraci-cas-mozna-zmizi-uplne-22825/)
Jiná hypotéza považuje temnou hmotu jen za „přelud, pouhou iluzi způsobenou gravitační polarizací kvantového vakua“. Představuje si, že gravitace působí přitažlivě mezi dvěma tělesy z hmoty (či antihmoty) a odpudivě mezi tělesem z hmoty a tělesem z antihmoty. To by spolu s vlastnostmi částic skrytých ve vakuu stačilo na vysvětlení stavu, který vidíme. (http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6968)
A do třetice je tu hypotéza, která útočí na základní představu o Velkém třesku. Říká, že vesmír by mohl být věčný, bez počátku a bez konce. Že ono rozpínání, které měříme je jen důsledek nárůstu hmotnosti jeho částic. Problém této hypotézy je, že ji nelze ověřit. Hmotnost totiž vždy porovnáváme s nějakou hmotnostní jednotkou a pokud se nám změní hmotnost měřeného tělesa i té jednotky… (http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=5840)
Ale abych dal slovo i "opozici", s teorií podporující stávající představu o temné hmotě a energii přišli fyzikové, kteří předpokládají, že je tvořena Majoranovými fermiony. Což jsou (zatím) hypotetické částice s velice exotickými vlastnostmi. (http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6968)

Nezdá se vám, že žijeme v zajímavé době, i co se představ o vzniku vesmíru týče?
přidáno 19.09.2013 - 21:58
puero: jen výjimečně se věda nechá insirovat sci-fi.
přidáno 19.09.2013 - 21:18
Kde by bylo sci-fi bez hypotéz! A je to často takový výměnný obchod nemyslíš? Ve sci-fi se semtam domyslí něco, co se vrátí zase zpět do toho vědeckého kolotoče a něco z toho i vyplyne.
přidáno 19.09.2013 - 20:58
puero: Nevím. Ale hlavně - sepisovat kroniku omylů našich předků mě neláká, navíc celá věda je vlastně taková kronika omylů, jen díky omylům objevujeme (vědeckou) pravdu.
Není lepší "domýšlet" současné hypotézy do sci-fi povídek?
přidáno 19.09.2013 - 20:49
ewon: dříve nebo později ano. Jeden z dalších pokusů je zde:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7109
přidáno 19.09.2013 - 18:23
Jo, doba je vtipná. Za pár let vemou moji velkou knihu astronomie s obrázky, nalistují si ten trychtýř, co má popisovat vznik vesmíru od velkého třesku a řeknou si: ti byli ale blbí! :-D

Ostatně těch vyvrácených teorií je známých dost. Třeba flogistonová teorie, teorie kruhových oběžných drah, teorie Slunce jako středu vesmíru, teorie sedmi nebeských sfér atd atd. Byla by z toho docela zajímavá kniha, troufl by sis něco takového sepsat?
přidáno 19.09.2013 - 18:03
Vladan: že zas otravuju... A myslíš že se dožijem sjednocení kvantové teorie pole s obecnou relativitou? :)
přidáno 31.08.2013 - 20:44
taron: Áááá. Tím jsi mě dostala. Kolik je "ou", fakt nevím...
přidáno 31.08.2013 - 19:35
Vladan: ou....:)
přidáno 30.08.2013 - 21:22
taron: pokud se shodneme na významu slov "dvě", "čtyři" a "šest", tak zkus, taron, odpovědět na tuto otázku:
K planetě Zeta 4 na nejvzdálenějším konci vesmíru od Země přiletí dvě kosmické lodi Klingonů a zaparkují na oběžné dráze. Nedlouho nato tam za nimi přiletí dvě lodě Denobulanů. Kolik lodí potom bude zaparkováno na oběžné dráze? Myslíš, že šest? Proč by mělo?
Jiná věc ovšem je, zda všude platí "stejné" fyzikální zákony. Lépe řečeno, jestli ty zákony, kterými popisujeme svět kolem nás, lze aplikovat i na nějaká vzdálená místa. I tady je vzásadě odpověď nejspíš kladná (nevíme, proč by to nemělo být). Spíš nacházíme "překvapující" vlastnosti v prostorech hodně odlišných, jako je hluboké vakuum, nitro Slunce, jádro atomu. Díky tomu musíme naše známé zákonitosti upravovat (zobecňovat) tak, aby platily všude.
přidáno 30.08.2013 - 13:55
Kakuzu: Vladan je odborníkem na tyto otázky :)

Mě se jen honí hlavou, kde je psáno, že všude ve vesmíru platí stejné zákony? Dobrá u nás jsou dvě a dvě čtyři, ale platí to i na nejvzdálenějším konci vesmíru? Co když už to je šest, nebo nula?

Pokud je má otázka hloupá, tak se omlouvám :) asi je :). Přesto...mě to vrtá hlavou :)
přidáno 30.08.2013 - 06:30
Kakuzu: To, že se vesmír rozpíná, měříme už trochu déle. Princip měření jsem malinko popsal v Budiž světlo včetně toho, že opravdu hvězdy, které pozorujeme, vidíme na pozicích, na kterých byly před X lety. (To je otázka pojmu "současnost" událostí). Nalézt geometrický střed vesmíru takový problém není.
Pozor, nepleť si neutrino a neutron - ty těžké hvězdy vzniklé po výbuších nov jsou neutronové hvězdy. Neutrino je částice, která proletí napříč Zemí a ani si toho nevšimne... Hádám, že neutrinová hvězda principielně nemůže existovat.
přidáno 29.08.2013 - 23:41
těžko říct jak vznikl vesmír, možná se zhroutil větší vesmír ( něco na způsob černé díry ) a pak , stejně jako z oné díry vznikne neutrinová hvězda, vznikl náš vesmír. a pak je otázka zda se opravdu vesmír rozepíná.
Jak to můžeme s jistotou říct? Jen na základě 30 letého pozorování kdy se vzdálená hvězda relativně vzdaluje. Jak se k tomu došlo? Vždy´t daná hvězda už miliony let nemusí vůbec existovat. nehledě když mi ji od tad vidíme na určitém místě v určité poloze k naší zemi tak je v reálné době na 200% na jiném místě, jestli blíž nebo dál nikdo neví a to by měli vzít i v úvahu oběžnou dráhu galaxiíí, soustav, hvězd, planet, planetek k nějakému středu vesmíru ( který je nutně potřeba k tomu aby se dalo tvrdit že se vesmír rozpíná ), který ani nevím kde se nalézá

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Budiž šero : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Přijde ateista do nebe?
Předchozí dílo autora : Věda a pavěda – O původu ropy

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Daisy Moore, Mlčeti Zlato, štiler
» narozeniny
Zdendulinka [15], Pjpajkis [15], Rigor Mortis [13], MACHAJDA [13], mannaz [11], Loreley [11], misháá [10], Daisy Moore [9], gajda [6], Putri [3], VykladacKaret [1], J.Rose [1]
» řekli o sobě
Erien, potulný bard řekl o Severka :
Hvězda naděje.....její světlo neroste ani neslábne....Je neměnou skutečností. Její slova dokáží vnést světlo i do těch nejtemnějších chvil.....Velmi si vážím jejího přátelství E
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku