přidáno 11.10.2009
hodnoceno 9
čteno 1307(29)
posláno 0
sama procházím ulicí
lekám se každého stínu
srdce na dlani bijící
počítá každou vteřinu

chtělo by vrátit se
na své místo
na dlani třese se
chce zarýt se najisto

ponesu ho ulicí
do dlaní ho zavřu
láska v něm je mučící
slzy z očí setřu

já půjdu dál
se srdcem na dlani
tys jím pohrdal
snad už ho nikdo nezraní

Poslouchej!
..slyšíš to tepání?
přidáno 12.10.2009 - 20:11
líbí se mi... ách rýmičky..;)

lehký nadprůměr... sedla mi...

rýpalové by řekli, že je to zas o lásce a srdci... ale mně tohle pojetí přijde fajn..
přidáno 11.10.2009 - 23:08
reakce na Toma ... s tou liduprazdnou ulici... a s tim vsim nelogickym... mne proste prijde, ze kdyz se nekdo takhle nuti za kazdou cenu do rymu a nejakyho rytmu (takhle mi to teda prislo), tak vznikaj nelogicky spojeni, protoze clovek tam hazi to, co se mu tam hodi zvukove. a proto takhle pisu jen zridka, protoze tohle je pro me hrozne nezajimavejch par versu, co maj oslnit ci splnovat nejaky pravidla... ktery tahle basen ovsem nesplnuje... rym je spis naznacenej, rytmus taky, takze je to v podstate volnej vers (kterej ma asi delat dojem jinej) a ty "rymy" se mi moc nelibej a nejak mi to cely nesedi, je to podle me zbytecny...

nektery nelogicky spojeni mam rada, ale to jen kdyz je to u pasma... (volnej vers, zakladem je asociace,...) - protoze z toho mam nejakej dojem...vyvolava to ve mne pocity.... tohle ale nejak ne...normalne basne takhle nekritizuju, ale kdyz uz se tu rozjela diskuze...nic proti "prostě.nic" nemam ...ani proti dilu...


ale moc se mi libi, jak je to velky pismeno az na konci, pekne to posledni sloku oddeluje od zbytku basne...
přidáno 11.10.2009 - 21:22
jestli to má fungovat tak, jak píšeš, ulice musí být liduprázdná, protože jinak je tam nelogičnost, kterou jsem nastínil v prvním komentáři. pokud bez lidí ale opravdu je, přijde mi tedy zbytečný verš "snad už ho nikdo nezraní", protože prostě není nikdo na té ulici, kdo by to srdce zranil... ať to vezmeme z jakékoliv stránky, vždy se tam podle mě najde nějaký nelogický prvek. pokud bychom jej však odstranili, bylo by to ještě více nelogičtější.
přidáno 11.10.2009 - 21:06
podle mě slouží ulice jako mechanická kulisa. Ulice je pojem až symbolického charakteru a tady nabývá přímo abstraktní podstaty. Důležité, neměnné podstaty. Co kdyby šla kuchyní, nebo olivovým hájem? Nene, ybrala si ulici jako kulisu nebo jako symbolický motiv.
přidáno 11.10.2009 - 20:48
máš pravdu, ale tento problém vyvstává z nelogičnosti několika motivů, na které jsem se snažil poukázat... kdyby tam ty ulice nebyly, možná by ta kompozice byla jasnější... další možnost však je, že jsem špatně interpretoval ulici jako místo rušné, stíny v první sloce však mohou nasvědčovat tomu, že jde o místo liduprázdné. takto bys měl vyřešen problém vztahu společnosti a jejího subjektu. ovšem nemění to nic na tom, že je tam ta ulice zbytečná. nadruhoustranu jako vyjádření pohybu... proč ne :)
přidáno 11.10.2009 - 20:41
kompozice? A nezlehčuje tím vážně míněný celek? Nejde ji totiž jen o ten subjekt, ale také o svůj postoj. Je ji to vlastně celé jedno. Prakticky tím lže sobě samé do očí. Nemyslí to vážně, když promlouvá k rušné ulici ale chce promluvit do duše subjektu...
přidáno 11.10.2009 - 20:37
no já myslím, že to nemusí být, puero, nutně chyba... pokud se vrátím k tomu mému komentáři, nerozdělení vět nasvědčuje, jak sám píšeš, neurčitost, tedy nějakou plynulost - tudíž pohyb. a ten pohyb je v básni podle mně důležitý. a pokud je ten závěr odlišný, také to něco značí. osobně bych to interpretoval jako nezájem k vlastní osobě, na tom srdci jako kdyby té holčině nezáleželo. že důvod, proč jej má v ruce je jen ten subjekt, ke kterému hovoří. a to je důležité. díky této promyšlené kompozice máš u mě autorko plus :).
přidáno 11.10.2009 - 20:28
Jelikož mi Tom mluví z duše zastavím se jen lehce u formy. Já rád kritizuju formy, to všichni vědí. Všechno začíná malým písmem, tím dáváš nepokrytě najevo, že žádný z těch odstavců - tedy slok - nikde nezačíná. Básnička tedy jaksi rytmicky pokračuje z neurčita a najednou zlom a poslední sloka je velkým. To nemluvím o čárkách ve větě a pod. Ale je to jen takový ledabylý poklesek, nic proti stylu.
přidáno 11.10.2009 - 20:23
název: its funny=směšné. nevidím rozdíl ve významu básně. angličtina je naprosto zbytečná, pokud nemá řádné zdůvodnění.

báseň: stínu - vteřinu, zavřu - setřu jsou jednoduše špatné verše. dále bych se chtěl zastavit nad motivem ulice v této básni. ulice je pro mě archetypem rušnosti, kde je jednoduše spousta lidí. zároveň se však bojíš o to, aby jej nikdo nezranil. buď se ti to odporuje, nebo chceš být zranitelná. s tím druhým však nekoresponduje závěr, který, stejně jako vyjádření pohybu v předposlední sloce, vytváří jakousi naději a sílu tvé osobnosti. z toho my vyplívá, že ulice je tam naprosto zbytečná a zaměřil bych se pouze na vnitřní vyjádření pocitu.

téma řešit nebudu z hlediska kritiky, kterou po ostatních žádáš :)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
its funny : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : sfljkjlfs
Předchozí dílo autora : Chybíš mi

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersApple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku