Fejeton ne jen pro fotografy a jejich partnery.
přidáno 26.02.2020
hodnoceno 8
čteno 330(11)
posláno 0
„Jsem doma!“ odhodím kozačky doprostřed chodby a nakouknu do jediného pokoje naší malé garsonky. V místnosti je takový binec, že se ani necítím provinile za odhozené boty. Všude po podlaze se válí roztrhaný karton, sáčky a různé návody. Uprostřed toho všeho stojí dva obří stativy na foťák a můj přítel s výrazem neskonalého štěstí.
„Už dorazil!“ prohodí bez pusy na přivítanou a už zase šteluje svou novou hračku. Já hledím na tu monstrózní věc a pečlivě zvažuju slova, která se chystám říct.
„TOHLE MÁ BÝT SAKRA TEN LEHKÝ CESTOVNÍ STATIV!?“ ajaj, to bylo rázněji, než jsem chtěla. Štěstí v partnerových očích se ihned mění v podrážděnost.
„Je o celých 800 gramů lehčí, než tenhle starý!“ ukazuje na druhý stativ. Snažila jsem se nemyslet na všechny ty krásné šaty, které bych si mohla pořídit za cenu této zbytečnosti. Věděla jsem, že nastala ta chvíle, kdy mám držet jazyk za zuby. To bych to ale nebyla já, kdybych nezačala chodit kolem obou postavených stativů a schválně nekroutit hlavou. Chytil se…
„No, ven s tím,“ ucedil nasupeně.
„Ale nic, jen mezi nimi hledám aspoň pět rozdílů…asi mám první, ten novej byl dražší?“
Z jeho výrazu šlo vyčíst, že nejsme tak vtipná, jak si myslím…

Ano, mám doma hobby fotografa. A aby těch vtipů nebylo málo, rozhodla jsem se naše soužití pojmout tak trochu vědecky. Věřte nebo ne, neexistuje totiž žádná příručka. Něco jako; Život s fotografem a jak ho zvládnout. Nebo třeba: Jak si ochočit fotografa. Prostě nic. Nezbylo tedy než se do toho pustit sama. Zajímají vás výsledky mého tříletého výzkumu? Tak prosím…

Fotograf domácí neboli fotografus domesticus, navštěvuje v ideálním případě stabilní zaměstnání. Práce mu více, či zpravidla spíš méně, vydělá na jeho největší koníček, focení. Pokud fotografus zrovna nefotí, tak snímky upravuje nebo uvažuje nad pořízením novější fototechniky.

Pro zachování harmonické symbiózy, je zapotřebí vyvarovat se nevhodných komentářů ohledně koupě nového vybavení. Ano, i těch vtipných. Množství, technická dokonalost a cena fototechniky, je vždy rostoucí, a to přímou úměrností ke zkušenostem fotografa. Pozor! V žádném případě fotografovi jeho „udělátka“ neberte a nesahejte na ně bez zvláštního povolení. V nejlepším případě ani bez speciálního zaškolení samotným fotografusem. Ignorace takového opatření může vyvolat zvýšenou agresivitu jedince.

Každý fotograf vdechuje život svým fotkám až ve „photoshopu.“ Je lepší to považovat za věcný fakt a nepouštět se do diskusí, co už je, a co není podvádění v rámci úpravy fotek.

Pokud se fotografus specializuje na krajinářské snímky, doporučuji na výlety vyrážet vždy minimálně o hodinu dříve. Fotografové neměří čas minutami, ale počtem dobrých snímků. Proto je lepší vyhradit si 2x více času, než kolik se píše v turistickém průvodci. Může se vám zdát, že jsou památka, strom, silnice, obrubník... absolutně nefotogenické, že nestojí za to je fotit ze všech úhlů pohledu… nemáte pravdu. Na výletech nečekejte velké sportovní výkony. Tempem, jakým se fotografus přesouvá od jednoho „objektu“ k druhému, si spíš zvládnete zameditovat.

I přes vysoké náklady na údržbu, přináší takové soužití výhody. Předně budete mít spousty hezkých fotografií z dovolených. Vážíte-li si volného času jen pro sebe, fotografus vám ho velice rád dopřeje. Je plně samostatný. Brzy ráno odchází fotit východy slunce a vrací se až po západu. Takže budete mít prostor pro horkou vanu, skleničku vína a knížku. Jen to stihněte, než se vrátí, jinak vám tam celý promrzlý z venku vleze. Na druhou stranu, pokud rádi cestujete, a jste ochotní se přizpůsobit, je pro vás život s fotografem to pravé ořechové. Užívejte si nové lokality, protože i když toho za stejný čas uvidíte méně než ostatní turisté, aspoň máte čas na rozjímání… a to je v dnešní uspěchané době jedině výhoda.

Prohlášení autorky:
Prohlašuji, že v průběhu výzkumu nepřišel k újmě žádný fotograf.
přidáno 27.02.2020 - 19:28
slavek: :-D bracha, bylo to tesny, vid? :-D
přidáno 27.02.2020 - 17:04
Rosa: Pic kozu do vazu! Svět je malý (a plný astronomů). V tom případě se ale maličko přimlouvám za ten stativ. Bez něj prostě objekty na obloze absolutně nejde fotit :o)
P.S. A omlouvám se zato chybějící e. Už to nejde opravit.
přidáno 27.02.2020 - 16:31
človíček: zvířata v mém srdci zaujímají velké místo, upřímně bych jim dala vše, bydlet někde na farmě místo ve městě. To bych i ty krásné šaty oželela (to je u mě co říct)... třeba jednou...
přidáno 27.02.2020 - 16:25
slavek: astronomický kurz má taky :D Seznámili jsme se když mi přednášel o hvězdách :D On ty hvězdy právě chodí fotit :D
přidáno 27.02.2020 - 14:58
Na obhajobu.Jsem koňák a nejen to....Každopádně moje žena by fotografa brala.Hodně hezkých zážitků.A k těm nákladům.Kde bych dneska byl,kdyby všechno zvířata neprožrali,ale nelituji.Ahoj
přidáno 27.02.2020 - 13:59
jo_: Sakra ségro! O minutu!!!
přidáno 27.02.2020 - 13:58
Od srdce jsem se zasmál. Povdené.
Buď ráda, že nemáš doma astronoma. My vyrážíme při slunce západu a vracíme se velmi, velmi pozdě. :o)
přidáno 27.02.2020 - 13:57
snad to stihnu pred slavkem.. :-D pobavilo, vyborne! :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Fotograf domácí : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Zavři oči a bodni!
Předchozí dílo autora : Zrcadlo

»jméno
»heslo
registrace
» narozeniny
Sabina [10], Vain Hope [14], Nika Krpi [14], lavendel [13]
» řekli o sobě
samiVdavu řekl o Umouněnka :
Slečna s šikovnou prací s jazykem a organizátorskými schopnostmi. Pořádá své literární večery a ráda se účastní literárních čtení. Naživo velmi příjemná osoba.
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Ipad mini 5

Čtení i psaní na iPadu vás bude bavit!

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku