přidáno 08.07.2015
hodnoceno 18
čteno 861(12)
posláno 0
Ještě při nástupu do letadla se mi nechce věřit, že je to pravda. Já, zapřísáhlý odpůrce sluníčka, se mu dobrovolně chystám po dvaceti letech vydat napospas. Cesta proběhla vcelku příjemně. Děti při startu, na radu babičky, žvýkají jako o život, zatímco já zkoumám pytlík poslední záchrany a pro uklidnění zkouším, jak rychle ho zvládnu v případě nouze použít. Přemýšlím, kam asi letí Dáda s Felixem, které jsme viděli v odletové zóně. Musím se pousmát při vzpomínce na ten „nenápadný“ rozruch kolem jejich přítomnosti. Kdo měl v tu chvíli po ruce telefon nebo foťák, neváhal ho použít.

Ubytování příjemné. Díky řeckým kohoutům, kteří vám dělají budíček už ve čtyři ráno a všude přítomným kozám, krávám, psům a kočkám, se tu cítíte skoro jako u nás na venkově. Jedinou vadu shledávám v úzkých odpadních rourách, které jsou příčinou toho, že váš rozmazlený nos, často na ostrově naráží na ne zrovna lichotivé pachy. Použitý toaletní papír totiž musíte házet do koše vedle. By mě zajímalo, kolikrát měli turisté ruku v záchodě, zoufale lovíc zbloudilý toaleťák.


Jídlo i pití perfektní. All inclusive má prostě něco do sebe. Pult plný dobrot. Tak třeba já volím po výborné večeři řecký dezert. Netuším, jak bude chutnat, ale vypadá dobře a tak si na něj ještě ze slušnosti a taky, abych vypadala, že takováto dovolená, je pro mě naprostá rutina, nasypu plnou lžíci kokosu z misky, která je položená hned vedle. Kuchařka se na mě poťouchle usměje a já jí úsměv oplácím, jakože „Jo, určitě to bude skvělý, mňam!“. Menší dítko dnes sází na jistotu, cpe se neškodnými špagetami a ptá se bráchy, jestli na ně náhodou někde neviděl sýr. Brácha s přehledem ukáže na misku s kokosem a já ho zpražím slovy „Používej mozek sakra, špagety máš na levoboku, kokos u buchty na pravoboku. To není sýr, ale kokos. To je snad logický né?!“ Starší si s přehledem trvá na svém a volá trhanou angličtinou servírku, aby se jí zeptal, zda kokos je sýr. K mému údivu servírka přikyvuje a někdy v té chvíli si všimne mé ozdobené buchty a začne se smát. No nic. Na Řeky nechoďte s logikou a raději si na dezerty nic nesypte. Líp to pak chutná.

Samozřejmě je skvělé, pořádně jídlo prostudovat, pro začátek alespoň očima. Tak třeba já jsem v jednom lákavém pekáči objevila podezřelý kousek, ze kterého na mě po chvíli vykouklo chapadlo chobotnice. Synek dopadl se svým zkoumáním ještě hůř. Jak se tak rozhodl experimentovat a zkusit něco nového, milá recepční mu doporučuje rizoto a s úsměvem dodá „Dys iz gůd, traj it.“ Tož dítko dalo na upřímnou radu, nasyslilo si plný talíř a šlo baštit. Opravdu uznal, že je to vynikající. Úsměv mu zamrzl ve chvíli, kdy se mu na vidličce zjevila první mini chobotnička. Kdybych věděla, že moje dítě umí tak rychle běhat, přihlásila bych ho do atletického oddílu.  

Taky se vám může stát, že máte podobně neochotného puberťáka jako já, který není sto, donést vám další nášup a vy si připadáte blbě, plazit se už počtvrté okolo pultu s jídlem. Mám pro vás jednu radu. V tomto věku jsou děti poměrně štítivé a pokud dostanete chuť na to, co mají právě na talíři, vězte, že stačí lehce prsknout jeho směrem a už si maže pro novou porci, přičemž tu starou s radostí přenechá vám.

Na automaty na kafe a další alko i nealko pití, si v Řecku dávejte obzvlášť pozor. Vše je výborné chuti i vůně, jen se to povětšinou nenachází pod správným kohoutkem.

Vstřícnost Řeků je neskutečná. Hned první den vidíme po pas v mrazáku zabořeného Sergia, syna kuchařky, zhruba ve věku mého mladšího syna. Jeho profesionální grif na dolování zmrzliny nás natolik uchvátí, že ho požádáme, zda by nám taky nemohl nějakou vydolovat. S úsměvem na tváři opět zajede do útrob mrazáku, aby se vynořil s úžasnou zmrzkou, pro každého z nás. Od té doby nám nosí zmrzlinu pokaždé, kdy nás spatří. Taky s námi hraje kulečník anebo chodí na procházky po pláži, kde se snažíme najít nějakou tu ojedinělou mušličku na památku. Když starší syn jásá radostí nad novým objevem, přivalí se k němu Sergie, vezme mu nádhernou mušli z ruky, znalecky ji zhodnotí a poté ji se slovy „Its not rajt.“ zlomí. Zmrzlina nezmrzlina, mám sto chutí ho přetáhnout pantoflí, kterou si nesu v ruce. Ale legrace je, když se snažíte malýho řeckýho kluka učit česky. "Sergie, sej ř!" "Sej rž!" odpovídá s úsměvem Sergie. Po pěti minutách umí skvěle zopakovat Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček.

Na pláži se může udát spousta věcí. Tak třeba zjistíte, že hned vedle vás je nudapláž. Ještě příjemnějším zjištěním je, když vám devítileté dítě sdělí, že s ním to nic nedělá. Uch. Díky Bohu! Taky si nefoťte turisty na koních, může se vám stát, že se kůň lekne právě vašeho blesku, vyhodí jezdce ze sedla a vám se to pak fakt blbě vysvětluje. A taky se snažte zorientovat ve svých sousedech na hotelu nebo dopadnete jako já, když jsem se se svou halali angličtinou snažila o něčem velmi důležitém domluvit s jedním pánem na pláži a ve chvíli mého největšího zoufalství slyším „Ježíš, vždyť vy mluvíte česky, co tu blbneme, vždyť jsme sousedi.“ Kos je ráj gayů. Už vím, kdo nám babám krade ty nejhezčí chlapy!

A nikdy, NIKDY si neobjednávejte na ostrově Pserimos limču, aniž byste se nejdřív zeptali na cenu. Vono dvanáct euro za doušek vymačkanýho pomeranče, fakt není žádná sranda. Naštěstí vám náladu spraví pohledný majitel Miami Café na ostrově Kalymnos, který vaše děti nakrmí tou nejlepší zmrzkou, jakou jste kdy jedli, vám udělá skvělé latté a k tomu přidá tak příjemně ledovou vodu úplně, ale úplně zadara, protože se do vás zakouká. Na naši lásku jsme bohužel měli jenom necelou hodinku, než odplouvala loď zpátky na Kos, ale přesto.. Baj báj Řecko, nezapomenu :)
přidáno 26.08.2015 - 21:06
PavelKastl: správně.. hippokrates se narodil na kosu..
přidáno 26.08.2015 - 21:05
Jméno toho ostrova mi připomíná lékařskou přísahu.
přidáno 26.07.2015 - 21:27
Singularis: těší mě, že ses pobavil/a, to byl tak trochu účel.. děkuju za komentář :)
přidáno 26.07.2015 - 09:31
Pro mě jsou to především užitečné informace pro případ, že bych se chtěl/a vydat do Řecka. Ale třeba ten nápad, jak vyzrát na neochotného puberťáka, mě docela rozesmál. :)
přidáno 19.07.2015 - 15:26
Orionka: ale fotí, na tajňačku :D díky za návštěvu.. a jo, past ti neodpustím.. :)))
přidáno 19.07.2015 - 15:06
Umíš to pěkně podat, moc fajn vzpomínání :). Až si říkám, že bych taky něco sepsala... akorát bez fotek, v nuda kempu se totiž nefotí :DD
PS: Ale až po pasti, neboj :)
přidáno 09.07.2015 - 17:03
mannaz: tak teď jsi mě rozesmála :))) no, já tyhle potvory fakt nemusím.. a nejhorší bylo, když přišly vlny, to jsem pořád jen koukala okolo sebe, jestli to nepřinese i nějakou přísavku :))) díky
přidáno 09.07.2015 - 16:10
Řecko je moc hezká země. A jak vidno, nabízí mnoho nového :-). Moc hezké :-).

Pamatuju se, jak moje čtyřletá dcera v řecké restauraci, když mi přinesli chobotnici, prohlásila se zhnusením smíseným s lehkou zlomyslností: Mami, obávám se, že ti tam dali to chapadlo."
přidáno 09.07.2015 - 15:11
misháá: já děkuju za návštěvu :))
přidáno 09.07.2015 - 15:11
Jiří Turner: tak to mě těší, děkuju :)
přidáno 09.07.2015 - 14:03
Bezvadně popsané. Zasmála jsem se, děkuji. :)
přidáno 09.07.2015 - 13:21
Hezké, mám rád tento styl:)
přidáno 08.07.2015 - 22:30
Zamila: přesně! :))
přidáno 08.07.2015 - 22:29
Amelie M.: No, nápodobně ;-) Nejhorší je kolikrát zapamatovat si správný pocity ... A když pak celkově při psaní vzpomínam, jímá mě nostalgie - začarovanej kruh ;-)
přidáno 08.07.2015 - 22:25
Zamila: pokud bude pokračování, tak to bude v takovém více rozjímavém duchu :-) poznámky jsem si taky psala, ale tak stroze, že se v půlce nevyznám :D
přidáno 08.07.2015 - 22:23
Amelie M.: No, to znam, naštěstí mam poznámky z cest ;-) Ale už je to dávno a moře mi chybí, chjo ... No, a Ty třeba ještě napíšeš pokračování, ne ;-)
přidáno 08.07.2015 - 22:20
Zamila: jo, těším se, tak to sepiš :) ono těch zážitků bylo mnohem víc, ale jak se to nepíše "za čerstva", tak je to v háji :)
přidáno 08.07.2015 - 22:19
Chi :-) Bezva zážitky i fotky, se těšte na muj report, to bude teprv Itálie ! ;-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Vzpomínky na Hippokratův ostrov : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Meandry duše
Předchozí dílo autora : Jak jsme rodili podruhé

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Fantasy meč

Jak se nejlépe inspirovat k napsání rytířské básně? Staňte se rytířem!

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2020 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku