Navrhuji sedm vlastností, které by dle mého názoru měl mít dobrý komentář k literárnímu dílu na literárním serveru. Diskutujte, doplňujte, polemizujte.
přidáno 16.01.2015
hodnoceno 5
čteno 1327(26)
posláno 0
Poznámka: Ukázky k jednotlivým bodům jsou vytrženy z existujících komentářů k mým dílům (plné znění každého takového komentáře i se jménem autora a názvem díla, k němuž patří, je uvedeno na konci analýzy pod nadpisem "Zdroje").

Vzorné komentáře...

1. Uvádí dílo do širšího kontextu nebo ho srovnávají s předlohou.

- "Je to trochu jak Ginsbergovo Kvílení"

- "Doporučuji srovnat s divadelní hrou nemožné drama: divadlo.kvalitne.cz/larchiv/n-drama.doc"

- "Jan Weiss - Dům o tisíci patrech nabo Satanské verše Salmana Rushdieho jsou příkladem díla "rozbíjejícího kámen logiky" napadrť,
ale přesto vysoce ceněného."

- "ano, takový nápad by skutečně páně Pratchett mohl od múz obdržet, leč jazykově tomu chybí určitá vzletnost a trochu to tak zadupává onen dobrý nápad."

- "Jinak scéna s Medvídkem Pú je moc povedená. Všechny postavy se chovají přesně podle svých charakterů."

2. Dávají konkrétní rady.

- "Držím palce a pokusím se poradit pár prvků (ty jsem nevymyslel, ale sprostě okopíroval od českého rozhlasu): 1) Zkus nějaký lepší mikrofon. My jsme použili ten na sluchátkách od počítače a bohatě stačilo."

- "U Franze jsou totiž důležité především dvě zásady psaní: 1) Hlavní děj - hlavně děj mysli; víceméně všechno se odehrává v jakési snové krajině".

3. Vyzdvihují či kritizují určité vlastnosti díla, způsobu, jakým je napsané.

- "Celá [povídka] je velmi zvláštní. Používáš moc hezké obraty pro popisy krajiny a se neobvyklou jednoduchostí vyjadřuješ city/necity postav. Vše je lehce neskutečné, ale v určitých schématech chování postav se dá reálný život najít."

- "Eichlerskou češtinu přežívám docela dobře, vlastně ji tam docela oceňuji, rozhodně to dělá příběh autentičtějším. Opravdu se mi to líbí. Umíš velice zvláštně - úsporně a přitom trefně, vyjadřovat pocity a myšlenky postav."

- "Nejvíc mě ale asi pobavilo - v dobrém samozřejmě - to jak krásný řád jsi dal rozpadu té logiky."

- "a přitom stačí mít střední školu aby to člověk pochopil úplně."

- "zajímavá povídka, s překvapivě realistickým dějem (byť je podán absurdní formou)."

4. Podrobněji se zmiňují o určitých konkrétních úsecích, větách či slovech.

- "nevím, jestli to bylo úmyslem, ale já se svým smyslem pro černý humor, jsem se odbourala u bodu 11 a směju se ještě teď.. :-)"

- "„Začali nosit stejné oblečení a boty, což se v tehdejší době nesetkalo s pochopením, ale pro ně bylo hlavní vyjádřit, co k sobě cítí.“ - jako viděl jsem už ledacos, ale takhle podivnou podobu lásky, no budiž"

5. Obsahují shrnutí.

- "mé shrnutí - složité, přesto stojí za přečtení a zamyšlení.."

6. Upozorňují na věci, které čtenář nepochopil.

- "Nerozumím tomu "vězni", když svoboda něco moci... je, podle mě, v souladu se svobodami těch ostatních na to reagovat..."

- "Proč si studenti mezi sebou vykají?"

7. Rozvíjejí, interpretují či upřesňují dílo a jeho myšlenku nebo s nimi polemizují.

- "Když pomineme Ďes gramatikův v háčku nad "D", tak odpověď na otázku "co si o tom mám myslet", poskytl již dříve počítač jménem Hlubina myšlení jako součást odpovědi na Základní otázku života, vesmíru a tak vůbec: "42"."

- "co když autor opravdu neměl v úmysl filozoficky dumat, ale některé věty se tam objevily prostě náhodou a úplnou náhodou z toho lze udělat hlubokou věc, ač to nebyl úmysl? :))"

- "Nechci nijak podceňovat medvídka Pú, ale myslím, že jeho autor nechtěl dětem servírovat hluboké filozofické myšlenky evropských filozofů. :-)"



Zdroje (komentáře)
Následují citace jednotlivých komentářů od různých děl. Původní komentáře najdete u daných děl (lze vyhledat podle názvu díla).

21.12.2014 - 23:03
autor Amelie M.
dílo Díla, která ovlivnila moji představu o literatuře
komentářů6
tak asi nejvíc mě zaujal tvůj pohled na medvídka Pú, asi proto, že toto dílo nepovažuji, jako ty, za méně známé, ale spíše naopak.. medvídek je ve světě dětí a jejich rodičů prostě celebrita..

a severak lehce nastínil jednu stránku toho, co napadlo i mě.. a to.. : co když autor opravdu neměl v úmysl filozoficky dumat, ale některé věty se tam objevily prostě náhodou a úplnou náhodou z toho lze udělat hlubokou věc, ač to nebyl úmysl? :)) to se nikdy nedozvíme.. stejně, jako tady, na psancích.. někdo něco u někoho vyzdvihne, jako geniální věc a přitom si to třeba autor ani neuvědomil, že mu něco v díle, vyzní tímto způsobem.. prostě náhoda, omyl.. :))

ty další dvě recenze se omlouvám, ale en jsem je rychle přelétla.. není to nic pro mě :)

21.12.2014 - 17:55
autor Severak
dílo Díla, která ovlivnila moji představu o literatuře
komentářů6
Nechci nijak podceňovat medvídka Pú, ale myslím, že jeho autor nechtěl dětem servírovat hluboké filozofické myšlenky evropských filozofů. :-)

09.12.2014 - 17:24
autor Zamila
dílo Miluješ mě celou?
komentářů13
Už jsem to četla dřív, ale pssssst ;-) Je to trochu jak Ginsbergovo Kvílení, ale možná by to chtělo míň strohé anatomie a víc pořádných prasáren :-D ;-) Chce to zkrátka větší gradaci. Ale nápad dobrej :-)

09.12.2014 - 17:08
autor puero
dílo Miluješ mě celou?
komentářů13
Něco jako litanie, nebo růženec. Když jsem přeskočil střeva a octl se v panenské bláně napadlo mě, že by to mohlo pokračovat skoro jako ve 120 dnech sodomy od de Sada: Miluješ moje puchýře na noze? Miluješ moje prasklé ječné zrno? Miluješ můj ušní maz?... Rozhodně by to šlo dovést k dokonalosti, třebas Homér by to svedl jo. Teda ten náš psanecký.

30.11.2014 - 16:50
autor Amos Cháb
dílo Zlep
komentářů18
ano, takový nápad by skutečně páně Pratchett mohl od múz obdržet, leč jazykově tomu chybí určitá vzletnost a trochu to tak zadupává onen dobrý nápad. třeba takové slovo holka tam působí nehezky, skoro až odpudivě. celkově by to chtělo víc promyslet a sepsat znovu, aby byl naplněn potenciál myšlenky.

15.11.2014 - 22:19
autor Severak
dílo Revolta Lenky Kočí
komentářů5
zajímavá povídka, s překvapivě realistickým dějem (byť je podán absurdní formou). Doporučuji srovnat s divadelní hrou nemožné drama: divadlo.kvalitne.cz/larchiv/n-drama.doc

Jinak co se týká formální stránky: Zajímavé je přerušování děje poznámkami. Zatímco první poznámka vyznívá poněkud mimo děj, od poznámky číslo tři by poznámky klidně mohly být součastí děje.

Závěrečný politický výklad pak povídku mění spíše na úvahu.

Rozhodně vydařený počin!

15.11.2014 - 17:22
autor Amelie M.
dílo Revolta Lenky Kočí
komentářů5
uch.. složitější čtení pro mě.. oceňuji shrnutí a následnou pomoc s vysvětlením.. i když na některé věci přijde člověk sám.. :) osobně jsem někdy líná si s tím lámat hlavu..

líbí se mi tvé pojetí, asi to dalo práci a vede to k zamyšlení, do kterého se mi opravdu nechtělo, ale přemohla jsem se a nelituji

nevím, jestli to bylo úmyslem, ale já se svým smyslem pro černý humor, jsem se odbourala u bodu 11 a směju se ještě teď.. :-)

mé shrnutí - složité, přesto stojí za přečtení a zamyšlení..

06.11.2014 - 17:42
autor Zamila
dílo Kat
komentářů13
Pozoruhodné :-) Jakým konkrétním dílem ses nechal inspirovat ? U Franze jsou totiž důležité především dvě zásady psaní: 1) Hlavní děj - hlavně děj mysli; víceméně všechno se odehrává v jakési snové krajině 2) Zbytečně nepopisuje, celkově se jeho dílo vyhýbá popisu, detailně se věnuje jen popisu myšlenek, nitra; popř. opravdových fyzických zvláštností; nepopisuje lokaci. Takže pokud by to nebylo spojeno s Franzem, bylo by to fajn :-) Já jsem na to asi až příliš velký kafkofil, pardón ... :-)

12.07.2014 - 23:26
autor VKate
dílo Ester Krejčí S02E01: Bicyklická mise
komentářů2
Je tam spousta myšlenek, které se mi fakt líbí: část 7.1., to, že Tamara Janů nedokáže rozpoznat, kdy má žízeň... A hlavně je vidět, že ty postavy jsou opravdu propracované a každá je zajímavá něčím jiným. :)

21.01.2014 - 06:59
autor mannaz
dílo Zaslepenost a stereotypy 1: Cholerik
komentářů6
Eichlerskou češtinu přežívám docela dobře, vlastně ji tam docela oceňuji, rozhodně to dělá příběh autentičtějším. Opravdu se mi to líbí. Umíš velice zvláštně - úsporně a přitom trefně, vyjadřovat pocity a myšlenky postav.
Pokaždé, když od tebě něco čtu, právě tohle si užívám.
Těším se na pokračování.

17.12.2013 - 11:18
autor mannaz
dílo Zájmy a city (5. a 6. kapitola)
komentářů7
Jsem ráda, že jsem narazila na komentář k téhle povídce a začetla se.
Celá je velmi zvláštní. Používáš moc hezké obraty pro popisy krajiny a se neobvyklou jednoduchostí vyjadřuješ city/necity postav.
Vše je lehce neskutečné, ale v určitých schématech chování postav se dá reálný život najít.
Znám člověka, co by měl stejný problém, jako Barbora s moštem :-).
Celkově se mi povídka líbí a oceňuji to, jak tvoříš vlastní svět, jeho vypracovanost a jedinečnost.

přidáno 10.12.2013 - 17:08
autor Jiří Turner
dílo Vězeň svobody
komentářů7
Nerozumím tomu "vězni", když svoboda něco moci... je, podle mě, v souladu se svobodami těch ostatních na to reagovat...
Také nerozumím tomu ženskému rodu v závěru, když čtu v záhlaví "muž".
A už vůbec nerozumím, proč je v záhlaví " báseň", když tento text, je dle mého, aforismem

02.09.2013 - 09:09
autor Severak
dílo O Náboženské společnosti půdce Eusebia
komentářů4
„Začali nosit stejné oblečení a boty, což se v tehdejší době nesetkalo s pochopením, ale pro ně bylo hlavní vyjádřit, co k sobě cítí.“ - jako viděl jsem už ledacos, ale takhle podivnou podobu lásky, no budiž

Každopádně znáš mikronárody http://en.wikipedia.org/wiki/Micronation)? Myslím, že EDDR se s tou mytologií a historií okolo začíná pomalu stávat jedním z nich…

07.08.2013 - 13:57
autor mannaz
dílo Ester Krejčí S01E09: Muzikální deviace
komentářů3
Proč si studenti mezi sebou vykají?

Jinak scéna s Medvídkem Pú je moc povedená. Všechny postavy se chovají přesně podle svých charakterů. Mimochodem Iáček je můj oblíbenec :-).

28.07.2013 - 18:19
autor Severak
dílo Davidsoftova čítanka
komentářů5
Tak jsem se pobavil a zamyslel. Mimochodem, všimnul jsem si jedné věci: Ty filofické části by měly být buď před vtipem nebo s velkým odstupem po něm. Ty vtipy jsou totiž někdy dost smrtící. Jedinný problém bych viděl v tom, že každého zabije jiný vtip.

26.05.2013 - 19:44
autor Hunter
dílo Pán číslic
komentářů9
Geniální!!! Naprosto a úplně geniální.... tleskám ti autore, tohle dílko opravdu stojí za přečtení. Propojení Pána prstenů a matematiky je úžasně nápadité. Obzvláště část kdy bojuje Gama s B mínus g na x-tou... a přitom stačí mít střední školu aby to člověk pochopil úplně. Ještě jednou ti skládám poklonu.

26.04.2013 - 19:38
autor Oldrich
dílo Kámen logiky
komentářů8
Pobavilo mě to. Vskutku pobavilo. Je to napsané zručně a vyjadřuje se to precizní prací s jazykem. Ne nadarmo čteš ty slovníky!
Nejvíc mě ale asi pobavilo - v dobrém samozřejmě - to jak krásný řád jsi dal rozpadu té logiky. Jak přesně a systematicky odvíjíš chaos. To mě baví!


17.04.2013 - 21:08
autor Vladan
dílo Kámen logiky
komentářů8
Ačkoliv jsem jinak zastáncem přísné logiky, budu oponovat.
Jan Weiss - Dům o tisíci patrech nabo Satanské verše Salmana Rushdieho jsou příkladem díla "rozbíjejícího kámen logiky" napadrť, ale přesto vysoce ceněného. Jde o to, jestli daný text je jen "duševní průjem" autorův, nebo v sobě "skrývá" nějakou nadstavbu = jak dobrý je autor.

08.03.2013 - 23:03
autor Severak
dílo Ester Krejčí S01E04: Transformace kapaliny (stará verze)
komentářů7
Rozhlasová hra je neprávem upozaděný žánr. Jedna z nejhustších věcí co se mi kdy povedla bylo, když jsme v rámci hodin dramaťáku nahráli jako rozhlasovou hru Blaník od Cimrmana (výsledek viz zde: http://w229.wrzuta.pl/audio/7H0LYXwRePd/jara_cimrman_-_blanik)

Držím palce a pokusím se poradit pár prvků (ty jsem nevymyslel, ale sprostě okopíroval od českého rozhlasu):
1) Zkus nějaký lepší mikrofon. My jsme použili ten na sluchátkách od počítače a bohatě stačilo.
2) Víc hlasů - zkus někoho překecat. Pak se hned líp rozlišujou postavy.
3) Použij střih. Nemusí to být na jeden zátah. My jsme na konci všechny přeřeky zapsali, přemluvili a vložili na chybná místa.
4) Scénář - minimalizovat vypravěče. Ty nejpůsobivější rozhlasové hry jsou z většiny dialog.
5) Zvukové efekty a hudba - je-li možno, použij. Hrozně to dodá.

Zdraví a drží palce Severák

11.03.2013 - 00:52
autor Severak
dílo Ester Krejčí S01E01: Únikový reflex (stará verze)
komentářů3
Přemýšlel jsem co je to, co ztěžuje vnímání Ester Krejčí. Myslím že jsem na to přišel. Ukážu to na srovnání s Teorií velkého třesku (dále jen BBT).

Ester Krejčí je divná. To není nic proti ničemu. Problém je v tom že je tam divné (neobvyklé) uplně všechno. Počínaje jmény hrdinů, pokračujíc jejich charaktery a konče reáliemi EDDR. Tohle čtenáře (například mě) zmate, potřebuje totiž něco obvyklého, o co se může opřít.

Například takový Sheldon Cooper je sice exot první třídy, nicméně vykazuje jisté normální prvky. Například jeho jméno - je velice pravděpodobné, že nositelé tohoto jména existují/existovali.

I co se týká reálií tak je na tom BBT poněkud přehledněji. Svět ve kterém se BBT odehrává je v podstatě normální amerika současnosti. Některé postavy v seriálu jsou záměrně napsány velmi normálně, aby vynikla nenormálnost hlavních hrdinů (za účelem vtipu).

Oceňuji originalitu Ester Krejčí, ale pokud to chceš dostat mezi větší počet lidí, chtělo by to trochu zvolnit (nebo něčim normálním vyvážit) originalitu.

Jako dobrý příklad zpracování originality můžu použít seriál Ally McBealová. I zde se to hemží různými originálními nápady, podivnostmi (unisex wc tvoří velkou část zápletek) a filmovými triky, ale ty jsou do jisté míry vyvažovány civilnějšími částmi seriálu. Hrdinové si nevykají a opět mají v podstatě běžná americká jména.

Každopádně držim palce a věz, že některé tvé metody občas používám v ředěné verzi i já.

01.02.2013 - 12:47
autor Vladan
dílo Dokumentace projektu aneb Děs informatikův
komentářů3
Když pomineme Ďes gramatikův v háčku nad "D", tak odpověď na otázku "co si o tom mám myslet", poskytl již dříve počítač jménem Hlubina myšlení jako součást odpovědi na Základní otázku života, vesmíru a tak vůbec: "42".

přidáno 16.01.2015 - 23:10
skvěle sepsáno. Názorné příklady se cení.

Mám radost z toho, že některé příklady pocházejí ode mě. Třeba to s těmi mými komentáři není tak zlé.
přidáno 16.01.2015 - 17:27
Skvěle sepsané ! Na druhou stranu si myslím, že se mi většinou povede všechny ty typy komentářů shrnout do několika vět, pokud se mi ovšem dílo nelíbí až příliš či naopak :-) Máš bod za super snahu a analýzu a dedukci ! :-)
přidáno 16.01.2015 - 10:28
Amelie M.: Jistě. :-) Občas to chce i pohlazení po duši. :-)
přidáno 16.01.2015 - 10:25
tééééda!!! tak tohle bych nevyplodila, ani kdyby mě škrtili!! :-) (to je poklona, zdaleka ne napsaná dle vlastností správného komentáře, ale ty mi zcela jistě odpustíš, že? :))
přidáno 16.01.2015 - 10:22
Nemám co bych dodala, souhlasím.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Vlastnosti vzorného komentáře : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Meze vnímání umělecké hodnoty
Předchozí dílo autora : Ester Krejčí S02E01: Vzpomínkový optimismus

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku