.
přidáno 17.02.2012
hodnoceno 1
čteno 749(12)
posláno 0
Zahořklý muž seděl ve svém bytě a popíjel ze sklenice brandy.Venku pršelo , chvílemi zahřmělo a hodiny se blížily k půlnoci.Z lahve mu zbyla již půlka a svět se s ním začínal trošku více houpat.Uslyšel z chodby jak se otevřely dveře a protože tušil o koho jde ,zaklel.Viktor Matterson zřejmě vyrážel na jednu ze svých nočních procházek.
Zahořklý měl sto chutí vpadnout na chodbu a vynadat mu,že musí hodinu a půl po obecně platném nočním klidu dělat hluk i když ve skutečnosti žádný opravdový nedělal,ale ,,zahořklý´´ Viktora nemohl ani cítit už od doby kdy se přistěhoval a z čistě osobní nevraživosti mu často chtěl jen tak zavařit...
Viktor byl plnoštíhlý mládenec středního věku s očima podivně nepřítomnýma .Povahu měl milou,ale příliš důvěřivou a také ho spoustu lidí považovalo za oběť nějaké duševní poruchy pro věci,které povídal.Ten večer se ale ,,zahořklý´´ mýlil s domněnkou,že Viktor vyráží ven na noční procházku,šel ve skutečnosti pouze do přízemí povídat si se Grétou S ,ženou požehnaného věku,která jediná ve Viktorovi neviděla duševně nemocného a snad i napůl věřila tomu co jí, ve chvílích,kdy se u ní doma scházeli,říkával. Z dálky se přibližovala bouře a tak se Viktor cítil velmi nesvůj a proto se rozhodl za starou paní zajít.
Gréta měla rozhozený denní režim,noc za nocí obvykle trávila nad křížovkami,nebo knihami a Viktor také velmi rád ponocoval,protože viděl v noci určité kouzlo a tak se oba dva občas sešli i v popůlnočních hodinách.
Viktor tvrdil,že ve chvílích,kdy je bouřka a nebesa protrhne blesk,vidívá na mžik ve světle blesku malé nad sebou seřazené tváře.Lidé smýšlející racionálně se ho snažily přesvědčit,že jde o halucinaci a že by měl navštívit odborníka,ale on sám sebe neviděl a nechtěl vidět jako nemocného.Raději chodíval za dobráckou Paní Grétou ,která ho, snad z části z vděku za to,že někdo zaplňuje její osamělé chvíle,poslouchala,ale někdy si všiml výrazu skutečného strachu na její tváří,jenž možná způsobilo právě jeho někdy velmi horlivé podání toho co vidíval.
A co si myslíš,že to je ?zeptala se ho onu noc,kdy ,,zahořklý´´ o patro nad nimi právě topil svou mysl v alkoholu a jedovatých myšlenkách.V dálce občas zahřmělo a venku za okny zuřil silný déšť.
Takhle se mně ptáte stále,myslíte,že na to jednou spolu přijdeme?já si myslím,že ne-odvětil Viktor a sledoval jak stoupá pára z hrnku čaje stojícího před ním na stole.Viktore musíš mít nějakou svou teorii přeci-oponovala Gréta.
,,Je mi velice líto,drahá Gréto já vím,že se mně snažíte pomoci,ale já jen vidím,co vidím,to je všechno´´.Existují určité teorie o tom,že existují duchové živlů,není to přesně to,co by zapadalo,když se tu bavíme o zvláštním jevu při bouřce,ale myslím,že by ti to mohlo pomoci-řekla Gréta. Pomalu,ale s jistou elegancí se zvedla ze židle ,odešla ke své knihovně a podala Viktorovi knihu zaměřenou na magická témata.Viktor jí ze slušnosti prolistoval a později odložil na stolek s diplomatickým úsměvem ,,myslím v že v téhle knize odpověď nenajdu,ale moc děkuju...
Stavil se k situaci tak proto,protože si vytvořil určitou psychickou obranu ve jménu udržení rozumu,že se bude držet pouze toho,co jeho oči vidí a nebude se snažit začleňovat ty obrazy v blescích do nějakých záhadologických teorii...Bouřka jakoby se přibližovala,protože zvuky hřmění se ozývaly nejprve jako vzdálené výbuchy a potom ,čim dál blyšší a hlasitější.
O hodinu později ,když se Viktor po schodech nahoru vracel do svého bytu ,,zahořklý´´ležel v alkoholovém oparu na kanapi (a stále ho neopouštěla touha tomu ,,pomatenci´´ něco provést)zbystřil když uslyšel kroky na chodbě. Vstal a prudce otevřel dveře.Na chodbě se svítilo a ,,zahořklý´´ uslyšel,že do prvního patra někdo stoupá z přízemí.
Schválně si počkám-pomyslel si ,ale Viktor se na schodech zastavil protože situaci vytušil předem.
Po chvilce váhání opatrně vystoupal o jeden schod víš a potom o druhý a v tu chvíli do něj prudce narazilo jakési tělo a Viktor se skácel ze schodů.Oba muži se nešťastně střetli,především z důvodu,že ,,zahořklého´´ opilost způsobila,že učinil prudký trhavý pohyb kdy mírně ztratil rovnováhu a pozdě si uvědomil,co se stalo,když sledoval ležící bezvládné tělo na místě kde začínaly schody s malou louží krve u hlavy.Sám skoro spadl ze schodů,ale naštěstí se stačil chytit zábradlí.Rychle seběhl dolu a klekl si vedle těla a řekl opilým hlasem ,,sakra práce,tohle né´´ Zatřásl s ním,ale marně.Vzbuď se-zamumlal a teprve ve chvíli,kdy nahmatal jeho puls a nic necítil,mu došlo,že Viktor je mrtvý.Do háje,to jsem nechtěl-zaklel a v jeho hlase se ozval podtón zmatku,,proboha já jsem ho zabil.Zahořklý v tu chvíli pocítil největší hořkost svého života .Muže,kterého považoval za pomateného a kterému prováděl naschvály kdykoliv měl příležitost, se mu podařilo nešťastnou náhodou zabít.Jéžiši Kriste-zmatkoval a klel a naprosto ztratil sebekontrolu.To se mi snad zdá,to není pravda,to se mi snad zdá-opakoval stále roztřeseným hlasem v němž se ozýval podtón bezvýchodného vzteku a opileckou chůzí stačil vyjít ven před dům do deště.V přízemí bydleli mimo paní Gréty ještě dva manželé,kteří v tu dobu byli na dovolené a třetí byt byl dočasně bez nájemníků.Zahořklý měl ale štěstí,protože v té chvíli,v tom tragickém okamžiku se pani Gréta právě sprchovala a tak nemohla slyšet zvuky znějící na chodbě .
Zahořklý stál před domem a díval se do noci,zatímco na něj hustě pršelo,vlasy mu plihly a jeho z alkoholového dýchanku krutě vytržená mysl ,se stále zabývala Viktorem Mattersonem..
V tu chvíli oblohu roztrhl modrý průhledný blesk jako nějaký obrovský nalomený meč..

Pani Gréta právě vycházela z koupelny zahalená ručníkem a silné zablesnutí,které jí na vteřinu téměř prosvítilo část bytu, jejímu zraku tudíž neušlo.Potom,cosi zaslechla,avšak zvuky způsobené dopadáním kapek způsobily,že mohla těžko přesně určit co uslyšela,ale byla by přísahala,že šlo o silný vzlyk,nebo výkřik. Dokráčela tiše k oknu a odhrnula pomalu záclonu a spatřila na chodníku, díky světlu lampy ležet postavu a kapky deště bičovaly její bezvládné tělo...V tom okamžiku nocí zaduněl hrom.
přidáno 17.02.2012 - 14:06
Vítej nám :)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

MacBook Pro

Na novém MacBooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku