Já vím, je to dlouhý. Ale já za to nemůžu. To ono samo se to. (pozn. aut.: velká písmena v tomto případě neznamenají začátek věty.)
přidáno 06.12.2011
hodnoceno 15
čteno 1298(16)
posláno 0
nad Janovem
se stahují mraky
tyhle
už vítr nerozežene
bude bouřka
Kolumbus v tkalcovské dílně
sní si sen
o
dálných končinách moři objevech

mladý mořeplavec
chce
svého cíle dosáhnout
na moře
se vydat
španělský král
mecenáš mořeplavců
propůjčí mu lodě

Pinta Nina Santa Maria
kotví v přístavu
Kolumbus na můstku stojí
ještě je čas se vrátit
ještě může
NE
můj cíl
tam je

plaví se tři lodě
osamocené
na západ
nemoci piráti vzpoura
dny bezvětří
země v nedohlednu
ale břehy tam někde
musí
být
zatím
se však ztrácí
v mlze
takhle
vypadá konec

před posledním vydechnutím
země na obzoru
sem jsme měli doplout
teď už jen
sláva bohatství
domov

Člověče
i když máš
svůj cíl jasný
nikdy
se na moře
nevydávej

ikonka sbírka Ze sbírky: Janovan
přidáno 07.12.2011 - 15:28
taron: Nebo ještě jinak: Když v dálce vidím cíl, ke kterému bych chtěl dospět, neznamená to, že mám dost odvahy nebo sil. Tedy - cíl může být jasný jako sen. Možnost. Mejdlo určitě nechtěl říct, že se v půli cesty vzepře osudu a nechá se sežrat žraloky, ale že raději zůstane doma, vzdá se slávy a bude žít třeba skromný a šťastný život. Cíl může být jasný ne tím, že je nevyhnutné k němu dospět. Může být jasný i tím, jaké by to bylo, kdyby ....a jak to třeba nestojí za to. Třeba proto, že chcípnout na kurděje má sice něco do sebe, ale dá se bez toho docela dobře obejít. A to zvláště tehdy, když je tak příjemné láskyplně prožít život s těmi, kdo se mne nechtějí zbavit, poslat mne do chřtánů mořských příšer a pak se jen na rozloučenou vyčůrat v přístavu do moře a poslat mi tak poslední pozdrav.
přidáno 07.12.2011 - 15:07
Já jsem se ale nevyjadřoval k formulaci. Ta opravdu není šťastná. Je spíš protimluvem.
přidáno 07.12.2011 - 14:33
:)
přidáno 07.12.2011 - 14:11
ARA: Nechápu tě, ARO, člověče, i když máš svůj cíl jasný....nikdy se na moře nevydávej?Co to je za blbost....nejsu srab,.... když vím, co chci, tak si za tím jdu......bývám zásadně proti úpravám v básních, ale tady bych to opravdu formulovala jinak...
přidáno 07.12.2011 - 01:04
jayjay: taron: Mně víc vadí to členění. Já bych to bral trochu s humorem a ne jako vybízení k nežití. Já bych se na takovou cestu asi také nevydal. A pokud vím, mnozí námořníci tehdy hořce litovali. A nebyli to žádný mejdla. :-)
přidáno 06.12.2011 - 23:35
jayjay: Ale někomu to stačí... nám dvoum asi né, ale jiný je spokojený...hledej svojí krevní skupinu, ale tou druhou nebudeme opovrhovat, že?A není to urážka, nebo narážka na tebe, spíš chci , aby si to i ostatní uvědomili :) díky
přidáno 06.12.2011 - 23:32
taron: Jasně, jde o různé přístupy k životu. Přežívat, nebo žít. A tato báseň vybízí k přežívání.
přidáno 06.12.2011 - 23:20
jayjay: Výborně , máme tu dva mladý kohouty, kteří každý koukají na svět trochu jinak...ale možná pomaličku začínám chápat jak to vlastně Mejdlo myslel.A vo to právě jde, každý může myslet něco jiného..každy dosáhne něčeho a až po mnoha letech se ukáže, vlastně čeho...prostě je v tom pěknej mumrajs,lidé si navzájem kolikrát nerozumí, i když třeba chtějí to samé....no a proto je v životě tolliko zklamání....jeden bude doma, druhý bude oběvovat, není to jedno?Každému podle chuti... já jen napsala poprvé, kdo jsem já, já budu objevovat i to, co se nedá nikdy objevit ...a je mi to jedno, vždycky jsem šla hlavou proti zdi a pozor Jayjay..vždy jsem si tu papulu nabila a i přesto jsem to musela zkusit, něco mě nutilo to udělat...
přidáno 06.12.2011 - 23:08
taron: Cítím to stejně. Nevydat se na moře znamená nežít.

Báseň mi vlastně říká: "Seď doma, i když víš, kam chceš. Ten před tebou totiž dopadl špatně." – to je přeci extrakt měšťáckého myšlení. "Radši nic nedělej, něco se ti může stát!"

Na mě to působí extrémně motivačně. Dost mě to totiž nasralo. A nasranost je síla, která udržuje vesmír v chodu.
přidáno 06.12.2011 - 22:34
pro čtenáře. Vždyť o to tady jde. Jak se k básni staví čtenář. Někdo může říct, že je to dobře protože bla a někdo jinej zas může mít úplně jinej názor.
přidáno 06.12.2011 - 22:18
Dobře pro koho?
přidáno 06.12.2011 - 22:08
puero: to už je otázka. Podle všeho byl jeho cíl obeplout svět. To se mu nepovedlo ale dokázal něco jinýho, objevil nový kontinent. Nicméně celý život žil v přesvědčení, že doplul do indie a tedy, že dosáhnul svého cíle. A tady je ten problém. My víme, že toho, čeho chtěl dosáhnout nedosáhnul, dosáhnul ale něčeho jiného, možná ještě významnějšího ale je to dobře?
přidáno 06.12.2011 - 21:38
Hm, dílo není zas tak dlouhé, čte se dobře. Kolumbus - jojo, chtěl obeplout svět a netušil, že tam má v cestě jeden nezakreslený kontinent. Ale pokud si dal za cíl stát se slavným tak svého cíle dosáhl. (Jestli chtěl umřít v bídě tak taky)
přidáno 06.12.2011 - 21:28
taron: Já si naopak myslím, že Kolumbus nedorazil tam, kam dorazit chtěl.
přidáno 06.12.2011 - 21:21
NO, ta poslední sloka mi vůbec nesedí, vždycky se vydám na moře a o to víc, když mám cíl jasný... Kolumbus nevěděl kam míří a vyhrál...já vím kam mířím a můžu i prohrát... ale na moře se vydám, kdybych se měla utopit.....

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Kolumbus : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla


Předchozí dílo autora : Naivní

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming