Nečekané využití knihy Linux Dokumentační projekt
přidáno 04.03.2018
komentářů0
čteno1151(3)
V poslední době se zajímám o knihy, jejichž obsah je dostupný pod tzv. svobodnými licencemi. Po velice zajímavé Tvorbě open source softwaru Karla Fogela a Svobodné kultuře Lawrence Lessiga jsem se dostal/a ke knize Linux Dokumentační projekt. Doma mám 1. vydání (sháněl/a jsem nejnovější 4., ale je vyprodané) a zjistil/a jsem, že některé části zní po vytržení z kontextu neuvěřitelně vtipně. Rozdíl mezi českou a americkou mentalitou, mezi rokem 1998 a 2018 a mezi anglickým originálem a českým překladem vytvořil podivuhodnou (byť pravděpodobně nechtěnou) karikaturu.

Povídá se, že v oblasti sítí stále ještě existují lidé, kteří vlastní jediný počítač PC a kteří nemají dostatek peněz na internetové spojení typu T1. Aby však získali svou „každodenní dávku konferencí a pošty“, spoléhají na spojení pomocí protokolu SLIP, na sítě typu UUCP a na systémy BBS, které využívají veřejné telefonní sítě. (str. 359)

Nezykle na mě působí i časté e-mailové kontakty na autory:

Greg Hankins je k zastižení na e-mailu gregh@cc.gatech.edu (str. 359, poznámka pod čarou)

Myslím, že většina humoru v různých úvodech není záměrná, ale spíše za ni vděčíme překladatelům a rozdílům v mentalitě; např. na str. 993 píše Guylhem Aznar:

Tento dokument popisuje údržbu a provoz elektronické pošty pod operačním systémem Linux. Tento dokument byste si měli pročíst v případě, že budete lokálně nebo přes síť posílat elektronickou poštu. Pokud elektronickou poštu nepoužíváte (ať už mezi uživateli jednoho systému nebo mezi uživateli různých systémů), dokument si číst *nemusíte*. (str. 993)

A níže:

Jestliže se kdekoliv v elektronické adrese vyskytne řetězec „at“, nahraďte jej znakem „@“. Pro lidi je to jednoduché, ale ne pro roboty prohledávající WWW; proto je to dostatečná ochrana před nevyžádanou poštou pro přispěvatele tohoto dokumentu. (str. 993)

Kde jsou ty doby, kdy bývali lidé chytřejší než internetoví roboti...

Tento dokument nebude nikdy dokončen. Pošlete mi prosím zprávy o vašich problémech a úspěších, dokument tak mohu vylepšovat. Peníze, komentáře nebo otázky posílejte na janl@math.uio.no. (str. 1027)

Nějak se mi nezdá, že by se už tehdy daly peníze posílat e-mailem...

Zdrojem humoru mohou být i licenční požadavky, viz poznámku o autorských právech na konci návodu ke konfiguraci IPX:

Dokument IPX-HOWTO, průvodce softwarovou podporou protokolu IPX pro Linux. Copyright (c) 1995 Terry Dawson. Tento program je volně šířitelný. Můžete ho šířit a/nebo upravovat v souladu s 2. nebo pozdější verzí licence GNU General Public License publikovanou nadací Free Software Foundation. Tento program je šířen s nadějí, že bude užitečný, ale BEZ JAKÝCHKOLI ZÁRUK. Dále bez záruk OBCHODOVATELNOSTI nebo ZPŮSOBILOSTI PRO KONKRÉTNÍ ÚČEL. Podrobnosti najdete v General Public License. (str. 1134)

Tento humor je, bohužel, důsledkem skutečnosti, že tehdy nebyla na výběr žádná jiná svobodná licence. Jinde ale Terry Dawson zase nejspíš viděl do budoucnosti:

Bavte se! Používání sítí je zábava, tak si to užijte. (str. 881)

Při pročítání těchto textů mě děsí představa, co si asi pomyslí lidé, kteří budou v roce 2038 v USA číst moje texty přeložené do angličtiny... Myslím, že se budou bavit.

----
Uvedené citáty pocházejí z knihy:
Linux: dokumentační projekt : nejpodrobnější dokumentace operačního systému Linux v češtině. Praha: Computer Press, 1998. Operační systémy. ISBN 80-7226-114-2.

Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Dokumentační humor : trvalý odkaz

Následující deník autora : Online smrt
Předchozí deník autora : Achillovy paty licencí Creative Commons

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku