přidáno 10.02.2009
hodnoceno 5
čteno 1746(23)
posláno 0
Jak dlouho trvá, než se z příběhu lásky stane komerční klišé?
Mluvím tak trochu o Stmívání, které ovládlo svět. Přiznávám, že jsem o něm nevěděla, dokud se všude neobjevily slibné upotávky na film. I přes špatné recenze jsem na něj šla a ten film mě skutečně uchvátil, stejně jako další dosud nezfilmované díly.
Díky tomu filmu jsem vlastně ten příběh objevila.
Ale teď si tak nějak říkám.. bylo to vlastně vůbec dobře?
Čím dál tím víc mám totiž pocit, že se z toho stává jenom dobrá příležitost marketingu a firem zbohatnout na pubertálních dušičkách nezletilých dívek, co hledají lásku tam, kde není.
Všichni to čtou, dívají se pořád dokola na ten film - všude se o tom mluví.
Předpokládám, že pro autorku té knížky to je víc než slibné. Do kapes se jí hrnou peníze ze stovek jejích knížek, které se prodávají každou minutu na celém světě.
Spíš mám strach, nakolik všechna tahle propagace a šílenství zasáhne ten příběh.
Ještě předtím, než byl uveden na filmové plátno, byl to takový ten soukromý příběh lásky. Něžný a nevinný. Zatímco dřív dívky snily o tom svém Edwardovi, mohly si v duchu představovat, jak asi vypadá. Teď.. v jejich snech stojí žlutooký manekýn Robert Pattinson. Nic proti němu. Postavu láskou usouženého, zdrženlivého, opatrného, zamilovaného navždy sedmnáctiletého upíra zvládl dokonale a akorát tak podrthl knižní předlohu.
Ale i přes to mi přijde, že se začíná ztrácet ten příběh jako takový. Teď už se nemluví ani tak o stmívání - knížce lásky s docela dobrou kandidaturou na oddělení červené knihovny, jak spíš o hercích, kteří zbořily vysněné představy fantazie a dali tak postavám určitou podobu.
Kolika příběhům zfilmování pomohlo. Ale já mám pocit, že tomuhle to akorát uškodilo.
Kam zmizely představy? Každý si mohl představovat zamilovanou dovjici úplně jinak, podle svého vkusu. Ať už to byl černovlasý emo, nebo jen napodobenina Zaca Efrona s modrýma pomrkávajícíma očkama - pro každého čtenáře to byl ten PAN DOKONALÝ pro ztvárnění osudové nebezpečné lásky.
Teď už ty představy zmizely. I kdyby se kdokoliv stokrát snažil, navždy uvidí ve své fantazii při čtení knížky Roberta Parttinsona a Kristen Stewart. A myslím, že ani nebude trvat dlouho a z toho kouzelného příběhu se stane pouhá ubohá chytlavá reklama co já vím na aviváž s heslem "poradí se se sebemenším zápachem vlkodlaka".
přidáno 10.08.2013 - 12:02
Přečetla jsem tři knihy ze čtyř a jako ehm, ehm, ale já bych udělala jednu tlustou (700 stránek ) a celou ságu zahrnula do té jedné...pro mě zbytečná ztráta času. Chápu, že se to někomu líbí, ale nejspíš jsem pořád pro ten starý zjev upírů (viz Bela Lugosi v Drákulovi z r. 1931), ovšem u dívčin mladého věku chápu, že potřebují mít nějaké takové své idoly.
Co se týče té vlastní vizualizace, tak souhlasím, také jsem si vše představovala jinak...ona Kirsten Stewart je taková neslaná - nemastná, herecká grácie by se u ní nepoznala ani kdyby do ní proudilo 230 voltů, furt by měla stejný výraz :D
Paní Meyerová si nahrabala kapsu a díky filmovému Rozbřesku rozdělenému na dvě části (stejně jako hamounka J.K. Rowling a film Harry Potter a Relikvie smrti I. a II. čast) jsem jedině ráda, že celá sága je u konce :)
přidáno 10.08.2013 - 11:52
Souhlasím. Musím říci, že dnešní filmy stojí vetšinově za ho***. Kde jsou ty časy, kdy měly filmy atmosféru. Memuselo se tam ani každou minutu střílet a přesto to mělo co dát. A dneska? Jedno zklamání za druhým. Hlavně mě štve vždycky ta velkolepá a drahá reklamní kampaň před uvedením filmu. Výsledek je pak ale takřka vždycky 0.
přidáno 15.02.2009 - 11:00
zajímavá úvaha. Musím říct, že to je komerce a velká. Ani já jsem si nedokázal nevšimnout knížky s nápisem Stmívání a toho, že náctileté a i starší dívky jsou unešené z toho filmu. Odpustím si pohrdavé poznámky, protože jsem film ještě neviděl. Bohužel je smůla, že knížka se dneska bez filmu vlastně neprodává...a i když je původní, spousta lidí si ji přečte až po tom, co shlédne film. Naštěstí tomuhle typu knížek povětšinou nejde o umění, takže to, že se dobře prodává, je pro autory to hlavní.
přidáno 10.02.2009 - 19:12
Osobně si myslím, že celý příběh je strašně odporné klišé, není tam nic nového, co se lásky týče. Všichni jsou v tomhle ohledu až příliš dokonalí. Která holka by se chovala tak hloupě a oddaně jako ona? Ale uznávám, že i když mám ke knihám velké výhrady(četla jsem všechny 4), tak jsem ten příhěh doslova hltala. A byla jsem z toho klišé zklamaná. Ale autorka ví, jak přitáhnout čtenáře, ví, co na lidi působí. A to se hodně lidí nad ty nedostatky povznese...
Co se týče filmové podoby, tak si myslím, že je dokonce lepší než ta knižní. A rozhodně při čtení knížek před očima nevidím ty herce, ale mám své obrazy. I když představitel Jacoba Blacka se jim povedl.
Ale myslím, že celá tahle sága je prostě průměr, ale má velmi dobrou reklamu a taky zabírá to, že hlavní představitelé jsou upíři a vlkodlaci, i když je knížka spíše červená knihovna...
Tož můj názor, díky za pozornost.
přidáno 10.02.2009 - 12:45
Neviděla bych to tak drasticky. Navíc... nevím, jestli by měl nějaký film takovou moc, aby mi vzal i ty představy. Vždycky pro mě byla kniha i film něco zcela odlišného, dva břehy... A bylo jen na mě, kam budu chtít plout.
Ale jako úvaha dobře napsané.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Komerční klišé? : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Moderní umění
Předchozí dílo autora : Tvůj červený koberec slávy..

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

MacBook Air 15

Na skvělém Macbooku Air vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2023 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku