protože jako správný coviďák, nemůžu lehce spát, moje hlava jede … a je plná dotazů bez odpovědí ...
přidáno 25.09.2022
hodnoceno 5
čteno 279(11)
posláno 0
Tři zákony robotiky vznikli v literatuře, stejně jako pojem robot …
V původní podobě zněli takto:
1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Já jsem se prvně setkala s těmito zákony díky oponentovi mé diplomové práce. Teď se tyto pojmy znovu vynořili, díky jednomu seriálu. A protože jako správný coviďák, nemůžu lehce spát, moje hlava jede … a je plná dotazů bez odpovědí ...

Je vůbec možné ještě vymyslet příběh, který by tyto zákony obsahoval a nebyl jen opakováním již známých příběhů ? Už jsou příběhy, kdy tyto zákony, roboty nemají – přece jen, robot je primárně mechanický výtvor člověka – a jak známe lidi, že jsou schopni ničit prostředí sobě i jiným živým tvorům a taky, že téměř všechny vynálezy byli použity ve vojnách a vojenské technice – jsou tyto příběhy navíc bohužel mnohem pravděpodobnější ...

Je vůbec možné vymyslet příběh, který by tyto zákony robotiky obsahovala a zároveň neřešil problém jak málo lidí doopravdy žije podle „Kantovho vzorce lidskosti“ ?

Je vůbec možné vymyslet příběh o robotech, který by nezasahoval do filozofie a nezačal zahrnovat úvahy o definici – co je to vlastně člověk ? Co je robot ?

Kolik lidí dnes používá slovo android v souvislosti s mobily a jejich operačním systémem a zároveň si uvědomí původní význam slova ? Android v původním slova smyslu je robot, který vypadá a chová se jako člověk.

Co je vlastně seběuvědomování? A kdyby se takový humanoidní robot dostal do stavu sebeuvědomění, jako v příběhu z mého seriálu, kde byl do syna, kterému zemřel mozek – implantován do mozku čip, ale tělo včetně srdce mu zůstalo, byl by takový tvor schopný třeba meditace nebo kultivace tzv. 6 ctností srdce (vděčnost, odpuštění, pokora, pochopení, soucit, statečnost/odvaha) ?

Jsou tyhle ctnosti vlastní jen lidem ? Co jiné světelné bytosti ? A nejsou právě tyto ctnosti a schopnost tyto ctnosti kultivovat, to co lidi odlišuje od zvířat ?

Proč si tolik lidí narcisticky zakládá na tom, že ho/jí od zvířat rozlišuje schopnost myslet ? Proč si tolik lidí neuvědomuje, jak jsou lehce manipulovatelní skrze tzv. plazí mozek, stačí nasimulovat vhodné podmínky ? Že skrze tyhle manipulace jsou lidi vlastně jako roboti?

Jsme lidi náhoda evoluce? Boží stvoření? Nebo jen hodně vymakaní bioroboti – pokusní tvorové jiných ještě vymakanějších bytostí ?

A zaleží vůbec na tom, jestli jsme lidi nebo roboti ? Pokud máme schopnost kultivovat ctnosti srdce, není nejdůležitější dospět k tomu, že je začneme vědomě kultivovat?
přidáno 30.09.2022 - 22:34
Miňko: děkuji
přidáno 30.09.2022 - 13:28
Skvělá úvaha která nabízí tisíce dalších otázek bez nároku na odpověď.
přidáno 27.09.2022 - 22:19
človiček: spousta lidem se nelíbí zrcadlo ani když koukají na jiné lidi
přidáno 27.09.2022 - 21:44
Umělá inteligence absorbuje vše co člověk vytvořil, vymyslel či znetvořil, zhatil. Nevíme jak s tím naloží, ale je celkem jisté, že to už nebudeme ovládat. Bude to náš odraz a to co Nám toto zrcadlo nabídne se Nám nebude líbit.
přidáno 26.09.2022 - 13:46
Skvělá úvaha, souhlasím

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Otázky o lidech, robotech a tak ... : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : A proč to všechno?
Předchozí dílo autora : Nové milníky na cestě k duze

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku