přidáno 03.06.2018
hodnoceno 2
čteno 1020(3)
posláno 0
Dnes bych si s vámi ráda prošla Královskou cestou. Víte kudy vede a kde se vzal její název?

Žádná z ulic tak pojmenovaná není, přesto se tak často o Královské cestě hovoří. Není ani v žádném plánu Prahy jako název Královská cesta. Je to jedno z nejcennějších a nejstarších území v naší matičce Praze. Královská cesta začíná u Prašné brány, vede Celetnou ulicí, přes jižní část Staroměstského náměstí na tzv. Malé náměstí, Karlovou ulicí na Karlův most, Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí a odtud Nerudovou ulicí přímo na Hrad.

Touto cestou jezdili čeští králové, maminka a babička mi vyprávěly, že Nerudovkou potkávali i pana prezidenta Tomáše G.Masaryka, který tudy jezdíval vzpřímeně na koni. Čeští králové dojížděli na Hrad na korunovace a různá jednání, avšak bydlívali na Králově dvoře, který se nacházel za Prašnou bránou.

Nejznámějším panovníkem, který tu tak rád žil, byl Václav IV., syn Karla IV. Bylo o něm známo, že v různých převlecích navštěvoval malé hospůdky, aby se dozvěděl o lidu svém. Ty hospůdky se nacházely v Celetné ulici. Vždy jsem se jako malá vyptávala babičky, proč se některé ulice tak jmenují.

Tak Celetná, pokud nevíte, byla Caletná. Žili zde mistři caltnéři a caletníci, což byli ve staročeštině pekaři, kteří tu pekli pro Pražany houstičky - caltičky. Moc dobře si pamatuji, jak moje babička toto slůvko používala a říkávala: "Hanulko, chceš ještě namazat caltičku?" Děti se mi smály, jak to babička říká housce, ale když jsem jim vyprávění vysvětlila, tak si daly říci.

Tak tedy z Celetné zpět k Prašné bráně, kde stávala stará brána Sv.Ambrože, která pocházela z dob přemyslovského opevnění. Podobu ji dal až teprve slavný architekt a restaurátor Josef Mocker (1835 -1899). Jsou známy Mockerovy domky, a to byly právě první domy v Celetné ulici, které se stavěly za Prašnou bránou.

Zdalipak si vzpomenete, kteří slavní panovníci jsou na Prašné bráně jako sochy? Včera jsem to vysvětlovala vnoučatům. Na východní straně jsou to naši nejslavnější panovníci Přemysl II. a Karel IV. a na západní jsou to Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský. Z ochozu Prašné brány vidíme Staré město pražské jako na dlani. Odtud si můžeme ukázat tu slavnou Královskou cestu. Chtěla jsem vám opět pár řádky přiblížit něco málo z minula, co není v příručkách, ale je to ještě z vyprávění moji babičky, která to přenášela dál, a já se snažím tak činiti podobně.

přidáno 03.06.2018 - 09:04
kekebreke : díky !
přidáno 03.06.2018 - 08:56
pěkné a poučné

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Vyprávím 2. : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Vyprávím 3.
Předchozí dílo autora : Strom lásky

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku