Jako příspěvek do Workshopu o psaní povídek jsem požádal o pár slov Zdenka Rampase, doživotního prezidenta ČS fandomu. Ale protože by to mohlo zajímat více lidí vkládám text takto.
přidáno 15.05.2013
hodnoceno 0
čteno 1123(7)
posláno 0
Československý fandom

je společenství českých a slovenských SF klubů. Za okamžik jeho vzniku můžeme považovat založení prvního SF klubu u nás v květnu roku 1979. Skutečně „masovým“ se fanouškovské hnutí stalo po prvním Parconu (Pardubickém setkání 1982). V březnu následujícího roku (25.-27. 3. 1983) se v Teplicích konala první porada SF klubů a od té doby můžeme hovořit o organizovaném hnutí. Na dalších poradách se snažení fandomu konkretizovalo do třech programových bodů:
Cílem fandomu je
1. propagace SF (v nejširším smyslu),
2. podpora původní české a slovenské SF,
3. tvorba prostoru pro sociální komunikaci fanoušků.


Propagace SF
se mění s tím, jak se mění úloha médií ve společnosti. Dnes se hodně z těchto aktivit přesunula na internet.

Sociální komunikace
fanoušků se z conů a schůzek rovněž částečně přesunula na internet. Na jedné straně to zpřístupnilo možnost komunikace mnoha lidem, na druhé straně se ztrácí filtr kvality, když zveřejnění nic nestojí, mohou být prezentovány všechny názory a všechny texty bez ohledu na jejich kvalitu.
Klasické SF kluby nicméně stále existují, jejich seznam najdete např. zde: http://fandom.cz/index.php/kluby, pokud bydlíte poblíž sídla některého z nich, můžete se stát jeho členy nebo když si založíte vlastní klub, ten se může stát členem ČS fandomu, více na jeho stránkách: http://fandom.cz/.

Podpora původní české a slovenské SF
Jedním z nejdůležitějších nástrojů podpory původní domácí tvorby mimo internet zůstává Cena Karla Čapka.

Například v knize PhDr. Lubomíra Machaly, CSc. z olomoucké univerzity „Průvodce po nových jménech české poezie a prózy 1990-1995“ napočítáme mezi autory poprvé publikujícími až po roce 1990 přes dvacet mladých (případně mladších) autorů, kteří za svůj první úspěch označují vítězství v soutěži o Cenu Karla Čapka. Protože kniha vznikla shrnutím pouze samostatných knižních vydání, nereferuje o autorech, kteří se prosadili v povídkových sbírkách.
CKČ pomohla objevit takové množství talentů i proto, že se svým nenápadným způsobem stará o autory české a slovenské SF již od roku 1982.
V oněch letech byla myšlenka na samostatnou publikaci vítězných prací nepředstavitelná a veřejnost zajímající se o díla a trendy mladé české a slovenské SF byla odkázána na polosamizdatové sborníky Kočasy vydávané u příležitosti slavnostního vyhlašování CKČ. Od roku 1987, kdy se pořádání Parconů ujaly další kluby, CKČ zcela přešla do rukou jejich členů (fanoušků SF) celá soutěž, od jejího vyhlášení ve sdělovacích prostředcích, přes zajištění odborné poroty z řad tehdy aktivních spisovatelů, editorů a redaktorů (O. Neff, J. Veis, Zd. Volný, I. Železný, L. Macháček, a dalších) až po organizaci slavnostního vyhlášení CKČ, vytištění vítězných prací a zajištění případných odměn pro vítězné autory.
V roce 1990 a v dalších letech vyšly knihy většině vítězů CKČ a mnozí se proto, aby dali šanci novým autorům, přestali soutěže zúčastňovat.
V roce 1996 vyšla poprvé sbírka Mlok obsahující vítězné práce CKČ. Od Parconu 97 ve SNV již vychází díky podpoře knihkupectví Jirky Pavlovského a tiskárny Mirka Dvořáka každoročně.
V tomto roce (1996) převzal z rukou dosavadního sekretáře poroty CKČ Zdeňka Rampase pořádání soutěže Michael Bronec. Do hodnocení povídek zapojil řadu porotců z mimopražských klubů a podařilo se mu udělat soutěž přitažlivou i pro slovenské autory.
V roce 1999 se díky mecenášům české SF Egonu Čiernému a Karlu „Netopejrovi“ Petříkovi podařilo vydat další autory CKČ Richarda Šustu (Narka), Leonarda Medka (Runeround) a Vladimíra Šlechty.
Není příliš známé, že například feministické autorky Eva Hauserová (Hostina mutagenů, Cvokyně) a Carola Biedermannová (Stupeň tvrdosti 11) začaly svou literární dráhu publikací svých úspěšných prací z CKČ. Dalšími známými osobnostmi, které prošli CKČ jsou např. Ivan Adamovič (autor Slovníku autorů české fantastiky, editor několika povídkových sbírek), Vilma Kadlečková (trilogie Na pomezí Eternaalu, Meče Lorgan, Stavitelé věží, povídková sbírka Jednou bude tma), Ivan Kmínek (Utopie – nejlepší verze), Pavel Kosatík (autor memoárů a literatury faktů), František Novotný (Ramax, Bradburyho stín, Dlouhý den Valhaly), Jan Oščádal (romány Bratři, Emisar, sbírka Bitva démonů), Josef Pecinovský (několik povídkových sbírek), Jan Poláček (Ex Machina, V těch temných dobách), Jiří Procházka (Tvůrci času, Hvězdní honáci), Jiří Kulhánek (Cena Akademie SF) a další.
Těm všem nahrazovala CKČ normální publikační podmínky a posilovala je tak v tříbení svého talentu, na jehož využití měli jen malou šanci.

Historie samozřejmě neskončila rokem 2000, i řada dalších úspěšných autorů ke svému užitku prošla CKČ: Jana Rečková, Anna Šochová, Karolina Francová, Saša Pavelková, Edita Dufková, Ivan Mls, Martin Gilar, Dana Rusková, Vladimír Němec, Karel Doležal, Petr Plaček, Julie Nováková, Jan Kovanic...
Současnou administrátorkou CKČ je Jiřina Vorlová, něco užitečného o psaní se lze dovědět i tak, že jí pomůžete s pořádáním soutěže.

Zájemci o podrobnější informace mohou navštívit stránky:
ČS Fandomu: http://fandom.cz/
Interkomu: http://interkom.vecnost.cz/interkom.htm
CKČ: http://ikarie.vecnost.cz/texty/index.html
Kdo je kdo v SF: http://interkom.vecnost.cz/who/index.html
Akademie SFFH: http://www.asffh.info/
časopisu XB1: http://www.casopisxb1.cz

Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Československý fandom (sci-fi, fantasy, horor) : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Věda a pavěda - Trocha teorie
Předchozí dílo autora : 3D tisk – začátek konce nebo konec začátku?

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Daisy Moore
» narozeniny
HellRammCZ [11], Athar [9], Niemand [8]
» řekli o sobě
Nikytu řekla o korálek :
Moc milá, sympatická a srdečná osůbka, s kterou se dá bavit prakticky o čemkoliv. Píše moc krásné básně a píše vždy od srdce. Rozhodně stojí za přečtení. :-)
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku