Netradiční záhadná hororová povídka vzniklá jednoho temného večera, když jsem měl napsat dokumentaci k projektu do předmětu počítačové vidění. Nikdo, komu jsem ji dal číst, nevěděl, co si o ní má myslet.
přidáno 01.02.2013
hodnoceno 3
čteno 1452(7)
posláno 0
Vážení čtenáři,

toto měla být dokumentace semestrálního projektu do předmětu "počítačové vidění". Zdůrazňuji to, protože byste o tom mohli pochybovat.

Má to smysl? Má vůbec smysl tento projekt dělat? Vždyť je za něj jen nějakých 30 bodů.

"Nezabíjejte mě!" zakřičel fotograf-informatik. "Potřebuji body, abych předmět absolvoval a dostal kredity."

Za oknem se strašidelně zablýskalo a vyděšený fotograf na zdi zahlédl krvavý nápis. Hrudník se mu svíral, sotva mohl dýchat a venku zaburácel hrom. Kapky padajícího deště cinkaly o moderní kovovou střechu, jako by to byla zvonkohra, a po chvíli, když se vítr zdánlivě ztišil, zazvučela meluzína.

Vyděšený fotograf se trápil otázkou vlastní existence. Říkal si, že pokud neexistuje, neexistuje ani počítačové vidění a nemá žádný smysl usilovat o body za projekt. Je existence člověka rozhodnutelná? Existuje Turingův stroj, který problém existence člověka rozhoduje?

Ozvalo se silné zahřmění a fotograf dostal zoufalý nápad – pokusit se sestavit redukci z problému existence Turingova stroje. Může Turingův stroj rozhodnout o tom, zda sám existuje? Ano! Fotograf se začal smát. Když může Turingův stroj v konečném počtu kroků rozhodnout problém své vlastní existence, může to udělat i člověk – existuje algoritmus, kterým může člověk rozhodnout o své existenci.

Fotograf se dotknul stěny. Na ní se rozzářil dotykový displej, ovládací panel inteligentního domu, a osvítil jinak temnou místnost.

"Vymývání mozku!" zakřičel fotograf a pomačkal ikony na dotykovém displeji.

Displej zhasl a v místnosti opět zavládla temnota, hlubší než předtím. K nelítostným zvukům meluzíny a vzdálenému burácení hromů se ozval rachot ocelových žaluzií. Všechna okna domu pomalu zabedňovaly těžké kovové rolety. V místnosti začalo blikat světlo z projektorů a hrát přerušovaná hudba. Úseky hlasité hudby se střídaly s chvílemi náhlého ticha. Bodavá bodová světla a další vjemy rozšířené reality doháněly fotografa k šílenství. Blikající a pohybující se světelné objekty naplňovaly jeho pradávnou potřebu nonkonformity. Jeho limbický systém se však nemohl s těmito audiovizuálními vjemy vyrovnat, a tak se po chvíli cholerických křečí fotograf sesunul na podlahu.

přidáno 01.02.2013 - 18:46
No..docela jsem z toho zmatená, ale zatím mě nenapadlo, jestli vůbec existuji, tak je to se mnou dobré :))
přidáno 01.02.2013 - 18:21
Vladan: "Ďes" byla chyba v názvu, opravil jsem. Chyby v textu jsem samozřejmě kontroloval, ale ukázalo se, že "pod svícnem je největší tma".

Děkuji za názor. Líbí se mi myšlenka, že by Základní otázka života, vesmíru a tak vůbec mohla znít nějak takto. :-) Ale při psaní jsem spíš myslel na to, co moderní technika s člověkem dělá a kam až to může zajít.
přidáno 01.02.2013 - 12:47
Když pomineme Ďes gramatikův v háčku nad "D", tak odpověď na otázku "co si o tom mám myslet", poskytl již dříve počítač jménem Hlubina myšlení jako součást odpovědi na Základní otázku života, vesmíru a tak vůbec: "42".

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Dokumentace projektu aneb Děs informatikův : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Ester Krejčí S01E05: Fabulace Schrödingerovy kočky
Předchozí dílo autora : O sedmi statečných pistolnících

»jméno
»heslo
registrace
» narozeniny
Hannazka [16], eva z lsoko [14], MerkeligSkapning [10], miruska [11], Gustaf [3]
» řekli o sobě
Trochublázen řekl o Leslie :
Až vznikne učebnice v příštím století, jen jedna umělkyně bude v ní jistá, že nová generace otočí list a při četbě těžko skryje stopy dojetí. Básnířka mimořádná, vesmírných kvalit, z jiného asi světa, z hlavního města, nejde to slovy popsat, vím, měl bych přestat, zkrátka je dokonalá, jak víc ji chválit? Kdysi též bagatelu napsali pro ni, se spoustou je pocitů a samá krása, za mě jen dík, že jsi tu, což není zázrak, tím vzdávat hold géniu, před ním se sklonit. Na tuhle zapomenout se prostě nesmí. Pokud to snad nevíte, říká si Leslie.
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersApple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku