Reakce na video o uměle vytvořených novotvarech češtiny
přidáno 25.04.2021
komentářů0
čteno521(3)
Reakce na video: https://www.youtube.com/watch?v=zWe4i44nCfM, uvedené také v zápisku

Ze slov představených v odkazovaném videu mě nejvíc zaujalo „beztelevizák“, protože mi připomnělo několik významů, které bych chtěl/a sdělovat, ale slova mi pro ně chybí. Celkově si myslím, že má čeština (a zřejmě i jiné současné jazyky) dost málo slov pro označení lidí, kteří z nějakého důvodu odmítají využívat nějakou běžnou službu (jako třeba televizi) nebo běžný produkt a „beztelevizák“ se jeví v tomto ohledu jako zářná výjimka.

Další takovou výjimkou je „nekuřák“, ale toto slovo mohlo vzniknout proto, že předtím existovalo slovo „kuřák“ vymezující lidi, kteří kouří tabákové nebo jim podobné výrobky. To, že máme slovo „motorista“, nám umožňuje vytvořit analogicky slovo „nemotorista“ pro označení osob, které (alespoň částečně) odmítají jezdit v automobilu či na motocyklu. K telefonu máme slovo „telefonista“, ale to už má význam posunutý tak, že označuje jen člověka, u něhož je obsluha telefonu pracovní činností; slovo „netelefonista“ by proto již jako označení člověka, který odmítá používat telefon, asi nefungovalo. Slova označující např. uživatele vyhledavače Google („googlista“?), uživatele Facebooku („facebookista“?), uživatele platebních karet (?), uživatele smart phonů apod. prostě nemáme; nikdy ve společnosti nevznikla, takže od nich nemůžeme snadno utvořit opaky.

Dalším problémem je, že i když vymyslíme slovo označující osobu, která nějakou
službu či produkt nepoužívá, bude mu chybět vysvětlení, co k tomu takovou osobu vede. To je špatně, protože lidé si pravděpodobně domyslí nějaký negativní důvod (např. že je daná osoba málo pokroková, že podporuje nepřátelské agenty či teroristy apod.) Skutečný důvod ale bude mnohdy spíš pozitivní (např. většina vegetariánů prý neodmítá jíst maso proto, aby poškodili náš masný průmysl a zabrzdili pokrok ve zpracování masa, ale proto, aby nepřispívali k zabíjení zvířat). Důvodem k odmítání nějaké služby či produktu může být např.:

1) že osoba nesouhlasí se smluvními či legislativními podmínkami, za kterých je služba či produkt poskytován; příkladem je, když jsem se odmítl/a zúčastnit jako návštěvník zajímavé online konference, protože k účasti byla nutná registrace a k registraci bylo nutno vyjádřit souhlas s podmínkami, ve kterých se psalo, že se zavazuji umožnit jejich festivalovému fotografovi pořídit moji fotografii a souhlasím se zveřejněním této fotografie. Konference, která záměrně shromažďuje a zveřejňuje fotografie obyčejných návštěvníků(!), je podle mě hnus. (A zlé je i to, že to prý ve skutečnosti nedělají — svědčí to o tom, že nečtou
ani svoje vlastní smluvní podmínky.)

2) že by osoba přijetím takové služby či produktu podpořila aktivity, které dle jejího názoru škodí lidem, životnímu prostředí, lidstvu, společnosti, světu apod. — Příkladem je, když si člověk nekoupí sušenky s palmovým tukem, protože by tím podpořil kácení deštných pralesů.

3) že osoba protestuje proti politice země, která se službou či produktem souvísí. — Příkladem je, když někdo přestane kupovat mobilní telefony Huawei, protože protestuje proti chování Číny vůči Tchaj-wanu.

Zajímalo by mě, zda by se takové novotvary daly vymyslet...

Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Nefacebookista : trvalý odkaz

Následující deník autora : Nová ekonomika
Předchozí deník autora : Parodie na Windows 10

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku