29.5.2018
přidáno 29.05.2018
komentářů2
čteno800(8)
Podaná ruka mimojdoucímu,
který se ohlížel po ní,
jest u cesty smutné, u cesty dlouhé
květ, který voní.

Podaná ruka, zcela prosté gesto,
již čekáním vděčnosti nemaří času,
je ptačí píseň v náhlé samotě,
když zastesklo se po živém hlasu.

S. K. Neumann




Z dálky zahlédnu postavu, ležící na trávníku. Přemýšlím. Bezdomovec, skrytá kamera nebo se tu opravdu něco stalo? Moje nohy chtějí z ničeho nic změnit směr. Nedovolím jim to a jdu dál. Než k němu dojdu, ozve se zmožený hlas „Pomůžete mi, prosím?“ Bez váhání přikyvuji. Pan se drží za hlavu a ptá se, jestli je v pořádku. Všímám si zakrváceného čela a koutkem oka i malého, černého jezevčíka opodál. Sdělím mu, co vidím a žádám ho, aby ještě chvíli seděl. Stírám mu krev z čela, abych viděla velikost rány. Těsně nad obočím trhlina, usuzuji, že minimálně na dva stehy, ale pravděpodobně nic vážného. Začínáme se dohadovat. „Zavolám vám sanitku, odveze vás k ošetření.“ „Ne, prosím, to ne!“ Argumenty nezabírají a moje srdce měkne. „Jak se jmenujete, pane?“ „Karel.“ „Kde bydlíte?“ Ukazuje na vchod do domu opodál.

Ze školní budovy vedle vychází asi kuchařka a ptá se, jestli může pomoci. S díky odmítám, snad to zvládneme sami. Z balkonu domu naproti nám na mě volá mladá žena, jestli už má jako volat záchranku… Prý ho sleduje už 20 minut, jak tu tak leží. Děkuji za „pomoc“ a také odmítám. Pak si nás „tajně“ fotí. Na FB to bude jistě zajímavá story.

„Dobrá, odvedu vás domů a odtud zavoláme někomu z rodiny, ano?“ Neodpovídá. Snažím se ho postavit na nohy a pomalým krokem i s pejskem odcházíme do jeho bytu. Vede k němu přesně 12 schodů. Zavrávorá na nich, podepřu ho a začíná mi být strašně smutno. Otevírá dveře, na nichž je cedulka Ing. Karel N. Vítá nás puch nevětraného prostoru, špína, tma, binec, nevlídno. Pejsek taky nevypadá nijak šťastně, jako by cítil tu beznaděj, která tu vládne.

Usadím pana Karla na otoman v miniaturní kuchyni plné špinavého nádobí. Napustím mu v koupelně sklenici vody a dám mu napít. Snažím se z něj dostat nějaké informace o příbuzných, nejlépe telefonní číslo. Tvrdí, že nikoho nemá. Pak zase tvrdí, že má bratra, který za chvíli přijde. Pak se otáčí k fotce ženy a sděluje mi, že Boženka už je na cestě. Něco tu není v pořádku a mně začíná svítat. Nechci ho tu nechat samotného, ale už potřebuji odejít. Ještě jednou ho požádám o telefonní číslo na bratra. Najednou vytahuje mobil a v něm jediné jméno – „Hanička“. Ptám se, jestli je to dcera. Trefa.

Hana zvedá telefon. Zeptám se, zda je dcerou pana Karla a stručně jí vysvětluji situaci. Do telefonu pláče. Tatínek má Alzheimerovu chorobu, bývá zmatený a ona mu říkala, že nesmí chodit ven, že mu za chvíli přinese oběd. Tady nemá smysl vysvětlovat nic. Do doby, než se stane větší průšvih nepochopí, že tohle je konec a musí začít jednat, i když jí to láme srdce. Domluvíme se, že mohu odejít. Poděkuje mi za pomoc otci. Dík přijímám, přesto to považuji za samozřejmost.

Rozloučím se s Karlem, jeho malým jezevčíkem a bolí mě u srdce. Tíha celého světa na mne padá jako těžká černá deka. Chci zavřít oči, zapomenout na smutný, tmavý byt, s vánočním stromečkem na konci května uprostřed obýváku. Chci zapomenout na zápach, na letitý binec, na osamělého, bezmocného člověka, odkázaného na pomoc druhých a na malého pejska, jeho věrného přítele.

Jsem venku. Svítí tu slunce, tráva je krásně zelená, voní tu jasmín. Svět se tváří, jakoby bylo všechno v pořádku. Do háje!
přidáno 09.06.2018 - 17:51
Singularis: člověk s alzheimerem v takovém stádiu by již neměl žít osaměle.. je nebezpečný sobě i svému okolí.. je zmatený, nedodržuje pitný režim, může lehce dojít k dehydrataci, odchází z domu a nemusí najít cestu zpět, může nechat zapnutý sporák a tím může vyhořet celý dům, kdokoli se může vetřít do jeho blízkosti a tento člověk se lehce stává obětí jiných lidí a tak dál..

možností, co dělat, je více.. - nastěhovat se k němu a mít ho stále pod dohledem, pořídit mu pečovatelku, umístit ho do domova pro lidi s alzheimerem, vzít si ho k sobě domů.....

každá možnost nese své výhody i nevýhody, jak finanční, tak psychické, emoční atp., žádné řešení není stoprocentní a jednoduché.. je to velmi složité po všech stránkách

co učit děti? nevím.. některé situace mohou být nebezpečné, někdy mohou potkat člověka, který opravdu potřebuje pomoct.. asi nejlepší je, když si nejsem jistý nebo se mi něco nezdá, tak neprodleně zvednu mobil a zavolám si o radu a pomoc.. to učím svoje děti já......
přidáno 09.06.2018 - 09:15
Moc děkuji za tuto zkušenost, budu se k ní ještě dlouho vracet, zvlášť až se setkám s někým, kdo měří úspěšnost lidstva podle HDP nebo statistických dotazníků spokojenosti. Vrtá mi hlavou, jak bych se zachoval/a já a jak by se zachovaly dnešní žáci základní školy. "Nemluv s cizími lidmi!" ozval by se jim křik rodičů v hlavě, nebo by se zakoukaly do mobilního telefonu, protože to, co ukazuje, se jim víc líbí než bezmocný člověk na trávníku. "Ještě od něj chytneš nějakou nemoc... Může si za to sám" a další škaredé věci. Volat sanitku bez domluvy s daným člověkem není dobrý nápad. Může se stát, že než sanitka přijede, ten člověk se může zvednout a odkráčet pryč jako by nic a kolemjdoucí pak bude platit zbytečný výjezd. Co máme učit děti, aby v takové situaci dělaly? Musíme to učit děti, protože později už je to nikdo nenaučí. A jak poznat, zda pro nás takový člověk není nebezpečný?

A zajímalo by mě, co znamená, že "musí začít jednat". Co může ta dcera v takové situaci dělat?

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Podaná ruka : trvalý odkaz

Následující deník autora : Videomapping: 100 let republiky
Předchozí deník autora : Narozeniny

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku