Myšlenky o tom, že u některých slov postojové konotace významově převažují nad denotacemi.
přidáno 31.07.2017
komentářů0
čteno31(4)

Zatímco v odborných textech jsou slova používána převážně jako symboly, přesně reprezentující jevy vnímaného světa, v běžné řeči (ale také v poezii) se ke slovům přiřazují další významy, zejména emocionální a postojové. Myslím, že tak jako u slov vulgárních zastínil jejich emocionální význam ty ostatní, existují také slova, u kterých jejich ostatní významy byly zastíněny konotací postojovou; jejich význam v běžné řeči je tedy definován především zaujatým postojem. Tento postoj je pak vázán mnohem těsněji k daným slovům, než k označovaným jevům. (Obvykle nedokážeme vyjádřit, nebo dokonce ani zaujmout postoj k jevu, který si nepojmenujeme.)

Existence slov, jejichž postojová konotace převažuje nad ostatními významy, se netýká jen přirozených jazyků, mnoha programátorům dodnes naskočí husí kůže a pot, když ve zdrojovém kódu spatří GO TO. Programovací jazyky však mají tu výhodu, že jsou definované preskriptivně a formálně, takže jim, na rozdíl od přirozených jazyků, nehrozí posuny či ztráty významu slov.

Ačkoliv by bylo mnohem logičtější, aby lidé zaujímali postoje k jevům spíše než ke slovům, ve skutečnosti je mnohem snažší si se slovem spojit postoj, než konkrétní význam. Tak vznikají jevy typu "nevím, co to je, ale uráží mě to". Příkladem jsou slova ješitnostchamtivost; málokdo dokáže zpaměti odříkat jejich slovníkový význam, velké množství lidí je nikdy v životě aktivně nepoužilo (alespoň ne v jejich slovníkovém významu), ale prakticky všichni se shodnou na tom, že jde o nežádoucí vlastnosti, přestože by se titíž lidé vzájemně zásadně rozcházeli v hodnocení, jaké chování dle nich ještě ješitné/chamtivé je a jaké už ne. V případě vnitřních konfliktů je pak pro ně mnohem snažší změnit svoji představu o chamtivosti, než změnit svoje chování, aby podle jejich stávající představy chamtivé nebylo.

Analogicky je pro nás mnohem snažší (a omluvitelnější) označit za zloděje politika, který nic neukradl, ale jen mu nedůvěřujeme a máme k němu záporný postoj, než hlásat, že určitý druh krádeží je morálně správný a měl by být podporován. Metaforicky řečeno se tedy zdá, že nazveme-li růži skládkou, začne nám páchnout...

Některá slova se dokázala negativních konotací zbavit (v angličtině např. gay, na pomyslné hraně se v dnešní době pohybuje blázen), většina jich však takový hrdý coming out nepodstoupila a byla raději ve jménu politické korektnosti nahrazena neologismy. Kdyby se naše kultura vyvinula trochu jinak, klidně bychom mohli fandit "Velemrzácké olympiádě", ale nestalo se to.

Některá slova dokonce svůj původní význam v praxi zcela ztrácejí a používají se jen k vyjadřování postojů, v hovorovém jazyce je to časté u slov "blbec" a "idiot".

Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Slova definovaná postojem : trvalý odkaz


Předchozí zápisek autora : Ušlechtilost konců

»jméno
»heslo
registrace
» nováčci
Mira
» narozeniny
Charlott666 [5], walldstein [4], tomzes [4]
» řekli o sobě
shane řekl o Severka :
Má šťastná hvězdička, která mne svými krásnými básněmi inspirovala k mnohým hříškům. Díky úspěšnému starosvatění naší skvělé kámošky a básnířky prostějanka se známe ještě z dob, kdy nám bylo oběma krásných sedmnáct / jí jednou, mně hned třikrát!/. To je věk, kdy se člověk rád nadchne pro všechno krásné, ještě neumí skrývat své pravé city a nemá daleko pro velká slova! A když pak narazí na někoho podobného, je to paráda a skvělý odvaz! Milá Lenko! I já si vážím Tvého upřímného přátelství, které, jak se zdá, přežilo i zkoušku dospělosti, o čemž svědčí i to, že jsem jedním z VIP, kterým jsi tu postavila pomníček z milých slůvek. Je pravdou, že jsme se už dlouho nikde nepotkali a třeba ani ještě dlouho nepotkáme, ale když je mi smutno, kouknu na nebe a vzpomenu si, že jedna hvězdička tam kdysi svítila jen pro mne, že mne někdo zval svým milým sluníčkem a otvíral mi srdce dokořán, aniž by mne znal jinak než z těchto stránek. Bylo moc milé si číst podobné věci i kdyby to byl jen milosrdný klam...;oX

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersCasino-hry.sk

Kasina Slovenske.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Apple iPhone a iPad

Proč si koupit iPhone nebo iPad? Zkušenosti z první ruky.

© 2017 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku