Snad by se to hodilo i jako úvaha. Jsem dítě, nebo dospělá?
přidáno 04.10.2014
komentářů5
čteno2522(6)

Když jsem byla dítě, věřila jsem v nekomplikované rozdělení lidí na děti a dospělé - člověk se narodí jako hravé, rozverné a zvědavé dítě a pak přijde puberta a osmnáct let po narození se z něj najednou stane zkušený, zodpovědný dospělý. Tato naivní představa mi vydržela celé dětství a efektivně zabránila mladicky nerozvážným snahám o předčasnou dospělost, ke skutečnosti má však zřejmě asi tak daleko jako tvrzení, že děti rodičům nosí čáp.

Přijala jsem, že jsem dospělá, prostě proto, že mi řekli, že jsem. Kdyby mi řekli, že jsem slon, věřila bych jim. To není tak překvapivé, jak by se mohlo zdát; slyšela jsem o případu, kdy lékař při narození špatně určil pohlaví dítěte a prý trvalo desítky let, než byla tato chyba napravena - všichni zúčastnění prostě věřili víc tomu, co jim řekli a co bylo v dokladech, než vlastnímu úsudku.

Nyní si ovšem kladu otázky: Co je to dospělost? Jaká jsou krtéria pro její dosažení? Jaká je její úloha ve společnosti? Tyto otázky jsou zvlášť aktuální v dnešní době, kdy se dříve ostré hranice mezi dítětem a dospělým (a analogicky i mezi ženou a mužem) rozplývají a vzniká jakási sjednocená lidskost - lidé vzhledem dospělí si hrají, budují kariéru i pečují o svoje zdraví a vzhled (ještě kdyby tak pečovali o druhé...). Má vůbec v takovém prostředí smysl o vlastní dospělosti uvažovat? Jsem přesvědčena, že ano. Minimálně pokud budeme vychovávat děti, pro ně totiž budeme dospělí my a bez ohledu na to, zda budeme chtít, budeme pro ně vzorem.

Hledala jsem a podle článku Mladí a zmatení v Respektu je novou hranicí dospělosti ochota přijmout dlouhodobý závazek jako hypotéku, manželství či výchovu dítěte, možná i dlouhodobé zaměstnání (pozn. - původní článek zmiňuje pouze hypotéku). Věřím tomu, ale současně vidím i druhou hranici, která je tam v určité formě zmíněna také - schopnost rozhodovat se racionálně na základě dlouhodobé strategie namísto rozhodování impulzivního, emotivního či zaměřeného jen na uspokojení okamžitých potřeb. Takový člověk, který překoná obě tyto hranice, je podle mě dospělý a může být dobrým vzorem pro vychovávané děti, bez ohledu na pohlaví.

Doporučená literatura:
- Britney Spears: I'm Not A Girl, Not Yet A Woman
- Thesssinka: Nedospěláááláláááá
- Eva Mošpanová: Mladí a zmatení [Respekt 40/2014]
- Eva Mošpanová: Dvacátníci jsou dnes jiní; ale stejně tak i dospělost
Cítíte se dospělí, či nedospělí?

[0x]
Necítím se jako dospělý/á.
[2x]
Cítím se "někde mezi".
[1x]
Cítím se dospělý/á.


hlasovat mohou pouze přihlášení
přidáno 04.10.2014 - 15:31
Amelie M.: Děkuji za názor. Podle mě je potřeba, aby ta zodpovědnost měla ještě dlouhodobý rozměr. Ale souhlasím s tím, že hravost může přetrvat. V některých povoláních je dokonce výhodou. :-)
přidáno 04.10.2014 - 15:09
Dospělost, je pro mne osobně, asi schopnost, nést zodpovědnost v jakékoli rovině.. Přičemž se v ní (dospělosti), nutně nemusí vytratit hravost.. Ta, například u mě přetrvává.. jen má už svoje meze, ohraničené právě zodpovědností..

:)
přidáno 04.10.2014 - 11:04
tohle je každopádně dobrá otázka, zkusím se zamyslet, co je pro mě ten rozdíl mezi dospělost a dětstvím.... A vlastně mám nápad. Začíná to slovy "moje dětství právě skončilo".
přidáno 04.10.2014 - 10:59
Severak: :-D
přidáno 04.10.2014 - 10:59
jsem dospělý, ale nedělám to dobrovolně :-D

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Dětství a dospělost : trvalý odkaz

Následující deník autora : Vícerozměrné aspekty identit
Předchozí deník autora : Náměty na povídky I

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku