přidáno 21.03.2024
hodnoceno 4
čteno 137(5)
posláno 0


Hádejte, odkud jsem fotila špičku budovy paláce Lažanských na rohu Národní třídy a Smetanova nábřeží ?

Je to pohled z budovy Národního divadla, z historické budovy a jejího ochozu. Úchvatný pohled na Hradčany a podhradí, Malou Stranu, včetně Karlova mostu, Vltavy a Sovových mlýnů.

Špička protější budovy je palác Lažanských, stojící právě na onom rohu Národní třídy a Smetanova nábřeží, kde se v přízemí nachází slavná kavárna Slavia. Palác si nechal postavit hrabě Prokop Lažanský. V budově sídlí Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění. Palác je chráněn jako kulturní památka. Byl vystavěn jako novorenesanční palác v letech 1861-1863, což bylo dříve než budova Národního divadla.

Kavárna Slavia je jedno nejoblíbenější místo, kde se scházeli básníci, spisovatelé a umělci. Chodíval sem rád Jan Werich, Jaroslav Seifert, dřívěji bratři Čapkové. Nejsem slavná osobnost, ale do Slavie si zajdu ráda i se svými vnoučaty, a sedíme u okna s výhledem na naši matičku Prahu a povídáme si. Je to paráda.21.3.2024

přidáno 22.03.2024 - 06:20
Psavec : také Ti děkuji.
přidáno 21.03.2024 - 21:49
Další kamínek do mozaiky, díky moc.
přidáno 21.03.2024 - 19:31
Mlčeti Zlato : je to tak, že musí být hezká společnost, a třeba sedět pod obrazem "Piják absintu" obraz českého malíře Viktora Olivy z r. 1901. Od znovuotevření kavárny Slavie v r. 1997 visí olejomalba na zdi v zadní části kavárny. A kdo pod ním sedívá neodolá si tam ten Absinth dát. Dala jsem si ho i já... díky.
přidáno 21.03.2024 - 19:23
Já se tam necítím nebo cítím nemístně, tak se umísťuji raději jinam, ale místo je to nádherné.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Palác se slavnou kavárnou : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Zdálo se mi
Předchozí dílo autora : Jaro se probouzí

» nováčci
Bosorka, Ravenwood CZ
» narozeniny
Vendys [15], Joe's garage [14], keson [14], Radka [14], Mía [14], Heroes Killer [12], triste [10], sused_darebak [1]
» řekli o sobě
shane řekl o Amelie M. :
Drsná holka s něžnou duší, jejíž dílka čtu si rád, rozpláče, též touhou vzruší, dovede i rozesmát... ♥Prima človíček, který ví, co život obnáší a bere jej tak, jak přichází! Může mne jen těšit, že právě díky kdesi sdílenému odkazu na moji báseň "Když život nedá se už žít" zavítala mezi nás! Již mnohokrát mne inspirovala k zamyšlení nad věcmi, které mne doposud míjely a jindy ve mně probudila touhu k veršohraní! Jsem rád, že jsem ji poznal, je takovým milým oživením nejen tohoto portálku...:-)))
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming