přidáno 07.03.2024
hodnoceno 4
čteno 62(7)
posláno 0


Z Hradu do Královského letohrádku a jeho zahrad. Ta tu je od počátku 16.století podle různých historických pramenů. Dříve tu byly vinice a pustý úhor. Slavní Přemyslovci vždy přemýšleli při stavbě svých sídel, aby byla nedobytná a bezpečná. Budovaly se vysoké hradby a hloubily se velké příkopy. Všude byly pozorovací věže a střežily se brány dnem i nocí. Nebylo to fajn ? Bohužel ve středověku bylo válčení naším předkům denním chlebem. Člověk si dnes přemítá, zda se mnohdy nevracíme do středověku.

Teprve na počátku již výše uvedeného 16.století začali do střední Evropy pronikat ony prozářené zahrady ze slunné Itálie. Ano, je to údobí renesance, kterou máme mnozí tolik rádi. Nový způsob života.

Za hradním Jelením příkopem byla založena Královská zahrada a v ní Královský letohrádek. Je to jedno nejkrásnější místo v areálu Pražského hradu. Letohrádek byl postaven podle italského architekta Paola de Stelly v letech 1535-1537 a pokračoval v něm až do roku 1552. Byl to velmi nadaný člověk. Pokud se díváme na překrásnou plastickou výzdobu nad toskánskými sloupy lodžie, nebo na reliéfy , které zobrazují výjevy řeckých bájí.


Vysvětlím, proč se jmenuje Královský letohrádek anebo Letohrádek královny Anny. Na jednom z reliéfu je sám zakladatel letohrádku Ferdinand I.Habsburský, jak podává květ své manželce královně Anně. Anna Jagelonská se stala jeho manželkou a měl s ní 15 dětí. Anna byla velmi humanitně založena, měla ráda Prahu a docílila, že Ferdinand obnovil stavbu Chrámu sv. Víta po jejím vyhoření v roce 1541. Proto na její počest nechal postavit letohrádek. Byla lidmi oblíbená. Tolik z historie pro vysvětlenou.

Stavba je to opravdu dokonalá a nádherná. Užíval si tu i Rudolf II., který zařídil letohrádek přepychovým nábytkem a obrazy a pobýval tu i hvězdář Dán Tycho de Brahe. Rudolf II. zde v letohrádku zemřel. Bohužel všechny skvosty pak vyplenili Švédové.

Před letohrádkem je krásná bronzová fontána - "Zpívající fontána". Od fontány vede středem zahrady alej k barokní nice, v níž je kašna se sochou Herkula. Od sochy vlevo je pak Velká míčovna. Celkově je Královská zahrada od 19.století jako tzv. francouzský park s volnou vzrostlou vegetací a květinový parčík je stále udržován nádhernými jarními květy. Je to krásná procházka a letohrádek je stále udržován ve své nejčistší podobě. Místo relaxace pro všechny v těchto jarních dnech.
přidáno 07.03.2024 - 12:22
Psavec : to mám velkou radost. Děkuji.
přidáno 07.03.2024 - 12:21
zaseja : ano, jak píšeš, souhlas. Děkuji.
přidáno 07.03.2024 - 12:06
Tvoje toulky se mi líbí.
přidáno 07.03.2024 - 09:04
tam to mám moc rád, krásný park, dole v Jelením příkopě divočina, nádhera

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Královský letohrádek : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Krokusy kvetou
Předchozí dílo autora : Katedrála Sv.Víta

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku