Na GitHubu chystám takovou příručku pro Linux a toto by měla být její předmluva. Zajímá mě hodnocení jak po literární stránce, tak i obsahové a i to, zda by taková kniha (jak ji předmluva líčí) byla pro vás zajímavá.
přidáno 10.10.2019
hodnoceno 6
čteno 707(6)
posláno 0
„Linux: Kniha kouzel“ je sbírka velmi krátkých řešených příkladů pro operační systém Linux. Svým konceptem je určena začátečníkům a pokročilým uživatelům, přičemž každé z těchto skupin přináší něco jiného.

Může být velice užitečná každému, kdo v současnosti začíná s Linuxem a troufne si na příkazový řádek/příkazovou řádku, v Linuxu zvaný/ou „terminál“, zadat „ls“ a chtěl by toho víc, ale nemá představu, co mu může příkazová řádka/příkazový řádek nabídnout. Jste-li takovým uživatelem a dáte-li této knize šanci, bude se snažit vám doplnit dostupné referenční příručky, dokumentaci a různé online zdroje o to, co jim, dle mého názoru, většinou zoufale chybí − bude se snažit být stručná, přehledná a praktická. Jejím cílem je zpřístupnit vám tajuplnou moc terminálu a konfiguračních souborů s elegancí a přehledností běžnou pro menu, dialogová okna a jiná grafická uživatelská rozhraní, aniž byste museli studovat stovky stran dokumentace a pronikat do ezoterických a tajuplných zákonitostí systému, jejichž pochopení je výsadou takzvaných „power users“. Na druhou stranu vás ale nepovede jako běžné uživatelské příručky a určitou minimální míru důvtipu a nahlížení do manuálových stránek po vás její praktické využití zpravidla vyžadovat bude.

Patříte-li k začátečníkům, bude od vás tato kniha vyžadovat přinejmenším znalosti základů programování (tzn. pojmy jako „proměnná“, „příkaz“ či „podprogram“) a zájem dozvědět se něco nového o tom, co a jak můžete dělat s programy nabízenými vám moderní distribucí Linuxu. Máte-li na počítači nainstalovaný Linux, máte na disku desítky gigabajtů nesmírně mocných nástrojů, které v sobě skrývají desítky let práce špičkových programátorů, a nemusíte nezbytně pochopit, jak fungují, abyste s nimi dokázali velké věci; musíte však znát postup, jak je použít; příliš troufalí uživatelé totiž skončí na prvním chybovém hlášení. V této knize chci s využitím svých zkušeností (a v mezích možností i zkušeností jiných pokročilých uživatelů) k tomu, abych vám ukázal/a reálně dosažitelné cíle a postupy, které vás k nim opravdu zavedou, rychle a v klidu.

Patříte-li k pokročilým uživatelům systému GNU/Linux, tato kniha vám nabídne především rychlou nápovědu k příkazům a parametrům, které už jste pozapomněli, a programátorskou inspiraci. Svoje oblíbená řešení si můžete ve vlastním výtisku knihy barevně zvýraznit, zakroužkovat či dopsat. Především vám ale nabízí možnost svoje znalosti a zkušenosti sdílet nejen se sobě rovnými, ale také s uživateli méně zkušenými; takovými, jaký/á jste byl/a vy, než jste podstoupil/a roky experimentování, programování a studia dokumentace. Vaše příspěvky, zlepšovací návrhy a chybová hlášení jsou v repozitáři na GitHubu vítány, pokud budou v souladu s konceptem projektu. Pokud ne, bude vítána vaše odnož (fork), kterou si budete moci uzpůsobit přesně podle svých představ. (Veškerý obsah repozitáře je dostupný pod svobodnými licencemi, podrobněji viz níže.)

Napadlo vás už někdy, že zadávání příkazů v terminálu se mnoha aspekty podobá sesílání kouzel ve fantasy světech? Tento příměr je o to děsivější, že zatímco fantasy kouzla ovlivňují jen životy smyšlených postav, vaše příkazy budou mít reálné důsledky va vašem vlastním počítači! Linux: Kniha kouzel je na tomto přirovnání založena, a proto se v ní všechny druhy příkladů nazývají „zaklínadla“. Představte si to, jako že jste začínající čaroděj ve fantasy světě a dostal/a jste do ruky lexikon kouzel pro pokročilé, s poznámkami, které si pro sebe poznačil váš zkušený předchůdce. Při sesílání kouzel přesahujících vaši kvalifikaci se sice můžete snadno „spálit“ (a to platí i u této příručky), přesto je to však v životě mnohem lepší než se omezit jen na to, co už bezpečně umíte. (Zamyslete se, jak by dopadl takový Harry Potter, kdyby se omezil jen na kouzla odpovídající jeho školnímu ročníku.)

Tato verze knihy je zaměřena primárně na Ubuntu 18.04, Bionic Beaver, a jeho varianty Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Xubuntu, ale většina uvedených zaklínadel bude fungovat bez větších problémů i na mnoha jiných linuxových distribucích, především na Linuxu Mint. (Začátečníkům nedoporučuji pokoušet Debian, kde může být jejich zprovoznění obtížnější.) U konkrétních zaklínadel může být uvedena jiná verze či distribuce, pro kterou jsou určena.

Velmi podstatnou vlastností této knihy je její organizace. Zaklínadla jsou v kapitolách organizována do logických skupin a vždy jsou řazena od nejužitečnějších k nejméně užitečným, což znamená, že už přečtením několika prvních zaklínadel z několika prvních skupin získáte ty nejdůležitější znalosti. Ačkoliv jsou v knize i kapitoly zaměřené na konkrétní nástroje (např. GNU make), důraz kladu spíš na kapitoly tematické, které kombinují vždy ty nejvhodnější nástroje k dosažení daných cílů.

Když jsem s Linuxem kdysi dávno začínal/a, nesmírně mi pomáhaly některé vynikající příručky; ve vědeckých knihovnách na ně sice lze stále narazit, ale vzhledem k prudkému vývoji Linuxu, GNU, KDE, Xfce a dalších linuxových projektů beznadějně zastarávají a dnešnímu uživateli již nedokážou přehledně a pravdivě představit úžasný systém, který na svém počítači má. A tak mě mrzelo, že od roku 2012 již žádná nová podobně hodnotná příručka pro uživatele nevyšla. Online zdroje jsou zdlouhavé, nepraktické, úzce specializované a z velké části v angličtině a je mi skoro až líto osob, které jsou na ně odkázány. Proto jsem se rozhodl/a začít tento projekt.

přidáno 01.12.2019 - 18:33
přidáno 17.10.2019 - 17:20
Mlčeti Zlato: S tím, že by se hodilo to mít sepsáno, souhlasím. Určitý pokus podle mě představuje kniha „Příkazový řádek v Linuxu“ od Pavla Kameníka, ale ta už je v některých věcech zoufale zastaralá, věřím, že to dokážu udělat lépe. Až to bude vypadat na první release, dám ti vědět. ;-)
přidáno 13.10.2019 - 20:30
Hele, já bych tu knihu bral. V obecné rovině jsem jistě pokročilý ne však v Linuxu. Moc by se mi hodilo někde sepsáno pro blba či tvora, co se nechce prohrabávat všemi těmi...
přidáno 11.10.2019 - 16:28
Desítky gigabajtů, to jsem možná přehnal/a. Běžné Ubuntu zabere 5-10 GB, i když mi připadá, že s každou další verzí bobtná.
přidáno 11.10.2019 - 16:16
Severak: Posuzovat Debian podle jeho odnoží může být zavádějící; třeba LMDE je podstatně hezčí a přívětivější než původní Debian, takže nedokážu posoudit, jak je na tom Raspbian. Ale když srovnám dnešní Debian s Ubuntu: když zadám příkaz „main“, v Debianu se mi dostane jen hlášení „bash: main: příkaz nenalezen“; v Ubuntu mi terminál nabídne sedm podobných příkazů, ke každému uvede, z jakého je balíku, a ještě doporučí: „Vyzkoušejte: sudo apt install [jméno deb balíku]“. To je podstatný rozdíl v uživatelské přívětivosti! Na Ubuntu zadám „reboot“ a počítač se restartuje; na Debianu odpoví „bash: reboot: příkaz nenalezen“ a to stejné, i když se přes su přihlásím jako root. Teprve „sudo reboot“ nebo „/sbin/reboot“ zabere. Na Debianu mě štve, že při instalaci umožňuje zvolit jen jazyk klávesnice, ale už ne konkrétní rozložení, takže na qwerty to pak musím přepínat dodatečně. V Xfce variantě jediný grafický package manager nabízí Synaptic, který má k přívětivosti k uživateli, který ještě nechápe, co jsou to balíčky, a uvažuje v „aplikacích“, tuze daleko. Debian mi po instalaci Xfce-varianty nabídne čtyři pozadí plochy (všechna stejně škaredá) a teď koukám, že v KDE variantě 12, jenže takové Ubuntu MATE hned uvítá uživatele průvodcem, ze kterého si může doinstalovat další pozadí a pak jich má na výběr 119! A tak by se dalo dlouho pokračovat. Ubuntu je prostě v mnoha ohledech k uživateli velice milé, což je dle mého názoru velké plus, zvlášť u „uprchlíků z Windows“.

Ale v každém případě děkuji za připomínku.
přidáno 11.10.2019 - 09:43
mám připomínku k obsahové části: Debian nemusí být úplně nepřístupný začátečníkům. Já jsem na raspberry pi provozoval fork Raspbian a bylo to celkem bez problémů (pravda ovšem je, že asi nejsem začátečník).

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předmluva pro Linux: Knihu kouzel : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Pjú Zraněná
Předchozí dílo autora : Průzkum šetrnosti

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Autor, Daisy Moore, štiler
» narozeniny
basak.venda [14], Sluníčková [3]
» řekli o sobě
Adrianne Nesser řekla o veronika :
veru.. nemam slov. sqela holka. vzdycky me nejvic podrzi. nikdy bych neverila, ze muzu mit rada nekoho, koho znam z netu. a jeji tvorba? ctete ctete ctete! rozhodne to stoji za to! ;):-)*
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku