přidáno 17.06.2018
hodnoceno 3
čteno 196(2)
posláno 0
Posledně jsme se ocitli naší procházkou na slavném Vyšehradě. Dnes vás zavedu do míst, kde byla založena Karlova universita, Karolinum ústřední budova staroslavného vysokého učení. Ta se nachází na rohu Ovocného trhu a Železné ulice, jen malý kousek od Stavovského divadla.

Dnešní barokní podoba je z 18.století, protože z původního Karolina zůstal jen bohatě zdobený arkýř, který je úkazem stavitelského klenotu gotiky v Praze.

Karlova universita patří k nejstarším vysokým učením ve střední Evropě. Byla založena naším slavným panovníkem a otcem vlasti Karlem IV. 7.dubna 1348. V té době , jak jsem se dočetla mělo nejvíce universit: Itálie 15. Francie 8, Španělsko 5 a po jedné v Anglii a Portugalsku. To si pamatuji už z mých studentských let, že jsem byla překvapena. Studenti odcházeli za studiemi do ciziny. A proto se Karel IV. rozhodl, jak je citováno: "aby obyvatelé království českého nemuseli se almužny doprošovati, aby nalézali v království stůl k pohoštění připravený,...aby sobě měli za slávu, že mohou jiné z ciziny zváti k lahodnosti vůně a k účasti na takovém vděku..."

Tehdy vysoké učení se nazývalo učením obecným, a tehdy mohli nejen profesoři, ale i studenti působit ve všech zemích, které spadaly pod římskou církev. Jak víme, Karel IV. byl římský císař, český, římsko-německý, italský a burgundský král, hrabě lucemburský, moravský markrabě. To mne vždy velmi naplňovalo, jak to byl světový panovník, ale náš český. Praha v jeho době byla skutečně nejnavštěvovanějším městem Evropy a byla uznávána i jako nejpůvabnější. Právě v této době se začaly na ulicích objevovat studenti.

Avšak dnešní budova Karolina je sladěná gotika s barokem, kterou velmi zdárně vytvořil architekt Josef Fragner. Když jsme s mým malým vnoučkem stáli před budovou, tak pravil: "to je hezčí škola, než kam chodí moje sestřička Karolínka." Uslyšel to starší pán a povídal: "Chlapečku a do které školy chodí sestřička?" a Jindříšek odpověděl: "Do základní." Pán se zasmál a řekl: "Jen mu vyprávějte dál."

Ti, kdo studovali na Karlově universitě, tak znají nádhernou aulu, kde jsou umístěny tribuny a křesla pro akademiky. Zde se zasedá při zasedáních a především slavnostních promocích. Na zadní stěně je slavný gobelín, na kterém je výjev klečícího Karla IV. před knížetem Václavem. Na stropě nás upoutají znaky českých zemí a v levém rohu usmívající se socha Karla IV.. Sochu ztvárnil Karel Pokorný.

Na závěr jsme se zastavili na nádvoří Karolina, kde stojí na podstavci socha Mistra Jana Husa, tu ztvárnil Karel Lidický. Na tomto nádvoří byl kdysi předčítán věrným Čechům Kutnohorský dekret. Tento dekret vydal král Václav IV. roku 1409 a Dekret kutnohorský mění poměr hlasů na Karlově univerzitě z jednoho na tři.

Mám moc ráda tyto procházky do minulé historie a těším se vždy na další.

přidáno 19.06.2018 - 08:35
Lidi na tohle dneska hrozně zapomínají a podceňují to... když jsem se dětí v Praze ptal, kdo z nich byl v Národním muzeu, koukaly na mě jako vyorané myši. Svatý Václav má potom podle nich sochu na Karlově mostě a co je na Staroměstském náměstí... když Ti řeknu, že řada z nich neměla ani tuchy o Orloji, asi mi nebudeš věřit. Doba temna po bitvě na Bílé Hoře se tak nazývá kvůli tomu, že tam panovníci byli přes noc... achjo :-(

Je mi smutno, když vidím, že kdejaký japonský turista toho ví o Praze víc než ti, kdo jsou tam doma... moc dobře děláš, že s vnoučaty chodíš na takové vycházky :-)
přidáno 19.06.2018 - 08:19
Jsem ráda, že se Ti líbí. Mne to baví, jako to bavívalo mou babičku. Držela jsem se jí za ruku a ona mne dovedla všude. Dnes to stejné dělám se svými vnoučaty.
přidáno 18.06.2018 - 16:33
Budu muset alespoň jeden den dovolené věnovat návštěvě Prahy a zase si alespoň malý kousek z těch všech krás projít a zavzpomínat... poslední měsíce byly fakt náročné... díky moc za tyto články :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Vyprávím 6. : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Vyprávím 7.
Předchozí dílo autora : Vzpomínka na lásku

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

ChciKupon

Slevové kupony do spousty eshopů, vybíráme pro vás ty nejlepší :)

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Krátké a mnohdy vtipné či šokující vystřihovánky ze života.

© 2007 - 2019 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku