Jak modernizovat povinnou "vojenskou" službu pro moderní emancipované ženy a muže.
přidáno 01.07.2013
hodnoceno 15
čteno 1500(11)
posláno 0
Dočetl jsem se, že po zrušení povinné základní vojenské služby ("vojny") začali dospívat muži, kteří se o sebe neumějí postarat a nesnaží se osamostatnit od rodiny. Mezi staršími lidmi proto roste množství zastánců znovuzavedení vojny. Ti zdůrazňují především její výchovný (ale také maskulinizační) charakter jako něco, co dnes společnosti chybí.

Pozornost si podle mě zaslouží to, že dnešní mladí dospělí muži vykazují větší míru feminity než ti z předchozích generací - tráví mnoho času péčí o svůj vzhled a o sociální kontakty (či spíše jejich virtuální imitace na sociálních sítích) a v médiích vyhledávají emotivní zážitky. Domnívám se, že vojna byla faktorem výrazně posilujícím genderovou diferenciaci společnosti. Kdybychom hypoteticky zavedli povinnou vojnu pro ženy (v té podobě, v jaké existovala dříve pro muže), jsem přesvědčen, že by vyrostla generace relativně maskulinních žen.

Jsem rozhodně proti zavedení vojny v její dřívější podobě. Byl bych však pro zavedení vojny nového druhu, která by byla povinná pro všechny lidi daného věku (muže i ženy) a vykazovala by onen žádaný výchovný charakter, ovšem bez nežádoucí genderové segregace. Lidé by měli na výběr, zda vojnu stráví pobytem v zahraničí, péčí o nemocné, aspirací na mnicha/jeptišku v klášteře či nějakou jinou veřejně prospěšnou službou. Je v dnešní době společensky prospěšnější vojenský výcvik, nebo péče o nemocné? Pokud se nemýlím, v minulosti byla péče o nemocné náhradní formou povinné vojenské služby a osvědčila se, takže u "moderní vojny" by mohlo jít o variantu základní.

Společnými znaky všech forem vojny by byla izolace od rodiny, nutnost postarat se sám/sama o sebe a podřízenost autoritě (ať už osobní či neosobnímu řádu). Pokud jde o délku, v dnešní uspěchané době by stačily dva měsíce. Výchovného efektu by bylo dosaženo.
přidáno 30.11.2015 - 19:44
Eleanthir: Myslím, že označení "uniformní masa myslící asexuální želatiny" je přehnané. Ačkoliv textová online komunikace výrazně zkresluje charakteristiku člověka, přesto i v ní lze hodně "psychologického prvku" vypozorovat.

Děkuji za návrh dlouhodobého seberozvíjení. Ta myšlenka je mi sympatická, ale když se nad ní zamyslím, obávám se, že aby bylo seberozvíjení nejen efektivní, ale i účelné, nemůže být jen spontánní. Musí probíhat podle nějaké rozumné "osnovy", protože jinak hrozí, že člověk si vybere pohodlnou, ale nevyváženou směs oblastí, ve kterých se chce rozvíjet, a něco důležitého, co v dalším životě bude potřebovat, ač o tom ještě neví, opomene. Asi jako spisovatel, který se roky cvičí v pravopisu a už jej má prakticky dokonalý, ale opomněl kreativní myšlení, takže nemá, co psát, protože ho nic nenapadá. Nebo trosečník, který stráví roky zdokonalováním schopnosti svádění a flirtování, aniž by věnoval jakékoliv úsilí opuštění jinak neobydleného ostrova, na němž ztroskotal. (Ale možná to jen špatně chápu...)

Souhlasím, že dobrovolný rozvoj člověka bývá efektivnější než umělé vštěpování, ale ještě efektivnější by, myslím, bylo utvořit podmínky, které člověka k rozvoji vybízejí a odměňují ho za něj, a to lze i uměle.

S možností realizovat moderní "základní službu" ve spolcích jako např. skauti, souhlasím, jen musí být splněna podmínka izolace od rodiny a podmínka nutnosti přiměřeně se o sebe postarat. Bylo by ideální, kdyby tento "šok" přesvědčil zúčastněné k dobrovolnému a přirozenému rozvoji k dospělosti i za situace, kdy jiné zdroje (např. rodiče, kamarádi, média) takovou cestu nepodporují, nebo od ní vyloženě odrazují. Ale obávám se, že žádná stoprocentně účinná metoda neexistuje. Někdo vždy zůstane submisivní a závislý. A asi to nevadí, pokud takoví nebudou všichni.

Děkuji za vynikající a podnětný komentář. :-)
přidáno 30.11.2015 - 12:37
Na úvod bych vyslovil názor, že v dnešní společnosti funguje spíš matriarchální systém. Ten respektovali kdysi i slované, než je ovlivnili nájezdníci z východu. Pochybuji, že by polovina tehdejší zemědělské společnosti byli o něco méně muži než polovina té válečnické. Byli spjati s přírodou a aktivně ji objevovali, pracovali zemědělně nebo řemeslně (oproti takřka bezúčelné práci u mašiny (pozn.: přiznávám, že jsem student a přispívají mi rodiče a moc si toho cením)).
Muži moderní doby však vyhlížejí spíš jako ženy. Svou roli může mimo jiné hrát také internet jako prostředník kontaktu se světem - jedničky a nuly příliš nějaká osobní aura zajímat nebude. Vynechává se tak nejen genderový, ale i psychologický prvek a z člověka činí řekněme spíš uniformní masu myslící asexuální želatiny.
Co se týče samotné Tvé úvahy, děkuji za ni a líbí se mi Tvá ranhojičská alternativa. Větší smysl bych ale viděl v dlouhodobějším seberozvíjení - tedy jak sebevzdělání tak i bezprostřednost a zájem o své okolí. Vadí mi manipulace, na druhou stranu nepopírám její důležitost a všudypřítomnost, ostatně už rodiče jsou takovými prvními manipulátory. Vhodnou alternativou vojně jsou podle mě spolky (ať už třeba skauti nebo bojové umění). Cením si lidí, kteří si vzali z vojny zkušenost, ale jejich "mozek zůstal nevymytý" (tak se jeví PetrK.).
Nicméně v dobrovolném rozvoji člověka vidím oproti strojenému výcviku a vštěpování asi tak stonásobnou efektivitu.
Cítím, že usiluješ o pomoc společnosti a nikoho jen tak zázračně neosvítí samo od sebe. Nevidím důvod proč Tvůj nápad "dvouměsíční vojny" nepodpořit, byť je to nejspíš jen krůček k řekněme návratu k přirozenosti. ;-)
přidáno 02.10.2013 - 09:39
Davidsoft: Každý MUS - pJEkný HNUS ...:-) Peace s Tebou :-))
přidáno 06.07.2013 - 22:33
Ronald Reagan: +1 Vždyť tu byla přece civilka. Já si ještě pamatuju na civilkáře jak jezdili s multikárou po obci....
přidáno 06.07.2013 - 18:53
Zdravím,
Se zájmem jsem si úvahu přečetl. No já rozhodně pro její znovuzavedení nejsem. Buzerace a buzerace. Jedno zda od velitelů či mazáků. Nemyslím si, že by tvůj dvouměsíční program opravdu přinesl nějaké výrazné výhody nad nevýhody. Já bych ale udělal něco po vzoru Americké civilní gardy. Takový armádní dobrovolní hasiči. Ale jen pro dobrovolníky.
přidáno 03.07.2013 - 00:13
Davidsoft: Četl jsem na tu studii z MUNI a mám ďábelský nápad: Začneme spolu, Davidsofte, psát lifestylový časopis, tím ty studentky sociologie či čeho dokonale zmateme :-D
přidáno 02.07.2013 - 23:26
Davidsoft: Uznávám, že dnes je asi tak polovina lidí absolutně drzá, těm by disciplína rozhodně bodla.

Jinak pro Maxim píše zpěvák a textař mý oblíbený skupiny (Umbrtky), tak proto ten posun asi nevnímám. :-D
přidáno 02.07.2013 - 07:53
Severak: Je rozdíl mezi šikanou a podřízením se nutnosti dělat něco, co je potřeba, například ochotě o někoho pečovat. Pro šikanu si vojny opravdu necením. Pokud by však "moderní vojna" trvala jen dva měsíce, nemusel by tam být žádný prostor na nějaký postup, takže by se nikdo nestal "mazákem" a systém šikany z klasické vojny by nefungoval.

Pokud jde o feminitu moderních mužů, studii o skutečných lidech neznám, vycházím v tom spíš z vlastního dojmu (který se samozřejmě může mýlit). V článku, který jsem četl v novinách, byly určité náznaky, ale nevzpomínám si na nic průkazného. Vím jen o několika bakalářských/diplomových pracích, které zkoumají zastoupení tohoto tématu v médiích. Zajímavá je např.: http://is.muni.cz/th/144074/fss_b/ , která dospěla k výsledku, že časopis Maxim posiluje klasický stereotyp muže, zatímco časopis Men's Health podporuje vytváření nových (moderních) mužských identit.
přidáno 01.07.2013 - 23:18
No co se týče vojny, já bych ji necenil pro tu věc, která k ní neodmyslitelně patřila - buzeraci a šikanu (to jak ze strany "důstojníků" tak ze strany "mazáků") - viz k tématu navíc poslední odstavec ze stránky Šikana na české Wikipedii.

"Pozornost si podle mě zaslouží to, že dnešní mladí dospělí muži vykazují větší míru feminity než ti z předchozích generací - tráví mnoho času péčí o svůj vzhled a o sociální kontakty (či spíše jejich virtuální imitace na sociálních sítích) a v médiích vyhledávají emotivní zážitky." - to chce reprezentativní vzorek. Jsou o tom nějaké studie? (sloupky v novinách neberu :-D ).
přidáno 01.07.2013 - 20:37
PetrK.: Děkuji za názor. Modernizace vojny by určitě mohla být součástí reformy základního a středního školství. "Moderní vojna" má mít zejména výchovnou funkci, s armádou ani válkou by v principu vůbec nemusela souviset. Rozhodně však musí nabízet víc variant, aby bylo respektováno životní směřování jednotlivců.

Například zrovna fyzická kondice je jedna z věcí, které bych lidem nenutil. Nemyslím si, že každý člověk musí uběhnout víc než 50 metrů. Lidé mohou být užiteční společnosti i jinak (vzpomeňme na Stephena Hawkinga).

Naopak poslouchání rozkazů (nebo alespoň příkazů nadřízených) je celkem zásadní věc, kterou by se měli muži a ženy naučit ve všech variantách "moderní vojny". Podmínky, v nichž dnešní mládež vyrůstá, bych neoznačil za demokracii, nýbrž (s trochou nadsázky) za počínající anarchii.
přidáno 01.07.2013 - 18:05
mám dojem, že by úplně stačila reforma školství a pionýrských táborů:-): děti i dospělí by se učili hlavně to, co v životě k něčemu použijí. samozřejmě by to mělo být i o fyzické kondici, která je tím jediným, co mnozí na vojně nedobrovolně:-) objevili; zjistili, že jsou schopni uběhnout v kuse i více než 50m. prospívalo to hlavně "závislákům": podařilo se nám vystřízlivět, a byli jsme překvapeni, co vše potom dokážeme; btw, vysokoškoláci to měli mnohem jednodušší a chodili jen na rok.
ty další důležité věci, které jsme na vojně poznali, jako je např. chování lidí, kteří mají moc nad jinými, myslím mazáky, lampasáky.., se dají vypozorovat na různých, běžných místech; díky pokroku třeba i na sociálních sítích, na netu, ale není to zdaleka ono...tedy zatím.
jinak myslím, že naprostá většina dnešní uvědomělé mládeže by byla povinnou vojenskou službou spíše zklamána:-))). musím též upozornit, že armáda není tak úplně demokratickou institucí: je nutné poslouchat rozkazy a stěžovat si až po jejich vykonání. ale nemohu vyloučit, že v případě zavedení povinné vojenské služby v naší zemi, kde mládež vyrůstá v naprosto ideálních podmínkách Demokracie, by nebylo vše mnohem lepší, než za předchozího režimu, kdy jsem byl na vojně já.
doufám, že pokud dojde ke znovuzavedení povinné služby v armádě, budou ji povinně absolvovat s plnou polní v prvních řadách, ve válkách za demokracii, všichni ti, kdož budou pro ni lobovat i hlasovat; jelikož armáda bez války je jako kniha básní napsaná na toaletním papíru.. good luck!
..neber to osobně, ale jako nezávislou rychloúvahu.:-)
přidáno 01.07.2013 - 14:16
jsem pro, v otázce zavedení vojenské služby.
Dneska je to už ale problém, děcka tolik nejezdí na tábory, nejsou navyklé jiným věcem, než domov a facebook, dokážou si vyhledat a přečíst na internetu, jak je vojna zlá a zdraví škodlivá a horlivě to propagovat. Kdyby byla tato povinnost, většina rukujících by se pomyslně držela madla autobusu, a ječela nééé (a další ublížená gesta). Armáda má v dnešní době stále větší psychologické požadavky, bohužel by se to přeneslo i na tuto obdobu základní vojenské služby, myslím. Možná blábolím, ale tadlenctak tu v túto chvílu panímáju.
přidáno 01.07.2013 - 13:46
BorůvkaB: Pokud máš nějaké výhrady, napiš je. Zajímají mě.
přidáno 01.07.2013 - 11:05
Nepřijde mi to jako úplně špatný nápad :) Ale výhrady by samozřejmě byly vždycky :) :D Rozhodně vím o obrovské hromadě lidí, kteří by to potřebovali! :)
přidáno 01.07.2013 - 08:09
Výborný nápad! Dala bych to půlce svých kamarádů, kterým táhne na třicet a ještě nedospěli jako dárek k narozeninám. Zbytku společnosti by pak po pobytech v nemocnici a domovech důchodců došlo, že je i jiný svět a je třeba se o něj zajímat.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Modernizace základní vojenské služby : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Ester Krejčí S01E07: Univerzální invence
Předchozí dílo autora : Pán číslic

»jméno
»heslo
registrace
» narozeniny
Chloé [12]
» řekli o sobě
GULI řekl o kmotrov :
Kdyby byl kmotrov můj soused,tak by jsme určitě toho boha-neboha objevili..možná v tom půllitru piva..protože jsme na podobné pantheistické vlně..:-)
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku