Moje výzva na rok 2014.
přidáno 29.12.2013
komentářů5
čteno797(7)
Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že společnost, ve které byste opravdu rádi žili, již je zde, nehledě na nějaké malé, lokální potíže jako je vykořisťování, válka, diktatura a smrt hladem?

-- první věta knihy Colina Warda Anarchismus v akci

* * *

Život jaký žiju, se příliš nepodobá tomu, jaký bych chtěl žít. V uplynulém roce tvořilo zklamání, případně nějaká katastrofa, podstatnou část námětů mojí tvorby.

Stejné je to z mého pohledu i se společností. Současná česká společnost je dokonalý inkubátor dekadentních umělců, sám mám dost co dělat, abych se nestal jedním z nich. K tomu, aby se člověk stal dekadentem stačí parkrát projít s otevřenýma očima po Smíchovském nádraží. Bohužel tuto pouť konám každý den.

V tom je pro mě citát zmíněný na počátku tohoto zápisku výzvou. Je to výraz velkého optimismu, víry v sílu malých nepatrných změn. Úkolem na příští rok je tedy překonávat ony malé, lokální potíže a hlavně - neztrácet optimismus.
přidáno 30.12.2013 - 15:52
Davidsoft:

> Společnost má sice problémy, ale ty jsou zatím ve srovnání s válkou, diktaturou a smrtí hladem vcelku malicherné.

Spíš nejsou tak nápadné. Problém však spočívá v tom, že výše zmíněná válka, diktatura a smrt hladem nejprve potřebují určité podhoubí ve společnosti, které IMHO v čechách zdárně roste. Co z toho však bude? Těžko říct... ale je jisté, že to bude vypadat dost jinak než stará válka a staré diktatury.

> Zavládne bezpráví a lidé začnou umírat rukou lupičů a banditů a začnou volat po návratu diktatury, protože se za ní měli lépe! Nedotažená velká změna může napáchat velké škody, proto jsou malé změny opravdu lepší.

Po válce nebo diktatuře (a typicky diktatuře spojené s válkou) nastává často krátké období msty. Toto období je krátké ale kruté. Msta je vykonávána obvykle na lokální úrovni a často vcelku slepě a nespravedlivě.

Toto (naštěstí) v období Sametové revoluce neproběhlo (například v Rumunsku ve stejném období ale krev tekla). To má pak ale za důsledek to, že období před rokem 1989 je jakoby neuzavřené.

V dnešní době jihočeští studenti (vybral jsem namátkou případ z poslední doby) protestují proti komunismu a přitom - přitom už tady komunisté žádné škody nějaký ten pátek nedělají. Co to sakra je?
přidáno 30.12.2013 - 10:21
Citovaná myšlenka je pro mě velice zajímavá. Před několika lety jsem opravdu žil prakticky přesně takový život, jaký jsem chtěl. Od té doby je to spíš čím dál horší, ale už by se to brzy mohlo zlepšit.

Společnost má sice problémy, ale ty jsou zatím ve srovnání s válkou, diktaturou a smrtí hladem vcelku malicherné. Většina z nich by byla dokonce slušným námětem pro komedii. Problém je v tom, že některé věci malými lokálními změnami moc napravit nejdou. Jak např. přesvědčit alkoholika, aby přestal pít a začal se chovat rozumně? Jak přesvědčit bezdomovce, aby se nepovaloval na nádraží a šel místo toho poctivě pracovat, když ani spousta lidí, kteří o zaměstnání opravdu usilují, jej nedostanou, nebo dostanou takové, kde jsou hrubě vykořisťováni? Jak přesvědčit člověka, který od rána do večera konzumuje populární seriály, že to není rozumný způsob života? To jsou nejzávažnější lokální problémy, které mě v této chvíli napadají.

Souhlasím, že velké změny nadělají obvykle víc škody než užitku. Stačí třeba svrhnout diktátora a nedosadit na jeho místo rozumnou vládu. Zavládne bezpráví a lidé začnou umírat rukou lupičů a banditů a začnou volat po návratu diktatury, protože se za ní měli lépe! Nedotažená velká změna může napáchat velké škody, proto jsou malé změny opravdu lepší.

Co se mě týká, mohu psát literární díla a vytvářet webové stránky. To je to, co mohu dělat. Bezdomovcům a alkoholikům, kteří si je nepřečtou, to asi nepomůže, ale snad to pomůže alespoň někomu a vyřeší to jeho "lokální problém".
přidáno 29.12.2013 - 23:45
Severak: No ano, je to těžké. Já třeba moc netuším, co dělat. A nejsem iniciativní osoba, která to vymyslí. Snažím se aspoň přiložit ruku k dílu, o kterém si myslím, že je užitečné. Občas se mi to snad i povede.
přidáno 29.12.2013 - 23:41
mannaz: problém spočívá v tom, že "neremcat, ale radši něco dělat" je pro většinu lidí (včetně mě) nesmírně těžká věc.

Další věc, co do toho "hází vidle" je použití metody nepatrných změn (velké změny totiž IMHO dělají většinou více škody než užitku) - málokdo na ní má trpělivost, tím spíše, že taková metoda zpočátku vypadá jako házení hrachu na zeď ve snaze nahodit hrachovou omítku.
přidáno 29.12.2013 - 22:57
Lidé jako ty, ve mě udržují víru v dobrou budoucnost. Jo, nemělo by se remcat, ale radši něco dělat. Navzdory všemu.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Malé, lokální potíže : trvalý odkaz

Následující deník autora : Houslistkám
Předchozí deník autora : Ještě toho tolik čeká

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku