přidáno 28.04.2018
hodnoceno 1
čteno 396(5)
posláno 0


Výletujete rádi? Já se ráda vracím tam, kde jsem vyrostla a prožila své dětství. Narodila jsem se v Jablonci nad Nisou. Ve městě, které vznikalo na severu Čech, kdy Jizerské hory objevili osadníci a začali vytvářet sklářské hutě.

Mne však okouzlilo především okolí města - Jizerky a Bedřichov a malebný Kristiánov, kde jsem jako malá výletnice s mámou, tátou a bráchou chodívala po horách. Bylo to jako v pohádce, nacházela jsem skleněnky, kuličky a různé zbytky sklíček, jako pozůstatky sklářských hutí, které už bohužel vymizely. Z darů země vznikaly první hutě, byl zde dostatek dřeva, v hlubokých lesích byly založeny ty první hutě na Nové louce, druhá u Blatenského potoka, třetí na Kristiánově - potůčky a šum lesa tam, mám nejraději a jsou to i mé vzpomínky z dětství, kdy jsem do malého plecháčku sbírala borůvky či brusinky. Čtvrtá huť tzv. Karlova huť je již ponořena pod lesknoucí se hladinou, krásné Josefodolské přehrady, zásobárnou pitné vody. Kristiánov je malá osada, v hlubokém lese, s hezkým hřbitůvkem sklářů a malým sklářským muzeem. Jakoby se zde zastavil čas.

Vrátím se zpět k Nové louce, 775 metrů nad mořem, jdete hlubokými lesy od Bedřichovské přehrady až dojdete přímo na Novou - Šámalovu louku. Zde se nachází i meteorologická stanice, měří se zde hojnost dešťových srážek, které jsou v tomto kraji početné. Nová louka má svou chloubu - lovecký zámeček, který byl původně Panským domem rodiny Riedlů, zakladatelů sklářských hutí.

V době první republiky bylo panství přestavěno na lovecký zámeček a pojmenováno po 1. kancléři prezidenta T. G. Masaryka - JUDr. Přemyslu Šámalovi - Šámalova chata. Ten zde odpočíval a jezdil z Prahy relaxovat, pořádaly se zde hony a mnoho lidí si to tu oblíbilo.

Toto místo je pěkné nejen v létě, kdy se můžete vykoupat dole v Bedřichovské přehradě, ve které je značně studená voda, ale kousek opodál se nachází i koupaliště, kam přitéká z hor čistá voda. Na podzim tu rostou houby a v zimě je nejznámější především Jizerská magistrála pro běžkaře. Jizerská chráněná krajinná oblast je malá, avšak jedna z nejhezčích, které jsem za život poznala. Jsou to malé Alpy severu. A za zmínku stojí, že na Šámalově chatě se můžete ubytovat a vaří zde jako za té první republiky.

Zkuste třeba i jen rodinný výlet, v kterémkoliv ročním období a věřte, že Jizerky vás nadchnou a okouzlí. Je to nádherný kout země české, kam se vždy ráda vracím.

přidáno 30.04.2018 - 23:54
tak dlouho jsem nevypad do přírody, když tě čtu, tak si o to víc uvědomuju jak mi schází... hezké to máš.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Vrátila jsem se do dětství : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Věčný polibek
Předchozí dílo autora : Kde jsou mé naděje ?

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Fantasy meč

Jak se nejlépe inspirovat k napsání rytířské básně? Staňte se rytířem!

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2020 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku