Pověst o dobách dávno před vznikem Eichlerské dopravně demokratické republiky. (Závěrečná část.)
přidáno 02.01.2013
hodnoceno 2
čteno 892(8)
posláno 0
Část III. - Temný pán z Modrohradu

13. Páni z Modrohradu
Za vlády královny Ladislavy Modrohrad vzkvétal a obchodní cesta na západ přes Jedice a Mdlobany i na jih přes Peklo pod Modro­hradem byla známá a rušná.

Ladislava, Leontýna a Albína měly devět synů, každá tři. Dcery neměly žádné, nebo o tom není nic známo. Scholastika měla syna a dceru, odstěhovala se s nimi do Jedic a vzdala se královských výsad, aby žila prostý život mezi vesničany. Za to byla velmi obdivována.

Po Ladislavině smrti nastoupil na trůn její syn Křesomysl VIII. a odstěhoval se pryč. Ostatních osm synů Ladislavy, Leontýny a Albíny ovšem na Modrohradě zůstalo a nazývali se hrdě "páni z Modrohradu".

14. Černý jezdec
Uplynulo mnoho let a páni z Modrohradu zestárli. Není známo, že by měli chotě či děti. Modrohrad pustl a vesničané už tam nechodili (ono to také bylo dost daleko). Nebyly žádné zprávy o tom, co se tam děje, a tak zapracovala fantazie. Netrvalo dlouho a lidé zapomněli na dny slávy Modrohradu a začali jej považovat za temné a nepřátelské místo. Postupně o něm přestali mluvit a zůstal jen stínem strachu na pozadí jejich myšlenek.

Jednoho dne se na cestě mezi Modrohradem a Peklem pod Modro­hradem objevil neznámý jezdec v černém plášti na černém koni. Podobný oděv nosili malbandští jezdci, ale tomuto nebyla vidět ani tvář a na rozdíl od nich přepadával povozy, loupil a vraždil a v noci si troufl i na obydlené domy. Uměl velmi dobře bojovat, nikdo se mu nevyrovnal a zvládl porazit i několikanásobnou přesilu (alespoň tak to vypověděli ti, kdo setkání s ním přežili).

Všichni, kdo se o něm doslechli, se ho začali obávat a strach z něj ho činil ještě mocnějším, takže mnozí před ním utíkali nebo se vzdávali bez odporu.

Kupci se začali cestě kolem Modrohradu vyhýbat a obcházet ji přes vzdálenou Rudou Skalici. Oba hostince v Jedicích a Mdlobanech přišly o tržby, ten v Jedicích však dopadl hůř, neboť tam se v noci Temný pán dostavil osobně.

Povídalo se o něm mnoho pověstí. Lidé mu říkali Bezejmenný nebo Černý přízrak. Nevěděli, odkud přišel. Mnozí však říkali, že přišel z Černých hor, a někteří ho dávali do přímé souvislosti s Křesomyslovou kletbou.

Jednou se ho jistý odvážlivec zeptal, kdo je.

"Pán z Modrohradu," odpověděl a usekl mu hlavu.

Ostatní to však viděli a od té doby mu alespoň ti odvážnější říkali Temný pán z Modrohradu, neboť měl evidentní zálibu v temných odstínech.

15. Odhalení
Trvalo to několik let, ale nakonec byl černý jezdec chycen a spoután a byl odmaskován. Byl to Kamil, syn Albínin.

Vypověděl ovšem, že on je pouhým služebníkem skutečného Temného pána, jenž dlí na Modrohradě. Vypověděl též, že Temný pán z Modrohradu své služebníky zastrašuje a nutí je konat ohavné činy a oblékat se stejně jako on sám, aby působili hrůzu, kamkoliv vkročí.

Málokdo mu tehdy věřil, ačkoli strach měli skoro všichni. Byl uvězněn, onemocněl a během několika dnů zemřel. To, co vypověděl, se ovšem rozneslo rychle po celém kraji a černý jezdec se objevil znovu a opět přepadával a vraždil.

Někteří uvěřili Kamilovým slovům a byli zděšeni. Jiní věřili, že vstal z mrtvých a že ho nikdo nemůže zabít.

16. Nový stín
Strach z Temného pána z Modrohradu byl ovšem veliký. V Bez­proudí postavili přes cestu k Jedicím plot a pro jistotu tam pře­stěhovali myslivnu a hajný měl průchod střežit. Podhoří postihl hladomor a bylo opuštěno a Podhorský přívoz zrušen.

Černý jezdec však přepadával dál a nepřestal ani za sto let. Na Modrohrad ani do prokletých Černých hor se nikdo neodvážil vstoupit (a pokud ano, nejsou o tom zprávy).

Několikrát byl přemožen a chycen, ale pokaždé se ukázalo, že šlo pouze o jeho služebníka, a černý jezdec se objevil znovu a někdy dokonce na dvou místech najednou.

Přepadávání trvalo do konce osmnáctého století a strach z Temného pána z Modrohradu ještě o století déle. V důsledku toho má celá tato oblast výrazně nižší hustotu zalidnění než zbytek pozdějšího Československa.

Na začátku dvacátého století byl ale Modrohrad opraven a obydlen. Temný pán se již znovu neukázal a cesta pod Modrým kopcem je bezpečná dodnes.


přidáno 02.01.2013 - 18:47
PetrK.: Děkuji za komentář. Ten název "dopravně demokratická republika" je trochu ironický. Je asi tak dopravně demokratická jako je KLDR lidově demokratická. :-D Podle ideologie dopravní demokracie je monopolním poskytovatelem dopravních služeb cestujícímu lidu stát (až na pár výjimek) a individuální motorismus je zakázaný. K dopravním nehodám tam dochází, ale ne moc často, protože hustota provozu je velmi nízká (jen veřejná doprava) a občané mají před vozidly respekt. Mám nějaká pojednání o vzniku EDDR v roce 1993 a její historii, ale jsou většinou nedokončená a nepříliš poutavá. Spíš z toho časem udělám nějaký stručný letopis s nejvýznamnějšími událostmi.
přidáno 02.01.2013 - 14:25
Jako pověst, včetně předešlých dílů, docela dobré.
"Dopravně demokratická republika":
rád bych viděl statistiku dopravních nehod :-).

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Pověst o princi Fedorovi III: Temný pán z Modrohradu : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Ester Krejčí S01E04: Transformace kapaliny (stará verze)
Předchozí dílo autora : Pověst o princi Fedorovi II: Křesomyslova kletba

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPad Pro

Na velkém iPadu Pro vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2020 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku