Heuréka?
přidáno 06.03.2016
komentářů4
čteno777(6)
Napadlo mě, jak mohla znít základní otázka života, vesmíru a vůbec položená Hlubině myšlení (Deep Thought):

S kolika lidmi se člověk v průměru zná?

Zdůvodnění:

Předpokládám, že existuje určitý průměrný počet známých osob, který je pro lidskou psychiku optimální. (Nikdo nezvládne udržovat blízké vztahy s tisící lidmi a naopak příliš málo známých vede ke strádání a nedostatkům.)

Podle teorie šesti stupňů odloučení, vycházející z výsledků experimentu Stanleyho Milgrama, existuje mezi lidmi taková síť vztahů, že každý člověk je spojený s každým člověkem prostřednictvím řetězce nanejvýš šesti sobě navzájem známých lidí. (Původní experiment je trochu podezřelý vzhledem k tomu, že probíhal pouze v rámci amerického státu Massachusetts a je poněkud amerikocentrické předpokládat, že platí pro spojení jakýchkoliv dvou lidí na celém světě. Proběhly však další experimenty, jejichž výsledky se pohybují mezi čísly 5 a 7 a ukazují, že alespoň v amerikanizované části světa asi přece jen platí.) Světová populace mezitím průběžně roste od zhruba tří miliard kolem roku 1960 po sedm miliard kolem roku 2010.

Každý další stupeň odloučení znamená exponenciální nárůst počtu osob, které lze řetězem o dané délce pokrýt. Pokud tedy lze pokrýt celé lidstvo řetězem o délce zhruba šesti kroků, měl by počet osob, se kterými se jeden člověk oboustranně zná, zhruba odpovídat šesté odmocnině ze světové populace (ve skutečnosti to bude o dost méně, protože známosti obvykle vytvářejí spíše kruh než kořenový strom):

A šestá odmocnina z 6 miliard je: 42,628 (zaokrouhleno). Vychází tedy přibližně 42. A předpokládám, že s nárůstem světové populace se bude stupeň odloučení nutný k pokrytí lidstva zvyšovat, protože optimální počet známých vychází z lidské psychiky, a tudíž není závislý na velikosti světové populace.

Prosím o kritiku.

přidáno 10.09.2018 - 05:37
Sebastián Wortys: Děkuji za komentář a názor. Faktem je, že onu univerzální rovnici wesmírů neznám.
přidáno 09.09.2018 - 18:41
To je velmi zajímavý názor, ;), i když podle mě by číslo 42 mohlo být (pokud Douglas Adams byl determinista) myšleno spíše jako výchozí nastavení toho wesmíru, ve kterém se odehrává děj Stopařova průvodce Galaxií. Resp. otázka by mohla znít: "Které číslo, po vložení do univerzální rovnice wesmírů, vyvolá odehrání tohoto vesmíru?" (Ve smyslu toho Stopařského.) A k pochopení by tedy bylo potřeba znát i onu univerzální rovnici wesmírů.

POZOR, spoiler ke knize Wesmírný omyl: Tuto mou interpretaci (starou minimálně 10 let) jsem upozaděně a záměrně útržkovitě načal v prvním dílu Womylu a v dalším bych chtěl pokračovat (ale bude to šmrncnuté svobodnou vůlí).
přidáno 07.03.2016 - 20:23
Severak: Děkuji za poznámku. Na laiky jsem nějak zapomněl/a. (Už jsem se dlouho s žádným nesetkal/a.) Základní pojmy teorie grafů jsou celkem přijatelně vysvětleny např. na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Graf_%28teorie_graf%C5%AF%29
přidáno 07.03.2016 - 13:42
měl bych jednu poznámku: ne každý čtenář rozumí teorii grafů

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Základní otázka života, vesmíru a vůbec : trvalý odkaz

Následující deník autora : Co dělají voliči
Předchozí deník autora : Ukázka

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Bělorusko živě
demonstrace
Duke of Budweis
Roman M

Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPad Pro

Na velkém iPadu Pro vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2020 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku