že bych línej byl? - kdo by uvěřil!
přidáno 13.06.2008
hodnoceno 25
čteno 1608(44)
posláno 0
Lehce se tomu uvěří,
to není prosím rouhání.
Když ještě druzí přidají,
k tomu mému nadání.
Majíc hlavu plnou nápadů
a ruce - zázrakdělky.
Myšlenky hodné stvořitele,
pomocníky jako včelky.
To k přesvědčení , že jsi Bůh,
už jenom kousek máš.
Když ze všech stran slyšíš,
Pane Bože, kdy už to uděláš.
přidáno 06.02.2016 - 20:35
Jak dlouhé máš dodací lhůty? Můj muž někdy i promlčené. :-)
přidáno 21.12.2011 - 23:02
Když se oprostím od debaty ohledně gramatiky (upozorňovat veřejně či neveřejně, s výkladem či bez), líbí se mi, jak si dílo může vykládat každý po svém (stejně jako např. malířství a sochařství), koneckonců i díky autorem napsané formě přechodníku, protože odborníci na gramatiku a obyčejní laici daný tvar vnímají jinak. A gabkine na rovinu, díky Tvému "co tím chtěl básník říct", jsem se na Tvé dílko podívala i z jiného pohledu než jaký jsem měla prvotně... snad jen ten konec jsem vnímala naprosto stejně :-))
přidáno 20.12.2011 - 21:15
Eliška Vobrubová:
tak mi to nedá..... (a teď jsem si uvědomil, že zas dělám tečky... ale od čtyřech hodin ráno jsem vzhůru a pořád ještě v montérkách, takže píšu podle zvyku.)
o tomhle jsem v dětství snil - že se dopracuju k tomu známému - autor chtěl básní říci.....(to že to budu psát já, jsem nepomyslel)

Lehce se tomu uvěří,......normální věta, má zdělit, že se tomu lehce uvěří.

to není prosím rouhání...... má omluvit téma před pobožníky, že se dovoluji srovnávat s bohem

Když ještě druzí přidají,.... má vyjádřit, že i další jsou účastníky těch nesplněných přání

k tomu mému nadání...... má vyjádřit, že někdy se nám do něčeho nechce, protože to neumíme.

Majíc hlavu plnou nápadů.......má vyjádřit že mnohdy nemáme zrovna pomyšlení na požadavky jiných a raději se věnujeme svým pitomostem, než něčemu kloudnému, požadovanému na nás. MAJÍC ...se použilo jen protože se mi nechtělo psát- když máš.....neboť je když o kousek výše.

a ruce - zázrakdělky...... má vyjádřit, že když se chce, tak to jde

Myšlenky hodné stvořitele,..... má vyjádřit, že se někdy stačí zamyslet a on ten požadovaný úkol není vůbec těžký

pomocníky jako včelky..... má vyjádřit, že mnohdy ostatní čekají na to, až se zvednu z gauče a sdělím alespoň jak to chci, když už nejsem schopnej to udělat.

To k přesvědčení , že jsi Bůh,
už jenom kousek máš........ lehce navozuje směr na vtip, pro který to bylo vše ze srandy psáno.

Když ze všech stran slyšíš,
Pane Bože, kdy už to uděláš. ..... je dokončení vtipu, který nemusí každý pochopit. někomu se to ani vtipný zdát nemusí, někomuto může připadat stupidní, někoho to může pohoršovat pro nedokonalost textu, ale já se v tu chvíli snažil napsatodlehčené dílo a o nějakou super poezii se nesnažil. píšu sem pro úsměv ostatních svým stylem, který nikomu nenutím. Nikdo z nás není dokonalý,
a ani po tom netoužím, jsem čtyřicetiletej chlap, co si píše pro radost a usmívá se nad tím, co je na tom složitýho, to pochopit. na písmáku bych si asi přečetl kritiku typu..... slabé dílko plné gramatických chyb, nedosahující ani k průměrnosti. nepochybně by se tam našla nějaká klišárna, u výrazu zázrakdělky by byla polemika, zda novosloví je žádoucí a nebo ne.......a já bych se smál, no jo...a cos udělal pro lidi, čím jsi prospěšnej.... že si hraješ na umělce?.....
píšu pro radost svojí a někdy i jiných, píšu jak nejlépe dovedu...a maximální kritiku jsem tam dal jen proto, aby mi nikdo nevyčítal, že sám kritizuji a já to nesnesu.....
snesu... v pohodě.... ale někdy se musím smát.... jak vážně se lidi chovají ...... omlouvám se předem, jestli tohle někoho popudí, ale já už jiný nebudu.
a rozbory svých děl si taky nechám pro sebe.
Ovšem ještě bych tady řekl, že až tady budu nacházet jenom dokonalá dílka, jenom perly tvorby.... tak už sem chodit nebudu, protože to už nebude o lidech a jejich tvorbě..... nebude to hřát, nebudeš vnímat pokusy jiných.
a upřímně řečeno... to už raději sahnu po klasikovi...a nespletu se. I když u básně Vrchlického o hovnu... se zamyslím.....jak to ten autor myslel.
přidáno 19.12.2011 - 23:09
LUKiO: Eliška Vobrubová: derrry: ARA: Navrhuji podat návrh ústavního zákona, který by jasně deklaroval právo psát přechodníky špatně, protože jen ty špatně napsané znějí dobře.
přidáno 19.12.2011 - 22:56
Všimla jsem si dodatečně, že toužíš po maximální kritice. Škoda, že jsem si nevšimla dřív, mohla jsem komentář k textu pojednat hned ve svém prvním komentáři jaksi z gruntu. Zásadní vada textu je, že je nesrozumitelný. Nesrozumitelnost spočívá zejména v nelogickém větném členění. První dvojverší cosi nabízí, totiž, že lehce se něčemu „tomu“ uvěří. Druhé dvojverší „Když ještě druzí přidají,/k tomu mému nadání.“ Jakkoli končí tečkou je to neuzavřená věta, neboť není jasno, co druzí přidají k nadání básnického subjektu – mluvčího (stále není jasné, alespoň mně není jasné, je-li tím subjektem muž nebo žena). „Majíc hlavu plnou nápadů/a ruce - zázrakdělky.“ – navazuji na svou předešlou větu, nevím, kdo má hlavu plnou zázraků a ty zvláštní ruce, zda mluvčí či ti přidávající druzí, je tu problém s tím, jakého má být užito přechodníku… atd. atd. Text je mechanicky po každém dvojverší ukončen tečkou, aniž by bylo dvojverší uzavřeno myšlenkově. A to platí téměř pro celý text – protože text je zmatený, ke sdělné pointě nedospěje.
přidáno 19.12.2011 - 20:48
Nesedl sis ke stolu znalců. Jsi ve vinárně, kde je volno u každého stolu. I u toho tvého. Tady se nenalévá jen víno těch druhých, ale i to tvé. Jde jen o to, že jsme amatéři a v mnohých sklenkách plavou mušky nebo mouchy, které se buď daří rozpoznat nebo ne. A pokud z nabízené sklenky nevylovíš tu mouchu, pak máš tedy pravdu, že je s tebou zbytečná debata. Protože některé chyby jsou zjevné a nezpochybnitelné a mohou mást ostatní. Chybami se člověk opravdu učí. I člověk gabkin?
Nebo si tam tu mouchu nechá pro zajímavý přívlastek? Má na to právo.
přidáno 19.12.2011 - 19:35
Děkuji všem v diskuzi, jen chybami se člověk učí.
A tato diskuze mi dala hodně odpovědí........ měl jsem jen chuť na víno a omylem jsem si sedl ke stolu znalců....
není nic snažšího, než si přesednout... tak příjemnou zábavu a snad i vy pochopíte, že někdo může víno i pro chuť, bez toho aby poznal bezpečně vše, co sklenka říká.
Už jsem zase zticha., ale vinárnu neopouštím.
Myslím, že je pro lidi vašich gramatických kvalit je se mnou zbytečná debata. Já již pracuji rok na mě-mně a pořád v tom ještě plavu.... někdy není shůry dáno.
přidáno 19.12.2011 - 14:19
LUKiO: Máš pravdu, ale ne tak docela. Protože běžné hrubky sice vypadají někdy hrozně, ale nemění smysl. Přechodník ano. A když někoho upozorňuji na chybu, někdy váhám, jestli mám jen napsat, kde tu chybu má nebo i napsat slovo ve správné podobě. Protože to často bývá jen omyl a mně je někdy trapné někomu do toho strkat nos jako neznalému. Právě proto, co jsi napsal- že to bývá nepříjemné. Neznám autory osobně.
Nedávno mne jeden autor oslovil mailem, protože měl problém se zájmenem. Rád jsem mu odpověděl, ale raději jsem si to ještě ověřil a poslal mu z netu jednu tabulku, aby si to příště uměl najít sám. Měl jsem na to v tu chvíli čas. A kdybych třeba jen věděl, že použil nesprávný tvar a nebyl bych si jist tím správným a čas bych neměl, i tak bych projevil dobrou vůli, z níž nevyplývá žádná povinnost autora hýčkat a dělat za něj práci. Jednoduchou práci, krerá ho vzdělává.
přidáno 19.12.2011 - 13:43
Myslím, že chyba Majíc/Majíce/Maje je ještě nic oproti hrubkám v jiných dílech, které se nejen na psancích nacházejí. Tím to nechci moc zlehčovat, sám jsem zastánce psaní bez gramatických chyb, a když nějakou udělám a někdo mne na ni upozorní, stydím se jak otevřená vrata. Holt, stane se.
Mimochodem, já když upozroňuji na chybu, dodávám k tomu i jak by to správně mělo být, a v tom souhlasím s gabkinem, když už někdo dílo opravuje, tak i se správnou odpovědí.
přidáno 19.12.2011 - 11:50
Eliška Vobrubová: gabkin: I já někdy znejistím v gramatice. A co pak udělám? Během několika okamžiků se dostanu na webové stránky, kde najdu odpověď. A dělám to i proto, abych do toho tvého "parku slov" nezanášel smetí. A dělám to i z úcty k druhým. A dělám to i proto, že text s chybami i nspiruje k opisování chyb. je to zodpovědný postup? Je! To by mohl zvládnout každý, i bez ajťáka, není-liž pravda? Nedílnou součástí upozornění na chybu by měla být vůle ji opravit! Nikoli se dožadovat neplacené péče poskytováním lekcí! Proč Lukio dává všem možnost využít tlačítka UPOZORNIT NA CHYBU? Aby to bylo jednoduší, aby se to nemuselo psát do komentářů, aby komentující nemusel psát extra mail.
A je jen dobře, že tam není další tlačítko s nápisem JSEM LÍNÝ SE ZAMYSLET, ŽÁDÁM ZDARMA SOUKROMÉ LEKCE JAZYKA ČESKÉHO. Pokud v tvém textu jsou podmětem ti druzí, má tam být MAJÍCE. Tak co? Nebylo by jednoduší si dát do záložek pár stránek? Třeba i tabulku s přechodníky? A nevytvářet veřejně nesmyslné paranormální domněnky o výchovné facce? A toto je mé stanovisko "k pokusu psát takovýchto autorů." Geniální básník nemusí být ani gramotný. Může své básně recitovat, pokud je nezapomene. Nemusí vědět, kde se píše Y a kde I. Ale když se pustí do přechodníků, musí si to rozmyslet. Aby ten park slov byl krásnější ...
přidáno 19.12.2011 - 08:44
Tento text jsem si přečetla, protože se objevil v náhodném výběru, a na dálku bohužel nepoznám, komu stačí upozornění a kdo potřebuje informací více. V tomto konkrétním případě má být správný tvar maje, protože mluvčím je muž, a toto je přechodník pro mužský rod slovesa mít. - K otázce psaní textů a gramatiky bych uvedla to, že jazyk, v kterém se vyjadřujeme je nástrojem našeho vyjadřování, a proto si myslím, že jeho neznalost, nebo nedostatečná znalost, zvláště když o tomto nedostatku mluvčí (autor) ví, může být do jisté míry překážkou, protože se může stát, že sdělení vyzní jinak, než autor (mluvčí) zamýšlel. Tím nechci říci, že máš přestat psát, ale že se máš postarat, abys mezery doplnil. Informace jsou dostupné v knihách i na internetu.
přidáno 19.12.2011 - 01:03
Eliška Vobrubová: děkuji za upozornění, ale nedílnou součástí upozornění na chybu by mělo být její vysvětlení, nebo alespoň uvedení do správného stavu.... pokud tedy se člověk znalý sníží k tomu zabývat se tak slabým dílkem, které navíc vykazuje ještě pravopisné chyby.

Jinak zcela veřejně odpovídám, Vázená paní, že opravdu potíže s pravopisem mám a docela by mě zajímalo vaše stanovisko, ohledně pokusu psaní takovýchto autorů.
Nezlobte se, ale opravdu mi to připadá, jako výchovná facka za chování v diskuzi.
přidáno 17.12.2011 - 19:19
Básnický subjekt je žena? Jestliže ne, pak tvar majíc v pátém verši není správný.
přidáno 14.10.2009 - 20:22
..tak to by mne vážně zajímalo..kdy už? Velmi pěkné.
přidáno 30.09.2008 - 12:48
zázrakdělky? to se pak nediv :-)
přidáno 17.08.2008 - 00:14
a co má udělat? :)
přidáno 18.07.2008 - 14:50
vtipné...:-)), takový odraz v zrcadle co?? :-))
přidáno 11.07.2008 - 17:30
Krasne...
přidáno 14.06.2008 - 20:33
opět taková životní postřehová :-), hezké...
přidáno 13.06.2008 - 22:57
Pána Boha zdraví Ježíš KRistus :-)
přidáno 13.06.2008 - 22:02
Pane Bože!!!Promiň, že jsem Tě hned nepoznal...;o)
přidáno 13.06.2008 - 21:24
..tvůj vtip a nadsázka mě opět nezklamaly:-)
přidáno 13.06.2008 - 20:09
Kritika je kritika...nelíbí. Levně prodaná myšlenka, žádná poezie. Toť můj názor.
přidáno 13.06.2008 - 17:54
...teda chlape to je dum, dum!!! Římský palec vzhůru!!!
přidáno 13.06.2008 - 16:12
:) takže kdy ? :-P

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
všemohoucí : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Kopretina
Předchozí dílo autora : Chtěl bych si půjčit

»jméno
»heslo
registrace
» narozeniny
IceEasy [16], Fato profugus [16], philip08 [15], IAN [15], stylistaMirek [13], Once upon a lifetime [12], Sargon [12], janubalinka [11], to_neres [11], Evža [5], 7z7z7 [5], HógniDamm [2]
» řekli o sobě
Severka řekla o prostějanek :
Janinka ;) skvělá kamarádka, básnířka, měsíček...mé černé svědomí...se kterým jsem zažila spoustu legrace...děkuji ti za to že jsi...;) šálilálilááááá....
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersApple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku