z kontextu vytržený úryvek z připravované detektivky Problém tří tělěs. Zajímavé na něm je to, že ukazuje vědecké zkoumání povodní.
přidáno 07.06.2013
hodnoceno 2
čteno 1112(6)
posláno 0
...Další část vyprávění se odehrávala v Hydrologickém ústavu Viktora Schaubergera. Detektiv tam šel vyslechnou Báru - korunní svědkyni a korunní podezřelou. Varovali ho, že se nic nedozví. V práci totiž byla jenom proto, že doktor usoudil, že cokoliv jiného (zatčení, pobyt v nemocnici) by jí po tom šoku mohlo ublížit na psychice.
Ústav sídlil v nikdy nedostavěném bazénu. A přímo v tom bazénu byl umístěn velký model údolí řeky Akvy udělaný z hlíny a sádry. Na něm se pomocí důmyslného systému sprch a hadic simulovaly povodně.
A uprostřed toho modelu stála Bára a rovnala maličké stromy podél maličké cesty. Bludowského zaujaly její šaty (a tím se slečně pochopitelně nechlubil), vypadaly jak záclona. Přesněji řečeno v nich ta drobná postava vypadala jak víla. Vílí vzhled kazila jen drobnost - modré holínky s logem Hydrologického ústavu.
,,Dobrý den, jsem od policie, přišel jsem se vás zeptat na pár věcí ohledně toho požáru," oslovil ji. Zdvihla své modré oči od aleje a chvíli si detektiva měřila. Pak klidně a mechanicky odvětila: ,,Vyčkejte do začátku experimentu."
Detektiv čekal. Víla mezitím svojí drobnou ručkou rovnala malá autíčka na malém parkovišti.
Při vyprávění této pasáže si Bludowský neodpustil trochu filozofování: ,,Později mi došlo, že to co jsem sledoval, nebyla obyčejná práce, ale rituál. Pomalu a pečlivě rovnala to, co měla za malou chvíli spláchnout umělá povodeň. Asi jako když buddhističtí mniši sypou z písku mandalu, aby ji nakonec sfoukli a rozmetali.
V dnešní uspěchané době, kdy se ze slova pomalu stala nadávka, je takováhle činnost balzám na duši" dořekl detektiv myšlenku.
Slečna pomalu stočila oči z komína na protějším domě zpět na detektiva: ,,A řekla vám vůbec něco?" - ,,Nic a přitom hodně..."
Zvonek ohlásil experiment. Bára vyšplhala po žebříku z bazénu. ,,Ptejte se," řekla suše a za ní začínalo krápat. - ,,Pamatujete si na ten požár?" - ,,Ano." Zněla ještě stále suchá odpověď.
Detektiv vložil do vyprávění malou vsuvku: ,,Víte, tahle Bára je zrovna ten typ, u které se člověk bojí i kýchnout, aby se nerozletěla jako chmíří na pampelišce. Musel jsem opatrně, abych ji nevyděsil, ale zárověň neústupně, protože byla jediná, kdo vůbec mohl mluvit."
Detektivovo vyprávění se vrátilo zpět k výslechu: ,,A pamatujete se, co se ten večer stalo?" zeptal se Báry. ,,Ne," zalhala poprvé a v tom zahřměl hrom nahraný na kazetě. Na modelu údolí řeky Akvy se strhla průtrž mračen. Vyslýchaná vypadala klidně, ale bylo to jen zdání. ,,Dobrá," pokračoval detektiv. ,,A kdo tam s vámi ten večer byl, mi řeknete?" - ,,Nevím," zalhala jako malé dítě, zatímco řeka na modelu zaplavovala níže položené domy.
,,Bude lepší, pro vás i pro mě, když mi řeknete pravdu," detektiv se chystal zasadit rozhodující úder: ,,Znáte toho muže, co tam spadnul do ohně?" - Zbledla. Odvrátila zrak od detektiva a mlčela. Nemusela mluvit, mlčením řekla víc než dost.
Oči se jí naplnily slzami a jedna stekla přes tvář a bradu a skápla dolů na model krajiny. Byla to takříkajíc poslední kapka toho, co vydržela malá přehradní nádrž a přelila se. Bára začala štkát a na modelu krajiny se strhla světová potopa. Zazvonil zvonek a ohlásil konec experimentu. Odkudsi přišla nějaká její kolegyně, zhrozila se a podívala se na detektiva: ,,To jste opravdu nemusel!"
Detektiv prohrál. Nic se nedozvěděl a byl mezi lidmi z Hydrologického ústavu pokládán za hrubiána.
Zato slečna s baretem jeho vyprávění hltala očima: ,,A co bylo dál?" zeptala se a odmotávala si z prstu loknu, kterou si namotala během poslechu předchozí části. ,,Pak jsem si šel koupit cigára," odpověděl po pravdě detektiv.

přidáno 14.06.2013 - 22:21
jako pravda je že v této povídce Hydrologický ústav skutečně spíš slouží jako taková "akční" kulisa...

Jinak dík za pochvalu, ale obávám se, že to jen tak hotové nebude. Holt těžké téma... :-D
přidáno 14.06.2013 - 18:01
Téma se mi moc líbí, i chování Báry je velmi pěkně vykreslené. Myslím, že z toho bude krásná povídka. :-)

Na druhou stranu mi nepřipadá, že to "ukazuje vědecké zkoumání povodní". Možná to ukazuje jednu jeho malou část, ale chybí tam návrh teorií a vyhodnocení, případně i měření a korekce chyb. Takto to vypadá spíš jako hraní si na povodeň než jako věda; zvlášť v kombinaci se vzhledem a (podle mě) trochu nedospěle působícím chováním Báry.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Problém tří těles (úryvek) : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : O názvech a jménech
Předchozí dílo autora : Pršelo jim štěstí

»jméno
»heslo
registrace
» autoři online
Audrey Diamond, WinePoet
» narozeniny
Kakuzu [9], targumures [12], Martin Dvořák [11], Minela [11], Eshak [10], Lahváč [7], Filip [3]
» řekli o sobě
Dívka v modrém řekla o milancholik :
je v mém srdci ať už s ním, či bdím... pořád nevím, kde se stala ta úplně největší a nejposlednější chyba.. Ale asi o tom život je.. ach ty texty ach ty melodie... při tech vážně srdce prudce bije...
TOPlist

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

MacBook Pro

Na novém MacBooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku