Rozepsaná povídka o prvním případu detektiva Bludowského.
přidáno 10.03.2013
hodnoceno 4
čteno 1239(12)
posláno 0
Stěny tunelu se otřásaly. Ze stropu se sypal písek. Ozývalo se dunění. Za chvíli prorazí. Prorazí nebo se sesype celý tunel. Ozvala se další rána a ze stropu se sesypala poslední hrst písku.

Prorazila!

Ruka prorazila a šátrala tunelem. Podal jsem jí tou dírou ruku a potřásli jsme si na počest dokončení tunelu.

Tak na pískovišti přibyl další tunel a začal příběh,který vám chci vyprávět.

Bylo mi tehdy deset let a jako každý rok jsem o prázdninách jel k babičce a dědečkovi. Něco však bylo jinak. U mého kamaráda Michala bydlela to léto jeho sestřenice Lucie. Ostatní holky z baráku s ní nechtěly mít nic společného, tak Lucie chodila pořád s námi. Nakonec jsme museli uznat, že neni tak otravná a alespoň umí stavět tunely.

Zrovna jsme budovali nájezdovou rampu, když se z okna ozvalo: ,,Milane! Večeře!"

Paní Filipová! ,,Máma!" křikl Milan.

Zakonzervovali jsme stavby, uklidili bagry do igelitky a vyrazili domů. Minuli jsme paní Mackovou ve vrátnici: ,,No tak, kluci, nedupte tu ten písek!" A běželi jsme dál po schodech.

Ano schody. Schody byly snad to nejzajímavější z celého domu. A to je to hrozně zajímavý dům, dnes je kulturní památka. Každopádně schody byly zajímavé tím, že jako spojnice s mezipatrem byl krátký protisměrný úsek. Běželi-li jsme nahoru, museli jsme seběhnout deset schodů dolu.

Seběhl jsem těch deset schodů. ,,Tady běhaj po schodech nějaký blázni" smáli jsme se. Vtom na nás vykoukla ze dveří nějaká paní: ,,Děcka, to nemůžete jezdit výtahem?" Běželi jsme dál.

Přišel jsem udýchaný domů. Bytem zněl cvakot dědova psacího stroje. ,,Ahoj" řekl jsem. Babička nakoukla se skleničkou a útěrkou v ruce: ,,Nemůžete takhle běhat po schodech. Před chvílí si sem šla stěžovat paní Průchová, že jste jí rozsypali hlínu z květináčů." - ,,Ale my jsme to nebyli" - ,,Tak se už naučte jezdit výtahem ať si nestěžuje"

Následující ráno na bojové poradě na prolézačce jsme se schodli: ,,Stěžovala si na nás stará Průchová, ale já s tim nemám nic společnýho..." - ,,A co s tim uděláme?" zeptala se Lucie. ,,A co s tim jako chceš dělat Sherlocku?" - ,,To je prosté - milý Watsone - vyšetřit to!"

Domem se rozléhala příšerná houslová kakofonie. ,,Mirku" řekla babička dědovi ,,nezdá se ti, že to ten sousedovic Milan dneska nějak přehání s tim cvičením houslí? Normálně ho Maruška musí nutit."

Ale Milan to nepřeháněl. Přeháněla to Lucka. S houslemi pod bradou a s dýmkouv puse se vžívala do role Sherlocka.

,,Máš už nějaký nápad?" - Lucka přestala hrát a zamyšleně prohodila: ,,Základem vyšetřování je dobrý převlek, třeba žebrák. [1] Aby nikdo nepoznal že vyšetřujem." Milan se plácl do čela: ,,V převleku za žebráky budem fakt nenápadný..." Lucka se zamyslela. ,,Mám to! Převlíknem se za děti!" Podívali jsme se s Milanem na sebe. Ani trochu jsme nerozuměli.

,,Je to prosté milý Watsone! Nikdo nebude děti podezdřívat z toho, že něco vyšetřují. Budem třeba předstírat, že si hrajem na schovku, a ve skutečnosti budem pozorovat a poslouchat" vysvětlila. ,,Sherlocku, ty jsi vážně geniální" Lucie se ďábelsky zašklebila. ,,Díky"

Paní Macková seděla ve vrátnici..._---_
-=_ X _=-
---


[1] - Tady je asi dobré připomenout že se příběh odehrává za dob komunismu, kdy žebráci nepatřili k základní výbavě města.

přidáno 15.02.2015 - 18:51
shane: ne, to je místo takový tý ozdobný čáry....
přidáno 15.02.2015 - 18:48
Dobrý! I když vzhledem k datování a Tvému věku vlastně sci-fi. Doufám, že ta malůvka na konci není projev neslušnosti vůči paní Mackové...:-)
přidáno 11.03.2013 - 16:50
nedupte tu ten písek...trochu jazykolam :D
přidáno 11.03.2013 - 09:56
Začátek se mi líbí. Budí zvědavost po pokračování. Z převracení květináčů bych intuitivně podezříval nějakou kočku, ale může to být úplně jinak.

Převlek za děti je rozhodně zajímavý nápad - desetiletý kluk s tím nebude mít problém. :-D Zajímalo by mě, jak asi povedou výslechy...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
KOLDOM : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Dvojí život Áni Kellerové
Předchozí dílo autora : Mlha v údolí Vltavy

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Studio Handi

Oficiální webové stránky autorského studia handicapovaných umělců, stu

MacBook Pro

Na novém MacBooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2021 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku