přidáno 03.08.2019
hodnoceno 36
čteno 228(16)
posláno 0
Člověk sám sobě pro radost,
pro útěchu a pocit uspokojení.
Ale ne jen tak sám pro sebe, to by mu nebylo dost,
myslí i na lékaře ran svého hojení.

Píše vždy i někomu či mnohému,
hledaje svou doménu.
Pro souznění, ale i odměnu,
vstříc příběhu novému.

Překročit práh svého příbytku,
a stísněnost jeho koutů.
Také různých přežitých zbytků,
a dát vale svému poutu.

Každá kapitola života,
přerůstá v část novou.
Pro niž stanovena i jiná kvóta,
podepírána hrou snovou.

Klasika, moderna a experiment,
avšak základy, by konstrukce jejich stála.
Jasný a pevný element,
a představa tak písní svojí hrála.

Překročit práh vlastních hradeb,
a nezůstat v nich obléhán.
Rozvinout paletu barevných skladeb,
v nichž pestřejším odstínům průchod dán.

Dům není květina,
ale jsou si i velmi podobné.
Společná je pro ně hlína,
v níž koření a z níž stavba se pne.

O domu psát jako o květině,
nebo o květině jako o domu.
O jejich příbuzné veličině,
s přidáním poezie k tomu či tomu.

Žena jako květina?,
toť také společné téma.
Stejně jako ta, nebývá jediná,
a nikdy žádné schéma.

(autor je také architekt)

přidáno 12.08.2019 - 20:05
Tom Cortés: Díky moc za tohle. Tak trochu jsem doufal, že se ozve někdo o kom se nedá říct že je "amatér" jak v tom réálném, tak i papírovém/studijním slova smyslu. Přecijen po nás se může zkoušet vozit, že mu nerozumíme a jsme jen amatéři, ale u tebe je to trošku jinak. Ještě jednou díky ti. (Vlastně obecně díky ti, že stále působš na tomhle serveru ^^ )
přidáno 12.08.2019 - 16:39
Budu je ignorovat nepřímo úměrně tomu, jak si budete léčit mindráky na jiných autorech. Je to ve vašich rukou.

Jen varuji předem, že těch objektivně mizerných momentů najdu snadno spoustu, zatímco naopak vám to klapat úplně nebude.
přidáno 12.08.2019 - 16:19
Vy tu ale nemluvíte za všechny. A pokud budete moje příspěvky ignorovat, tak budu jen rád.
přidáno 12.08.2019 - 15:34
Výborně, tak tím myslím máme pro jednou vyřešenou otázku, zdali vás brát vážně, jakožto možný (byť velmi složitý) zdroj vědomostí, nebo můžeme vaši dojmologii s klidným svědomím ignorovat.

A pokud byste tápal i tady, druhá možnost je správně.
přidáno 12.08.2019 - 14:17
Ani pro vás já to tady nepíši. Jinak, svoje básničky opisuji na šesti serverech.
přidáno 12.08.2019 - 13:43
Autore, to, co Vám sem Tom Cortés napsal, je kritika díla. A je to přesně ta zpětná vazba, kvůli které má smysl vkládat básně na literární server. Takže on se do Vás nenavezl, ale poskytl Vám službu, po které tady většina autorů touží. Naopak jste se navezl Vy do něj, a to prostým podpásovým výpadem bez argumentů, které jste nedodal, ani když Vás o ně požádal.
Pokud nechápete rozdíl mezi kritikou díla a osobním útokem, asi byste měl zůstat u psaní do šuplíku, jinak Vám zdejší působení přinese víc zklamání než radosti. A ostatním bohužel taky. :(
přidáno 12.08.2019 - 12:43
Nestojí mi to za to. Navezl jste se do mě, tak jsem vám ve zkratce odpověděl.
přidáno 12.08.2019 - 11:31
Fajn, přijměte stejnou výzvu a nabídněte mi podobný rozbor. Silně pochybuji, že na to stačíte, protože vaše reakce a následné "vysvětlení" vašeho tvůrčího postupu je přesně, jak bych reagoval, kdybych o tom nevěděl ani tužku.
přidáno 12.08.2019 - 11:08
Přečetl jsem si vaši básničku "Skvrny".... To, co mi vytýkáte, je váš problém.
Obsahu mé básně jste vůbec neporozuměl, a vytýkáte mi proto nesmysly.
Básnická forma je vyjádřením jejího tvůrčího obsahu. Obsah nemůže být spoutáván formálním schématem, jinak se vytratí a zbude jen ta jakási prázdná šablona.
přidáno 12.08.2019 - 10:22
On je i tady? Ale ok, přijímám výzvu, ukázat mistrovi, kde jsou problémy:

RÝM není jen otázkou zvukové shody, ale také rytmické shody. Rým je rýmem mimo jiné proto, že se jeho hláskové ekvivalenty v dalším verši nachází na stejně přízvučné pozici.

Z toho pohledu není, nebo je jen velmi slabý rým:
pro radost/nebylo dost; příbytků/zbytků; života/jiná kvóta; experiment/element; květina/hlína; podobné/stavba se pne.

Krom toho se tu vyskytuje celá řada rýmů gramatických (uspokojení/hojení, mnohému/novému, doménu/odměnu, novou/snovou, experiment/element, hrála/stála, hradeb/skladeb, obléhán/dán, květina/hlína, květině/veličině, téma/schéma), dokonce jich je tu gramatických většina. To svědčí o velmi malé nápaditosti a zručnosti autora, která navíc neodpovídá jeho deklarovanému věku.

Co se týče rytmu, báseň nemá žádné jasně dodržené metrum: spíše je to co verš, to metrum jiné. Můžeme tedy mluvit spíše o volné než vázané poezii a to i přesto, že je rýmovaná.

Takové rýmování bych tedy čekal od někoho, kdo zkouší svoje prvotiny, ale ne od člověka, který se snaží vyvolat dojem, že poezii - a zejména její technické stránce - rozumí a už vůbec ne od člověka, který sám sebe prezentuje na mnoha serverech, jako poetického kritika.
přidáno 05.08.2019 - 20:50
Poezii psát neumím, nicméně s tím se dá žít; teď bych dal nevím co za to, abych neuměl číst... Upřímně řečeno - nemohu být tak upřímný, jak bych chtěl, neboť projev mé upřímnosti by byl společensky zcela nepřijatelný.

A klidně mi věřte, že je to po řadě let asi poprvé, co pod něčí dílo vkládám takovýto kometář.
přidáno 05.08.2019 - 16:49
Děkuji Vám, pokud to není ironie.
přidáno 05.08.2019 - 12:29
Báseň je ohromná a plná a taky naprostá. Podobnou jsem už dlouho nečetl. Hlavně řádek č. 15. Je ohromná škoda, že nemůže soutěžit v tématické soutěži. Už jen ten řádek č. 15 - ten je třeba vyzdvihnout, jako stěžejní část celé básně - by se skvěle hodil jako téma pro soutěž. Hodil by se i jako přísada do houbové omáčky.
přidáno 05.08.2019 - 00:12
Jsem hloupý a nerozumím. O čem to je? Docela by mě zajímala nějaká hmotná realizace autora, který je také architektem.
přidáno 04.08.2019 - 17:45
Není.
přidáno 04.08.2019 - 17:25
LUKiO: A není to nějaký troll, co se nám za zády směje, jak jsme mu sedli na lep? :D
přidáno 04.08.2019 - 17:05
To nevadí.
přidáno 04.08.2019 - 16:52
Jiří Stratil: no tak jistě, nic z toho co píšeš není myšleno vážně a vše má svůj účel...v tomto případě čeřit jakési údajně stojaté vody...omg...nuda je svinstvo, co? Život v trapu, všichni používají ty trapné mobily, nikdo už nerozumí kvalitní poezii kterou prezentuješ jen ty, a hlavně, všude okolo čím dál víc mladých bez tvých životních zkušeností. Stejně to skončí tak, že budeš smazán...dřív nebo později. Lol :D
přidáno 04.08.2019 - 16:16
Jen trošku rozčeřit hladinu stojatých vod, v jakých tady plujete již dlouho.
přidáno 04.08.2019 - 16:04
Umouněnka: LUKiO: Díky za vaše komentáře a sdílení názoru! M.
P.S. Užitečný citát: „Jestliže se člověk hádá s blbcem víc jak půl minuty, hádají se už dva blbci.“ (J. Werich)
přidáno 04.08.2019 - 15:59
Jiří Stratil: Aby si člověk získal po jednom týdnu od registrace na Psancích tolik nesympatií, k tomu je třeba talent, a vy tento talent zjevně nepostrádáte. Je mi vás líto, pane. Působíte na mě jako zapšklý, do sebe uzavřený, opovržlivý morous.
A ty vaše komentáře na konto Umouněnky? Ubohost, pane. Mohl byste se od ní učit.
přidáno 04.08.2019 - 15:13
Jiří Stratil: Závistivě napadat a shazovat? Odkdy je napsání toho, že se mi dílo nelíbí, napadání a shazování? Odkdy na takový názor musím mít doktorát a věk 60+?
Proč ses tady vůbec registroval? To čekáš, že ti tady každý bude jen pochlebovat? Že se nenajde nikdo, komu se tvá díla nelíbí? Fakt nechápu tento přístup.

Nelíbí se mi. Tečka. Akceptuj to. Pokud to nejsi schopen rozdýchat a musíš takové lidi posílat do hajzlu, tak sorry, ale tady nemáš co dělat.
přidáno 04.08.2019 - 14:12
Když něco sami neumíme, tak nám nezbývá nic jiného, než to závistivě napadat a shazovat.
Když v mých básních nic necítíte, tak jste bez citu, jen v sentimentální rovině.
Když jsem si přečetl tu vaši, tak jsem ji ani nemohl dočíst, jak byla špatná po všech stránkách. To ani nebyla poezie, protože to nemělo techniku, formu, natož nějaký styl, a obsah? Raději pomlčím.
přidáno 04.08.2019 - 13:54
Víte, já se vždycky oháněla tím, že básni se ani tolik rozumět nemusí, musí se cítit. Proto ani nemám ráda, když se autor snaží svá díla vysvětlit. Tady necítím nic. Vy tam ten rytmus ani nemáte. Ani nic, nad čím by stálo za to přemýšlet. Ty rýmy jsou spíš legrační. Pardon, no. Nemusela bych ani odpovídat, tyto diskuze stejně nevedou k ničemu, ale nemohla jsem si pomoct.
přidáno 04.08.2019 - 13:31
Když vám uniká obsah, tak vyniká něco z formy. A zde jsou to rýmy. Jenže ta rýmovaná forma je zároveň obsahem a obsah formou. Když obsahu v jeho ucelenosti nerozumíte, tak se chytáte jen prvků formy.
A také, z celku nelze něco vytrhávat a samostatně hodnotit. To také dokazuje, že jste báseň nepochopila.
přidáno 04.08.2019 - 12:40
Umouněnka: hurá, tak nejsem jediný, kdo má pocit, že je to napsáno jen pro rým. To se prostě neschová...

Mi tak trhá žíly, že nejsme vyvolení pro tak velká díla. Jako mám sto chutí napsat, že tady evidentně podle počtu komentářů k již publikovaným dílům není vyvolen nikdo. A taky to napíšu, tato díla měla zůstat zavřena v šuplíku. Ale tak třeba se někdo najde...matrix, follow the white rabbit...anebo si z toho autor něco odnese. I když vzhledem k té první reakci na kritiku nejspíš ne.
přidáno 04.08.2019 - 11:44
LUKiO: milancholik: Jistě že to není poezie pro Vás, pánové! To je pro velké poutníky poetických hvozdů!
Teď k dílu a k panu Stratilovi: Problém je ten, že je to vykonstruované jen pro rým. Nechci, aby to vypadalo jako pomsta za tu diskuzi u mě pod dílem, kterou jsme myslím zvládli celkem na úrovni. Nemám za potřebí někomu škodit a nikdy jsem neměla. Nicméně pokud se oháním velkou poezií a pak píšu takto, že to zní jak kdybych místo slov vkládala hrudky z chlupaté deky, tak je něco špatně. Nejsem jediná, kdo na sobě musí pracovat, měl byste i Vy, pokud chcete, aby Vaše básně zněly plynule, přirozeně a oslovily.
Vy napíšete, že ani pro mě vaše díla nejsou. A bude to pravda, nejsou. A díky vašemu přístupu mě ani jejich vývoj dále nezajímá. Chtělo by to trochu méně nabubřelosti a více lásky k poezii obecně. Možná jsem mladá, ale vím, že poezie nejsou jen poskládaná slova, která se sobě podobají. Je to mnohem víc.
Např.
"Žena jako květina?,
toť také společné téma.
Stejně jako ta, nebývá jediná,
a nikdy žádné schéma."

- to je prostě vykonstruovaný patvar jakéhosi sdělení, které nesděluje vůbec nic.
přidáno 04.08.2019 - 11:31
Jiří Stratil: Děkuji za diagnózu. S pozdravem M.P.
přidáno 04.08.2019 - 11:24
Je mi líto pánové, moje básničky nejsou pro vás.
přidáno 04.08.2019 - 11:10
Jiří Stratil: "Kritiku nemám problém unést, pokud je inteligentní a na úrovni věci."
A kdo vám dává právo soudit kritiku? Já osobně se zkouším dívat na kritiku jako na dárek, který mi dává příležitost k růstu ;)
přidáno 04.08.2019 - 11:09
Jiří Stratil: Emmm, promiň, ale milancholik napsal slušně svůj názor. Ty jsi ho za to poslal do hajzlu (metaforicky). Prostě máš problém unést to, že se někomu nelíbí tvá díla.

Obhajoba, kterou si napsal, s tou inteligencí a že to není na úrovni věci, je dost mimo mísu.
přidáno 04.08.2019 - 11:04
Jiří Stratil: Rád se dovím, kde dělám chyby. Mohu prosit o konkrétní příklady špatně volených veršů, rytmů, rýmů..? Nezpochybňuji, že se u mě mohou vyskytovat, jen prosím o konstruktivní kritiku. Děkuji.
přidáno 04.08.2019 - 10:59
Kritiku nemám problém unést, pokud je inteligentní a na úrovni věci.
přidáno 04.08.2019 - 10:34
Jiří Stratil: vyloženě inteligentní reakce na něčí názor - nelíbí se ti moje básně, tak je nečti, a hlavně, tvoje básně stojí za hovno... jako vážně? Tvoje básně jsem nečetl, ale máš dost problém unést kritiku, co?
přidáno 03.08.2019 - 12:15
Když jim nerozumíte, tak je nečtěte. Naopak, ty vaše "básně" jsou prostoduše upovídané a navíc trpí diletantskými neduhy. Špatně volenými verši, jejich rytmy, rýmy atd. Obsahem jsou primitivní.
přidáno 03.08.2019 - 11:52
Vaše básně jsou podle mě příliš "upovídané", vadí mi příliš násilné rýmy, těžkopádné formulace.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
NEJEN : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : LYRICKÁ
Předchozí dílo autora : TĚLO A DUŠE

Soutěž
@Dott [13x], @Gorwor [13x], @Severak [13x], @Amelie M. [13x], @Trochublázen [13x], @gajda [13x], @LUKiO [12x], @Birtiri [12x], @Orionka [12x], @Ginnare [12x], @človiček [12x], @Mlčeti Zlato [11x], @Singularis [8x], @Audrey Diamond [5x], @milancholik [2x], @Jáchym Kemza [1x]

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

IPad Pro

Na velkém iPadu Pro vám půjde psaní básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Krátké a mnohdy vtipné či šokující vystřihovánky ze života.

© 2007 - 2019 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku