Napište mi svoje nazory, prosím.
přidáno 20.11.2017
hodnoceno 13
čteno 198(24)
posláno 0
Klonování... Je to způsob, jak zachránit umírající, ale není to už moc? Představte si situaci, kdy jste smrtelně nemocní. Potřebujete například transplantaci jater, ale dárce nikde. Hle, za pár let už možná řešení bude. Ne, bohužel to nepůjde tak, že si člověk naklonuje jen játra. Ty musí být součástí člověka. Nabízí se tedy možnost naklonovat si ze sebe člověka a použít jeho játra. To ale z etických důvodů, neštěstí, není možné. Ale vzhledem k tomu, že z psychologického hlediska duše sídlí v hlavě, co uděláte? Vytvoříte anencefala (člověk, kterému chybí mozkovna). Tím pádem nemá emoce atd, atd... Ano, je to asi zatím to nejlepší, co lze vymyslet. Kdybych byla postavena před možnost buď takto zachránit například moji sestru a zabít anencefala, nebo zabít sestru, tak asi víte, co bych zvolila. ALE... Myslím si, že (já vím, je to klišé) lidi už mají zkrátka příliš velkou moc. A přijde mi naprosto absurdní, když si sami určíme pravidla co je etické a co ne a můžeme zabíjet svoje v podstatě děti. Je to jako by člověk zabil sám sebe pro sebe. Děsí mě, že věda dospěla až k tomu, že si pěstujeme živé tvory. Vymyká se nám to z rukou a rozhodně mě to nenechává klidnou. Jaký je váš názor? Napište ho do komentářů, tohle téma mě velmi zajímá. Děkuji.

přidáno 30.01.2018 - 12:30
Stínová holka: Pan profesor je zřejmě oddán svému povolání i touze po vědění a snaží se vás zaujmout tím, co není v suchopárných učebnicích! A zřejmě se mu to i trochu daří!
Dám ti typ na jednu úsměvnou knihu Jana Trunečka "Blažená Alma Mater uprostřed týdne", právě o jednom takovém sympatickém mladém profesorovi, který je oblíben u svých žáků a používá neortodoxní metody k upoutání jejich pozornosti. Jenže když přijde na nápad začít při matyce vypočítávat "ideální ženu", začnou se dít věci! Fakt krásně odlehčená kniha, při které se zasměješ! :-)))
**Pokud jde o ten klon, měl by být identickou kopií originálu, pokud nedojde k dodatečné třeba lobotomií či odoperováním části mozku nebo jejímu zničení. Neprobuzeny ovšem budou spát jisté schopnosti, třeba řeč (viz příběhy o dětech vychovaných zvířaty). Nebo nevidí, ač funkčně tomu nic nebrání! Přečti si Zrak mysli (Oliver Sacks). Myslím, že by tvou zvídavou mysl zaujala! Rozhodně žádný půlmozek, leda Kyborg. Je fakt, že klony pronásledují i problémy, které originál nemá díky poškození genetického kódu během klonování. Sorry, zase jsem se moc rozepsal. Ale taky jsem se o pár věcí zajímal, byť nejsem váš profesor...:-)))
přidáno 30.01.2018 - 06:21
shane: Nečetla, pouze máme profesora, který pochytil všechnu moudrost světa. Kdyby to šlo jinak, tak to je samozřejmě skvělé a byla bych za to ráda. A jen opravení nejedná se o lidi bez mozku, pouze bez mozkovny, tedy jim chybí část mozku a hlavy, ale mohou žít.
přidáno 29.01.2018 - 22:48
Stínová holka: Zdá se, žes četla o čínském projektu klonování opic a protestu Vatikánu! Ale ta kdysi stejně protestovala proti transplantacím a mnozí příjemci měli rovněž psychické problémy s přijetím faktu, že mají v sobě kus někoho jiného. Ale jak píše Žblabuňka, lidé jsou sami tvůrci, porušovateli a pozměňovateli norem. A i když je něco zakázáno, někde v tajných, zpravidla vojenských, laboratořích výzkum stejně pokračuje. Našel jsem pár zajímavých odkazů, které jsou již třeba starší, takže výzkum mohl pokročit. Myslím, že loni či předloni také právě naši vědci objevili, že není třeba se specializovat na embryonální buňky, když i normální kožní lze přinutit, aby se chovaly stejně univerzálně. Takže třeba bude možné vpravit do postiženého orgánu omlazené buňky, které nahradí ty zničené, včetně těch mozkových. Nebo Japonci už v r. 2013 žádali o povolení vyzkoušet pěstování lidských orgánů v prasečím těle, které je nám geneticky bližší než to opičí a měli představu, jak orgány poté operativě vyjmout, aniž by zvíře zabili. Takže tvá představa zavraždění klonu bez mozku (jak by žil, leda na přístrojích) kvůli některému orgánu a zmrazení těch zbylých pro další použití je trochu přehnaná! A pokud jde o mozek, určité pokusy na krysách naznačují, že existuje cosi jako paměťové molekuly. Když mozkomíšní mok krys zvyklých na bludiště vstříkli novým, tak hned věděli, kudy ven! Takže šlo asi o přenos paměti...Myslím, že lidská zvídavost se nedá zastavit a časem se odbourají i psychické zábrany.
https://technet.idnes.cz/klonovani-koni-01u-/veda.aspx?c=A161214
_143418_veda_mla

https://technet.idnes.cz/cesti-vedci-na-sekavcich-ukazali-priroz
ene-klonovani-p0b-/veda.aspx?c=A120427_165646_veda_vse

https://zpravy.idnes.cz/japonsko-a-organy-vypestovane-v-prasatec
h-fj2-/zahranicni.aspx?c=A130620_202610_zahranicni_ert

http://usm.lf1.cuni.cz/download/umluva.pdf
http://natura.baf.cz/natura/1999/12/9912-6.html
přidáno 24.11.2017 - 21:43
ŽblaBuňka: To je jasné, jen ne vždy si to lidé uvědomí, proto se historie v určitých momentech může opakovat ;)
přidáno 24.11.2017 - 20:26
Veškeré etické, ale i ostatní, normy si lidé vytvořili sami. A proč? Protože se obávali především toho, co by se mohlo eventuálně stát. A dokázali kvůli těmto obavám i likvidovat, a nejen myšlenky, a nejen jejich nositele. Přesto nakonec mnohé nové přišlo, ba muselo, díky pokroku, přijít. A tak si lidé vytvořili zase nové normy, nebo se ně alespoň pokusili a pokoušejí.
Z toho plyne poučení, že o budoucnu najdeš v historii poučení. ;o)
přidáno 23.11.2017 - 10:10
Homér: To určitě je, ale já zastávám ten názor, že lidi by se měli zaobírat budoucností, i kdyby se jich už třeba přímo netýkala :)
přidáno 23.11.2017 - 10:06
Meluzina: Zatím neztrácejme naději :D
přidáno 23.11.2017 - 08:01
Kdyby mi někdo vypěstoval nové oči...ehm. No a hlavně je pak dokázal vyměnit. Stejnak je tohle ještě daleká hudba budoucnosti, i když film Ostrov (2005), jenž se této tématice věnuje, se odehrává už v roce 2019.
přidáno 23.11.2017 - 04:35
Osobně si myslím, že etické normy si z větší časti vždy tvořilo lidstvo samo. Není to neměnná konstanta. Vyvíjí se tak, jak se vyvíjí naše společnost. Bohužel to znamená, že je poměrně těžké určit, co je správné... Na druhou stranu jsem teď četla knihu od Koukolíka, českého neurobiologa, který na základě vědeckých poznatků dokazuje, že některé základní předpoklady etického chování jsou součásti našeho mozku. Věřím, že tento fakt dáva lidstvu určitou naději.
přidáno 21.11.2017 - 06:20
Lajtwing: Moc jsem nepochopila tu poslední poznámku. Tím myslíš, že západ spěje k tomu, aby nevznikali noví lidé přirozenou cestou, ale aby se uchovala současná populace?
přidáno 20.11.2017 - 23:39
Vlastně s většinou souhlasím a spíše doplním další možný úhel pohledu na celou věc;

Vedle etiky mě napadá další možnost, jak by klonování mohlo být pro společnost problematické. Totiž, co když by klonování lidskou společnost štěpilo na extrémně bohatou, mocnou, nepatrnou frakci lidí a ten zbytek? Rozhodně si neumím představit klonování jako něco masového, ani přes veškerý pokrok.

A další věc, která by mohla vyznít divně, ale… Je to potřeba? Vyspělí Západ neplodí děti, zato přemýšlí jak co nejvíce prodlužovat život, zatímco jiné, rozvojovější části světa se množí a množí. Stačí se kouknout na demografické predikce pro Afriku. Jak je vidět, opět moc přemýšlím! :D Ale zajímavé téma.
přidáno 20.11.2017 - 20:11
Singularis: Moc děkuji za názor :)
přidáno 20.11.2017 - 20:05
Mně to jako hraní si na Boha nepřipadá. Spíš jen další krok ve vývoji medicíny. Jsou mnohem nebezpečnější hrozby, např. selekce potracených dětí podle genetického kódu by představovala docela reálnou hrozbu pro lidstvo. A rozšíření geneticky modifikovaných obilovin do přírody by snad také mohlo dopadnout katastrofálně.

Bývaly doby, kdy se za hraní si na Boha považoval jakýkoliv zásah do lidského těla jako Božího díla, a dnes operace slepého střeva běžně zachraňuje životy. Podobné názory panovaly ohledně organických látek, než se je poprvé podařilo vyrobit uměle. Určitě byly i případy, kdy se to zvrtlo a uškodilo, ale ty mě nenapadají.

Takže myslím, že v tomto konkrétním případě si prostě musíme počkat, zda se to osvědčí, nebo taková práce třeba lidem, kteří budou ty zárodky pěstovat, změní hodnotovou orientaci tak, že začnou vraždit skutečné lidi. Pokud se to stane, budeme muset konstatovat, že to je "přes čáru", a upustit od toho. To je můj aktuální názor.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Hraní si na boha - už tak trochu přes čáru... : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Nosím si po kapsách kousky vět
Předchozí dílo autora : Osmdesát devět

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersNajlepsie online hry

Najlepsie hry recenzia

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Apple iPhone a iPad

Proč si koupit iPhone nebo iPad? Zkušenosti z první ruky.

Patos

Krátké a mnohdy vtipné či šokující vystřihovánky ze života.

© 2018 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku