Napište mi svoje nazory, prosím.
přidáno 20.11.2017
hodnoceno 10
čteno 67(20)
posláno 0
Klonování... Je to způsob, jak zachránit umírající, ale není to už moc? Představte si situaci, kdy jste smrtelně nemocní. Potřebujete například transplantaci jater, ale dárce nikde. Hle, za pár let už možná řešení bude. Ne, bohužel to nepůjde tak, že si člověk naklonuje jen játra. Ty musí být součástí člověka. Nabízí se tedy možnost naklonovat si ze sebe člověka a použít jeho játra. To ale z etických důvodů, neštěstí, není možné. Ale vzhledem k tomu, že z psychologického hlediska duše sídlí v hlavě, co uděláte? Vytvoříte anencefala (člověk, kterému chybí mozkovna). Tím pádem nemá emoce atd, atd... Ano, je to asi zatím to nejlepší, co lze vymyslet. Kdybych byla postavena před možnost buď takto zachránit například moji sestru a zabít anencefala, nebo zabít sestru, tak asi víte, co bych zvolila. ALE... Myslím si, že (já vím, je to klišé) lidi už mají zkrátka příliš velkou moc. A přijde mi naprosto absurdní, když si sami určíme pravidla co je etické a co ne a můžeme zabíjet svoje v podstatě děti. Je to jako by člověk zabil sám sebe pro sebe. Děsí mě, že věda dospěla až k tomu, že si pěstujeme živé tvory. Vymyká se nám to z rukou a rozhodně mě to nenechává klidnou. Jaký je váš názor? Napište ho do komentářů, tohle téma mě velmi zajímá. Děkuji.

přidáno 24.11.2017 - 21:43
ŽblaBuňka: To je jasné, jen ne vždy si to lidé uvědomí, proto se historie v určitých momentech může opakovat ;)
přidáno 24.11.2017 - 20:26
Veškeré etické, ale i ostatní, normy si lidé vytvořili sami. A proč? Protože se obávali především toho, co by se mohlo eventuálně stát. A dokázali kvůli těmto obavám i likvidovat, a nejen myšlenky, a nejen jejich nositele. Přesto nakonec mnohé nové přišlo, ba muselo, díky pokroku, přijít. A tak si lidé vytvořili zase nové normy, nebo se ně alespoň pokusili a pokoušejí.
Z toho plyne poučení, že o budoucnu najdeš v historii poučení. ;o)
přidáno 23.11.2017 - 10:10
Homér: To určitě je, ale já zastávám ten názor, že lidi by se měli zaobírat budoucností, i kdyby se jich už třeba přímo netýkala :)
přidáno 23.11.2017 - 10:06
Meluzina: Zatím neztrácejme naději :D
přidáno 23.11.2017 - 08:01
Kdyby mi někdo vypěstoval nové oči...ehm. No a hlavně je pak dokázal vyměnit. Stejnak je tohle ještě daleká hudba budoucnosti, i když film Ostrov (2005), jenž se této tématice věnuje, se odehrává už v roce 2019.
přidáno 23.11.2017 - 04:35
Osobně si myslím, že etické normy si z větší časti vždy tvořilo lidstvo samo. Není to neměnná konstanta. Vyvíjí se tak, jak se vyvíjí naše společnost. Bohužel to znamená, že je poměrně těžké určit, co je správné... Na druhou stranu jsem teď četla knihu od Koukolíka, českého neurobiologa, který na základě vědeckých poznatků dokazuje, že některé základní předpoklady etického chování jsou součásti našeho mozku. Věřím, že tento fakt dáva lidstvu určitou naději.
přidáno 21.11.2017 - 06:20
Lajtwing: Moc jsem nepochopila tu poslední poznámku. Tím myslíš, že západ spěje k tomu, aby nevznikali noví lidé přirozenou cestou, ale aby se uchovala současná populace?
přidáno 20.11.2017 - 23:39
Vlastně s většinou souhlasím a spíše doplním další možný úhel pohledu na celou věc;

Vedle etiky mě napadá další možnost, jak by klonování mohlo být pro společnost problematické. Totiž, co když by klonování lidskou společnost štěpilo na extrémně bohatou, mocnou, nepatrnou frakci lidí a ten zbytek? Rozhodně si neumím představit klonování jako něco masového, ani přes veškerý pokrok.

A další věc, která by mohla vyznít divně, ale… Je to potřeba? Vyspělí Západ neplodí děti, zato přemýšlí jak co nejvíce prodlužovat život, zatímco jiné, rozvojovější části světa se množí a množí. Stačí se kouknout na demografické predikce pro Afriku. Jak je vidět, opět moc přemýšlím! :D Ale zajímavé téma.
přidáno 20.11.2017 - 20:11
Singularis: Moc děkuji za názor :)
přidáno 20.11.2017 - 20:05
Mně to jako hraní si na Boha nepřipadá. Spíš jen další krok ve vývoji medicíny. Jsou mnohem nebezpečnější hrozby, např. selekce potracených dětí podle genetického kódu by představovala docela reálnou hrozbu pro lidstvo. A rozšíření geneticky modifikovaných obilovin do přírody by snad také mohlo dopadnout katastrofálně.

Bývaly doby, kdy se za hraní si na Boha považoval jakýkoliv zásah do lidského těla jako Božího díla, a dnes operace slepého střeva běžně zachraňuje životy. Podobné názory panovaly ohledně organických látek, než se je poprvé podařilo vyrobit uměle. Určitě byly i případy, kdy se to zvrtlo a uškodilo, ale ty mě nenapadají.

Takže myslím, že v tomto konkrétním případě si prostě musíme počkat, zda se to osvědčí, nebo taková práce třeba lidem, kteří budou ty zárodky pěstovat, změní hodnotovou orientaci tak, že začnou vraždit skutečné lidi. Pokud se to stane, budeme muset konstatovat, že to je "přes čáru", a upustit od toho. To je můj aktuální názor.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Hraní si na boha - už tak trochu přes čáru... : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Nosím si po kapsách kousky vět
Předchozí dílo autora : Osmdesát devět

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

WallpapersCasino-hry.sk

Kasina Slovenske.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Apple iPhone a iPad

Proč si koupit iPhone nebo iPad? Zkušenosti z první ruky.

© 2017 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku