Experimentální povídka. Nekonečná exkurze po reáliích Eichlerské dopravně demokratické republiky. Pokusil jsem se vymyslet novou literární formu, která by byla vhodná pro prezentaci tohoto typu myšlenek.
přidáno 23.03.2013
hodnoceno 6
čteno 1287(12)
posláno 0
Ester Krejčí, která studovala na gymnáziu, jež stálo v Podolí, městské části Domu, hlavního města Eichlerské dopravně demokratické republiky, na jejímž území stál Modrohrad, založený ve 14. století Křesomyslem VII., jenž měl syna Fedora, zmizevšího při dopravní nehodě v Černohorském průsmyku, kudy roku 2002 postavili železniční trať dělníci Autony Autice, sehravší významnou roli v historických údálostech, jež umožnily stát se prezidentem inženýru Antonínu Bernardu Cyrilu Dopravovi Eichlerovi, jehož jméno Cyril bylo původně krycí jméno v Náboženské společnosti půdce Eusebia, založené šíleným jazykovědcem Filomenem Eusebiem Cizím, jenž měl syna Nikolu, majícího dceru Normu a syna Izidora, jež chodili do školy s Karmen Nádhernou, jejíž sestra Zlata Nádherná žila s tajemným Tomášem Boromilem v Podhoří, ležícím na pravém břehu Zahrady, protékající kolem věznice v Peklu pod Modrohradem, kudy vede autobusová linka 30, na níž si cestující často stěžovaly, protože nezajížděla k Ústřední nemocnici, stojící v Jedicích, jež byly založeny ve 14. století kolem brodu přes Jedický potok, pramenící v Soumračných horách, západně od nichž stálo sídliště Západní Město, odkud šlo dojet osobním vlakem na železniční zastávku Koš, nedaleko níž bydlela (*) Ester Krejčí, která studovala na gymnáziu, jež stálo v Podolí...
STACK OVERFLOW!
----
(*) Odtud opakovat od začátku.

přidáno 18.07.2020 - 17:48
RE Singularis:
Slovy „předem jasné reálie“ jsem nemyslel, že by bylo předem jasné jejich pořadí, ale že universum Ester Krejčí existovalo před napsáním Přetečení zásobníku, kdežto obsah mé věty z velké části vznikal v průběhu jejího psaní.

„dávat smysl samo o sobě“ – Ano, před slovem „dávat“ jsem zapomněl dát slovo „spíše“, čímž chci říct, že jednovětný popis z díla „Čočka kanálem lemuje (slovorost)“ podle mě z hlediska obvyklosti znalostí dává větší smysl bez potřeby spojení s informacemi z jiného díla („samo o sobě“) než „Přetečení zásobníku“, protože se intenzivněji týká témat, které může znát víc lidí, např. kreativita.

„Tak proč si je nepodtrhneš?“ – Protože zas tak velký smysl to dílo pro mě nemá. Raději si podtrhnu třeba nějaká témata v naší e-mailové komunikaci, ;).

V e-mailu Einsteinovu hádanku jen zmiňuji jako určitý příklad něčeho bez dalších podrobností, ale sem to myslím zapadá lépe. Je to také spousta různých faktů, které také sami o sobě nedávají moc smysl, ale když je doplníš o tu otázku, tak je to hned zajímavější, aniž by ti popisovaní fiktivní lidé a místa museli být součástí nějakého dalšího díla, které by člověk musel poznat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Einsteinova_h%C3%A1danka
přidáno 18.07.2020 - 15:35
Sebastián Wortys: Vzpomínám si, že když jsem vymýšlel/a Přetečení zásobníku, ten seznam reálií jsem vymýšlel/a jednotlivě, aby na sebe navazovaly, připravený předem jsem ho neměl/a, ačkoliv s tím zacyklením jsem předem počítal/a. Nové reálie jsem přitom nevymýšlel/a, ty už jsem znal/a z dřívějška. Máš ale pravdu v tom, že toto dílo je úzce svázáno s prostředím Eichlerské dopravně demokratické republiky a lidem v jiných zemích toho mnoho neřekne (asi tak, jako např. lidi v Tokyu nejspíš nebude zajímat, co prý řekla kněžna Libuše o Praze). A také máš pravdu, že jsem se snažil/a co nejvíc „těkat“, a to nejen tematicky, ale i geograficky.

„dávat smysl samo o sobě“ – No, myslím, že v literatuře neexistuje nic takového; vždy potřebuješ alespoň minimální kulturní či empirický rámec, aby v něm tvoje literární dílo mohlo dávat smysl, a lidem, kteří ten rámec neznají, smysl dávat nebude.

„předměty faktů by ve větě mohly být podtržené“ – To by mohly. Tak proč si je nepodtrhneš? Nejsi přece otrok počítače, aby tě omezoval, co si s tím dílem můžeš dělat a co ne? Dalo by se to zpracovat spoustou způsobů – jako myšlenková mapa, jako číslovaný výčet, ...

„Takže by bylo zajímavé přepracovat to tak, že by k tomu šlo doplnit otázku na něco, co z toho zdánlivě nejde zjistit.“ – Počkám si na ten e-mail a pak se k tomu vyjádřím.

„kryčí jméno“ – Hned opravím...
přidáno 18.07.2020 - 13:59
RE Singularis:
Ano, je to také dlouhá věta zakončená svým začátkem jako mé dílo „Čočka kanálem lemuje (slovorost)“ ( https://www.psanci.cz/dilo.php?dilo_id=41162-cocka-kanalem-lemuj
e-slovorost
). Přetečení zásobníku jsem si přečetl až pak v návaznosti na tvé upozornění (čemuž odpovídá i čas v záložce Přečteno), takže to vypadá, že když někdo zkusí psát dlouhou větu, tak ho pravděpodobně při zamyšlení nad jejím zakončením napadne navázat ji na její začátek.

A co se týče toho, že mé provedení jsi oznčil(a) za „podstatně lepší“, tak mě napadá pár možných důvodů. Ty jsi se nejspíš snažil(a) předem jasné reálie vměstnat do jedné věty, kdežto já ji vymýšlel za pochodu. Takže možná když taková věta vzniká jako zápis skutečného děje, tak je to přirozenější a čtivější.

Možné je i to, že deníkovitě vrstvené myšlenky jsou pro takový styl vhodnějším obsahem než popis fiktivního světa (který jsem mimochodem zatím téměř nepotřeboval k pochopení epizod seriálu Ester Krejčí, i když Dodatky ve své knižní podobě jsou zajímavé sami o sobě). Nebo možná přesněji já psal něco, co myslím může dávat smysl samo o sobě, kdežto toto tvé dílo dává smysl spíše v kontextu Ester Krejčí, ale lidi, kteří ji (moc) neznají (a třeba ani znát nebudou či nechtějí), je to sbírka spíše zbytečných informací, i když i sami o sobě mohou být místy trochu zajímavé.

Navíc mám pocit, že jsi se snažil(a) posouvat od tématu k tématu co nejrychleji, což vytváří pocit velmi roztěkané pozornosti, kdežto já psal svým tempem, jak mě to napadalo.

Připouštím však i to, že tvé provedení je celkem rychlý způsob, jak si udělat představu o části kontextu Ester Krejčí, ale předměty faktů by ve větě mohly být podtržené, aby se v tom člověk mohl snáze pohybovat po vlastní ose čtení.

Jinak mi to připadá trochu jako Einsteinova hádanka (kterou už jsem zmínil v rozepsané odpovědi na tvůj e-mail, jenž mi ji připomněl), ale bez hádanky na konci. Takže by bylo zajímavé přepracovat to tak, že by k tomu šlo doplnit otázku na něco, co z toho zdánlivě nejde zjistit.

„kryčí jméno“ – Předpokládám, že tam má být „krycí jméno“.
přidáno 25.03.2013 - 21:51
Davidsoft: teď myslim že jsem je přestal vnímat dřív :-)
přidáno 25.03.2013 - 09:21
Severak: To záleží na tom, jak velký máš zásobník. :-D Nekonečná smyčka je tam proto, aby k přetečení došlo v každém případě. Slyšel jsem, že normální člověk je schopen si v krátkodobé paměti zapamatovat zhruba 9 věcí, takže pokud jsi vnímal až do poloviny, máš skvělou paměť. :-)

Je škoda, že většině lidí to způsobuje bolení hlavy. :-| Podle mě by se to dalo vnímat jako posloupnost souvisejících faktů:
1. Ester Krejčí studovala na gymnáziu.
2. V Podolí stálo gymnázium.
3. Podolí bylo městskou částí města Dům.
4. Dům byl hlavní město EDDR.
5. Na území EDDR stál Modrohrad.
atd.
přidáno 24.03.2013 - 23:43
ale ten Stack Overflow by přišel až po mnohonásobném projití té smyčky, ne?

Jinak mimochodem moje hlava přestala brát reálie tak v půlce :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Přetečení zásobníku : trvalý odkaz | tisk | RSS komentářů | podobná díla

Následující dílo autora : Ester Krejčí S01E06: Vánoční agitace
Předchozí dílo autora : Ester Krejčí S01E01: Únikový reflex (2. vydání)

Chat ¬

- skrýt/zobrazit chat -


Poslední aktivity ¬


Nejčastěji komentující
v minulém měsíci ¬

A B C


Tapety na plochu ¬


Wallpapers

Wallpapers



Apple MacBook

Na skvělém Macbooku vám půjde skládání básní pěkně od ruky.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

© 2007 - 2024 psanci.cz || || Básně | Povídky | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku